Zapraszamy na wydarzenia

Brak wydarzeń tego typu

Zobacz na mapie Doliny Baryczy, gdzie znajdują się aktywne sołectwa

Pokaż większą mapę

Najnowsze video
Zapisz się do Newslettera
Moszyce
Zobacz Sołectwo na mapie

Sołectwo Moszyce to sołectwo w gminie Twardogóra, które składa się z Moszyc i przysiółka Wesółka. Złączeni jesteśmy od niepamiętnych czasów i razem tworzymy przepiękny obszar porośnięty lasami, pokryty stawami, łąkami, ogromnymi przestrzeniami zieleni.

U nas można podziwiać naturę,spotkać rzadkie okazy fauny i flory, ciekawe skupiska drzew m. in. pomnik przyrody - cztery dęby szypułkowe, z których największy "Bliżniak" ma w obwodzie 914 cm i "Henryk" o obwodzie 584 cm, stojące od ponad 300 lat przy szlaku rowerowym Wesółka - Goszcz. U nas można uprawiać turystykę rowerową. Przez Wesółkę przechodzą dwa szlaki rowerowe, a jeden (zielony) przez Moszyce i tzw. Most Piecha. U nas można organizować grzybobranie, wędkowanie, obserwację ptaków (np. orła bielika) i wycieczki konne. Las dzieli nas od sąsiednich sołectw (Gola Wielka, Goszcz, Olszówka) a nic nie dzieli od Twardogóry, z którą bezpośrednio się łączymy. Sądzimy, że twardogórzanie przez wieki traktowali Moszyce jako miejsce miłego wypoczynku i żródło zaopatrzenia w zdrowe produkty - mleko, masło, od którego prawdopodobnie wywodzi się nazwa wsi Moszyce.
(Nazwy geograficzne Śląska pod red.S. Sochackiej.Instytut Śląski w Opolu.)

Historia głosi, że na folwarku Wesółka istniały winnice, młyny (wodne i wiatrowy). Chłopi przywozili zboże by mielić na mąkę, którą potem dostarczali twardogórskim piekarzom. Musiało być przyjemnie i wesoło, gdy pracowały młyńskie koła i szumiały skrzydła wiatraka.

Dziś Wesółka jest oazą ciszy i spokoju, chociaż znajduje się tam duży zakład stolarski produkujący schody z drewna. Tradycja stolarska podtrzymywana jest powszechnie na terenie całego sołectwa podobnie jak tapicerska. U nas produkuje się meble na zamówienie. Tanio i solidnie!

Mieszkańcy Moszyc z Wesółką są przekonani, że pielgrzymi i turyści odwiedzający Twardogórę byliby zachwyceni, gdyby znaleźli czas na spacer po naszej okolicy. Gorąco zapraszamy!przyroda

zabytki

oferta

Sołtys
Dariusz Skrzypczyński
tel.: 605 314 396

Moszyce poza Sołtysem reprezentuje Rada Sołecka w składzie:
 
Przewodnicząca Rady Sołeckiej
Aleksandra Dwornikowska
tel.: 661 144 523

Roksana Skrzypczyńska
Jan Hanicki
Ireneusz Adamski
Zbigniew Paprocki
 
e-mail: solectwomoszyce@wp.pl
e-mail administratora: przemek.git@wp.pl