Zapraszamy na wydarzenia

Brak wydarzeń tego typu

Zobacz na mapie Doliny Baryczy, gdzie znajdują się aktywne sołectwa

Pokaż większą mapę

Najnowsze video
Zapisz się do Newslettera
Dziewiętlin
Zobacz Sołectwo na mapie

Dziewiętlin położony jest we wschodnio-północnej części województwa dolnośląskiego, w powiecie milickim, w gminie Krośnice. Wieś leży z dala od głównej drogi, na terenie zwartego kompleksu lasów milickich i niedaleko od stawów krośnickich.

Za czasów niemieckich wieś nosiła nazwę Dziewentline, w końcu lat trzydziestych zmienioną na Hedwigsthal.

Okolice Dziewiętlina należą do terenów o szczególnych walorach ekologicznych. Lasy i stawy są domem licznych gatunków roślin i zwierząt, w tym wielu rzadkich i chronionych.

W Dziewiętlinie znajduje się park podworski z rozległym stawem. W parku znajduje się wiele ciekawych gatunków drzew: klony jawory odmiany purpurowej, dęby szypułkowe. Są one też ostoją mnóstwa roślin zielnych, owadów i ptaków.

Pierwsze wzmianki o miejscowości pojawiają się w 1442 roku. Przez długi czas wieś była pod panowaniem rodów von Maltzan, a następnie hrabiów von Reichenbach i von Hochberg. Siedzibą ich był dwór. W 1945 roku po wycofaniu wojsk sowieckich został on zasiedlony przez pracowników PGR-u. Nieremontowany przez wiele lat zmienił się w ruinę. Jedyne, co zostało po majątku, to stodoły i zabudowania gospodarcze w stylu saksońskim (XVIII/XIX) oraz dwa słupy bramy wjazdowej do parku.

W zachodniej części wsi w lesie na wysokiej wydmie znajduje się stary cmentarz ewangelicki. Założony on został w XVII wieku. Jego powierzchnia wynosi 0,4 ha a najstarszy nagrobek pochodzi z 1790 roku. Na cmentarzu tym pochowane są dzieci rodziny Opitz. Łącznie znajduje się 40 mogił z obramieniami.We wsi do tej pory zachowało się część starej zabudowy, świadków charakteru budownictwa i kultury dawnych mieszkańców.

przyroda

zabytki

oferta