Zapraszamy na wydarzenia

Brak wydarzeń tego typu

Zobacz na mapie Doliny Baryczy, gdzie znajdują się aktywne sołectwa

Pokaż większą mapę

Najnowsze video
Zapisz się do Newslettera
Łazisko
Zobacz Sołectwo na mapie

Łazisko do dość mała ale, bardzo malownicza wieś. Otoczona licznymi lasami oraz pięknymi stawami i jeziorami przypomina niemal tę z utworu Jana Kochanowskiego pt. „ Pieśń Świętojańska o Sobótce”, w której jedna ze zwrotek zaczyna się słowami „ Wsi Spokojna, Wsi Wesoła”. Myślę, że te słowa idealnie opisuje Naszą piękną miejscowość.

Według dostępnych skryptów wieś znana jest od XIV wieku. Wtedy mieszkańcy wsi zajmowali się hodowlą zwierząt, uprawą, łowiectwem oraz rybołówstwem. I w zasadzie pod tym względem niewiele się zmieniło.

We wsi funkcjonowała Szkoła Podstawowa i przedszkole jednak z przyczyn ekonomicznych w latach 90, XX wieku została ona zamknięta. W tej chwili znajduje się tam Świetlica Środowiskowa. W każdy poniedziałek oraz  środę odbywają się tu zajęcia dla najmłodszych, które na celu mają integrację, naukę i zabawę. Często również odbywają się tu liczne imprezy okolicznościowe, dla dzieci i dorosłych. Co roku organizowany jest Dzień Babci i Dziadka, Dzień Kobiet oczywiście dla chętnych oraz Dzień Dziecka. Jest to również miejsce spotkań mieszkańców podczas zebrań organizowanych przez sołtysa. W świetlicy znajduje się również dobrze wyposażona siłownika, która była częścią należącą  wcześniej do szkoły. Przed budynkiem świetlicy jest plac zabaw dla najmłodszych, boisko do siatkówki oraz piłki nożnej, z których nasze dzieciaki bardzo chętnie korzystają ale nie tylko oni. Dorośli również chętnie spotykają się na boisku. Jest również miejsce wyznaczone na grilla.


W centralnej części miejscowości jako świadectwo chrześcijańskich korzeni mieszkańców spotkać można zabytkową kapliczkę, o którą bardzo dbamy. W 2014 roku została ona odrestaurowana zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków.

W naszej wsi każdy znajdzie coś dla siebie. Dla chcących odpocząć jest mnóstwo tras spacerowych po lasach jak i wokół stawów. Dla bardziej aktywnych, mnóstwo miejsc które można odwiedzić na rowerze czy po prostu pobiegać wsłuchując się w śpiew ptaków. No i oczywiście wcześniej wspomniana siłownia. Przynależność do Doliny Baryczy powoduje, że miejscowość staje się jeszcze bardziej atrakcyjna.

Ale żeby nie było, że ja sobie tak tylko piszę o tym jak u Nas wspaniale. Przekonajcie się sami o tym, że Łazisko to urokliwa Polska wieś zaglądając w naszą galerię zdjęć no i oczywiście odwiedzając Nas. 

                                             

                                                                  Opiekun Strony
                                                                Klaudia Wieczorek
 

przyroda

zabytki

oferta