Zapraszamy na wydarzenia

Brak wydarzeń tego typu

Zobacz na mapie Doliny Baryczy, gdzie znajdują się aktywne sołectwa

Pokaż większą mapę

Najnowsze video
Zapisz się do Newslettera
Kolęda
Zobacz Sołectwo na mapie

Kolęda to mała położona wśród łąk i lasów Doliny Baryczy, na granicy województw dolnośląskiego i wielkopolskiego, wieś-umiejscowiona nieco na uboczu cechuje się przede wszystkim malowniczością najbliższej okolicy, wspaniałym mikroklimatem zapewnionym przez niedaleki las i rzeczkę Czarną Wodę oraz otwartością i gościnnością mieszkańców.

Wieś została założona najprawdopodobniej jeszcze w średniowieczu. Przez dziesiątki lat historii należała do różnych właścicieli. Do końca II Wojny światowej leżała na terenie Niemiec i była miejscowością graniczną-jeden z pozostałych do dziś budynków jest dawną strażnicą. Powyższy herb należy do rodziny von Mitschke-Collande, którzy byli ostatnimi właścicielami dworu i majątku Kollande w gminie Milicz- dziś wieś Kolęda.

Kolęda liczy około 160 mieszkańców i w okolicy wsławiła się organizowanymi od kilku lat imprezami plenerowymi uważanymi za zawsze bardzo udane.

Sołtysem naszej wsi po raz kolejny w 2011 roku została pani Małgorzata Książek, natomiast do Rady Sołeckiej wybrano  Zofię Józefiak, Jana Sierpowskiego i Tomasza Czuchwickiego.

przyroda

zabytki

oferta