Zapraszamy na wydarzenia

Brak wydarzeń tego typu

Zobacz na mapie Doliny Baryczy, gdzie znajdują się aktywne sołectwa

Pokaż większą mapę

Najnowsze video
Zapisz się do Newslettera
Bogdaj
Zobacz Sołectwo na mapie

Witaj we wsi Bogdaj

Sołectwo Bogdaj znajduje się w Polsce w województwie wielkopolskim, w powiecie ostrowskim, w gminie Sośnie. Przez teren sołectwa przepływa rzeka „Polska Woda”.  Znaczną część powierzchni zajmują lasy iglaste i mieszane, tworzy to bardzo duży kompleks leśny, który dostarcza okolicznym mieszkańcom grzybów, jagód oraz drewna. Las to też siedlisko różnego gatunku zwierząt i ptaków oraz roślinności.

Bogdaj to piękne i spokojne miejsce, które może stać się ciekawą atrakcją dla mieszkańców miast, którzy pragną odetchnąć od hałasu.

"Patrząc w przyszłość nie zapominajmy o przeszłości!"

Jak było? Co się zmieniło? I co możemy jeszcze wspólnie zmienić?

W naszym sołectwie od niedawna funkcjonuje nowa wybrana pani Sołtys oraz Rada Sołecka, która już od pierwszych dni swojego istnienia zaczęła aktywnie działać na rzecz naszej wsi. W ich działaniach pomagają im mieszkańcy, którzy chętnie włączają się w życie sołectwa.

Rozsądny gospodarz buduje dom dla swojej rodziny na solidnych fundamentach. W naszym sołectwie tą rodziną są jej mieszkańcy, którzy wspólnie działają oraz pomagają sobie w codziennych problemach. Dom zbudowany na zdrowych, normalnych relacjach i wzajemnym szacunku jest w stanie przetrwać wszelkie zawieruchy.

Taki właśnie dom budujemy!   

Na terenie sołectwa działają organizacje oraz grupy ludzi, które to swoimi czynami oraz aktywnością wspierają sołectwo.

W Bogdaju znajduje się Szkoła Podstawowa, przy której działa aktywnie Rada Rodziców oraz utworzone w 2012r. Bogdajskie Stowarzyszenie Oświatowe mające na celu wspieranie tejże szkoły oraz dzieci.

Następną bardzo ważną organizacją, jaka działa w sołectwie i nie tylko to Ochotnicza Straż Pożarna.  OSP w Bogdaju powstała 20 maja 1927 roku i od tamtego czasu do dziś funkcjonuje i służy mieszkańcom naszej wsi oraz całej gminie. Więcej informacji o straży można uzyskać pod adresem www.osp.bogdaj.pl, na której przedstawione są dzieje i wydarzenia z ich życia w oparciu o kronikę.  

Nasze sołectwo tworzy również wspólnotę, jaką jest Kościół. Parafia Bogdaj liczy ok, 800 osób skladająca sie z miejscowości: Bogdaj, Smugi, Możdżanów, Szklarka Śląska oraz Młynik. Przy Parafii p.w. Chrystusa Króla działa Parafialny Zespół Charytatywny. Do zadań zespołu należy mobilizacja charytatywna całej wspólnoty parafialnej do praktykowania miłosierdzia modlitwą, słowem i czynem, rozpoznawanie potrzeb i możliwości pomocy oraz organizowanie i świadczenie konkretnej pomocy potrzebującym.

Od lat w naszym sołectwie działają dwa zespoły muzyczne: Boże owieczki - ich bogaty repertuar możemy zobaczyc na stronie www.bozeowieczki.bogdaj.pl oraz Rozśpiewane Aniołki, które to zawsze wspierają swoim śpiewem wszystkie nasze uroczystości kościelne, ale nie tylko, bo dzieci mają również wiele innych talentów, które prezentują w innych przedsięwzięciach promocyjnych nasze sołectwo.

Kolejnym naszym krokiem będzie powołanie na nowo Koła Gospodyń Wiejskich oraz utworzenie stowarzyszenia, którego głównym zadaniem będzie integracja mieszkańców oraz rozwój naszej małej ojczyzny.

przyroda

zabytki

oferta

Danuta Zielezińska
Sołtys Sołectwa Bogdaj
e-mail: dankazielezinska@o2.pl

Dariusz Berek
Radny Gminy Sośnie
Administrator serwisu
e-mail: dareq@bogdaj.pl

Ochotnicza Straż Pożarna
Administrator strony OSP: Łukasz Zieleziński
mail: lukasz_bogdaj@onet.pl
Prezes Andrzej Posiła
Adres www: www.osp.bogdaj.pl

Parafialny Zespół Charytatywny
Członkowie:
ks. Jacek Klepacz
Małgorzata Pachura
Sylwia Furmanek
Dariusz Berek

Bogdajskie Stowarzyszenie Oświatowe
Prezes: Beata Adamczyk
Z-ca -  Anna Girus
Członek Zarządu: Berek Dariusz
Tel. / fax: 62 739-20-35

Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Bogdaju
Bogdaj 15
63-435 Sośnie
Tel. / fax: 62 739-20-35
www.sp-bogdaj.pl
e-mail: sp-bogdaj@o2.pl

Sołectwo Bogdaj posiada również swoją prywatną stronę
www.bogdaj.pl
Administrator serwisu:
Wojtek Zieleziński