Zapraszamy na wydarzenia

Brak wydarzeń tego typu

Zobacz na mapie Doliny Baryczy, gdzie znajdują się aktywne sołectwa

Pokaż większą mapę

Najnowsze video
Zapisz się do Newslettera
Jankowa
Zobacz Sołectwo na mapie

Jankowa to mała wieś położona na południowo-wschodnim krańcu gminy Cieszków. Liczy sobie 30 domostw, które zamieszkuje 106 osób. Znajduje się na terenie nizinnym w otoczeniu lasów mieszanych. We wsi dominuje typowa wiejska zabudowa przedwojenna tworząca zharmonizowany ład architektoniczny. Istnieją bardzo dobrze utrzymane budynki mieszkalne i gospodarcze murowane z czerwonej cegły nadal użytkowane przez właścicieli.

Mieszkańcy dbają o posesje, budynki są estetyczne, zadbane, trwają remonty domostw. W bieżącym roku rozpoczęto budowę trzech nowych domów. Każda z posesji otoczona jest pięknie utrzymaną zielenią z przeróżnymi roślinami kwitnącymi. Na szczególną uwagę zasługuje przydomowy zielnik Państwa Staroniów, na którym można znaleźć różnorodność roślin zarówno konsumpcyjnych jak i ozdobnych. W tym roku obrodziły nawet owoce kiwi i rodzynek. Właściciele propagują wśród mieszkańców zdrową ekologiczną żywność z degustacją potraw i przetworów.

W centralnym miejscu wsi w otoczeniu parku znajduje się zespół zabudowy popałacowej. W czasie II wojny światowej mieściła się tam szkoła Hitler Jungen SS dla niemieckich chłopców. Pozostał budynek łaźni, który właściciele zaadaptowali na mieszkanie oraz schron używany pierwotnie jako spiżarnia ( bądź winiarnia) i do takiej funkcji przywrócony. Teren ten dziś jest jedną z wizytówek Jankowej.

Na głównym skrzyżowaniu dróg pomiędzy budynkiem mieszkalnym a pasem drogi został urządzony w tym roku zakątek z kwiatami stanowiąc dopełnienie estetyki tego miejsca.

Dbając o wizerunek wsi doprowadziliśmy do wymiany przystanku autobusowego. Mieszkańcy zburzyli stary przystanek, wykonali podłoże betonowe i ustawili nowy, który otrzymaliśmy od Gminy.

W Jankowej znajduje się świetlica wiejska pełniąca funkcję centrum kulturowego i społecznego życia wsi. Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu mieszkańców w miesiącu wrześniu i październiku 2010 r urządzono wiejski plac zabaw i rekreacji usytuowany obok świetlicy. Na placu zamontowanych zostało 9 dębowych stołów z ławkami o długości 2,80 m każdy, wymurowany grill, ułożone palenisko z kamienia polnego. Plac został doposażony przez samorząd lokalny w drewnianą wiatę mieszczącą około 30 osób.

przyroda

zabytki

oferta

Grażyna Krajewska
adres email:  krajewskag@op.pl
telefon: 71 38 48 955

Adam Sikora
adres email: SI-AS@wp.pl
Skype: adam.sikora1977