Zapraszamy na wydarzenia

Brak wydarzeń tego typu

Zobacz na mapie Doliny Baryczy, gdzie znajdują się aktywne sołectwa

Pokaż większą mapę

Najnowsze video
Zapisz się do Newslettera
Gądkowice
Zobacz Sołectwo na mapie

Gądkowice – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie milickim, w gminie Milicz.

W latach 1973-1977 miejscowość była siedzibą gminy Gądkowice. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa wrocławskiego.

Wieś wzmiankowana od 1350 r., gdy była własnością kapituły wrocławskiej, pobierającej tu dziesięcinę. Nazwa wsi z 1666 r. - Gundkowitz - pochodzi od imienia Gądek, utworzonego od "gąść","gędę", gwarowe śląskie "gędzić". W 1483 r. wieś stanowiła własność prywatną, ks. Konrad X Biały udzielił Jakubkowi z Guntkowitz potwierdzenia własności dóbr w Guntkowiczach na prawie własnym lub polskim.

Od połowy XVI wieku trwała eksploatacja barci leśnych. Od II. połowy XVIII wieku do II wojny światowej wieś należała do ordynacji milickiej w posiadaniu Maltzanów. Milicki ordynat Joachim Andrzej von Maltzan polecił w 1755 r. przekształcić część swojego pałacu na kościół ewangelicki. Z powodu znacznej liczby wiernych poświęcony w 1756 roku kościół posiadał aż dwie empory.

Dnia 3 lutego 1937 r. nazwę wsi z Gontkowitz zmieniono na Schönkirch. W latach 1945-48 wieś nosiła nazwę Kalinka, prawdopodobnie nadaną przez oddziały armii radzieckiej. Do 1977 r. wieś była siedzibą gminy.

W Gądkowicach znajduje się kościół ewangelicki z 1890. W wybudowanej za pastora K. Burgharata (1882-1920) budowli neogotyckiej z wyposażenia z okresu budowy na uwagę zasługuje trójdzielny prospekt organowy, zwieńczony szczytem, organy znanej świdnickiej firmy "Schlag & Söhne", oraz witraże z pracowni "Türte und Schlein" w Zittau. W kościele znajdują się także przedstawienia scen chrztu w Jerozolimie i Zmartwychwstania, jak również liczne herby: ks. v. Hochberg, ks. zu. Schönaic-Carolath , hr. v. Maltzan, v. Heydebebrand und der Lasa v. Gregory. Obecnie budowla pełni funkcję rzymskokatolickiego kościoła parafialnego pw. św. Antoniego Padewskiego.

przyroda

zabytki

oferta