Zapraszamy na wydarzenia

Brak wydarzeń tego typu

Zobacz na mapie Doliny Baryczy, gdzie znajdują się aktywne sołectwa

Pokaż większą mapę

Najnowsze video
Zapisz się do Newslettera
Łąki
Zobacz Sołectwo na mapie

Wieś Łąki leży w obrębie gminy Milicz, w rejonie Doliny Baryczy. Park Krajobrazowy „Dolina Baryczy” utworzono w 1996 r. i jest największym parkiem krajobrazowym w Polsce – o powierzchni 78 tys. ha. Unikalny charakter przyrodniczy oraz krajobrazowy tego obszaru jest chroniony również poprzez objęcie go programem Natura 2000.

Łąki są wsią o genezie średniowiecznej. Pierwsze wzmianki pochodzą z 1350 roku, a jej nazwa brzmiała wówczas „Lanca”, co oznaczało pierwotnie łąkę. W 1657 r. wieś o nazwie „Luncka”, a ostatnia niemiecka nazwa „Lunke”.  Wraz z okolicznymi osadami Łąki wchodziły w skład sułowskiego państwa stanowego. Nazwa miejscowości pochodzi od "łąk nad Baryczą". W sołectwie Łąki mieszka obecnie 127 mieszkańców (dane z 30.06.2016 r.).

Wieś łańcuchówka (leśno - łanowa), długości około 2 km, granicząca od wschodu ze Sułowem, położona we wschodniej części Kotliny Żmigrodzkiej na wysokości 98 m n.p.m. (najniżej położona wieś gminy Milicz). Łąki są jedyną miejscowością w dolinie leżącą w bezpośrednim sąsiedztwie Baryczy. Są położone na północ od jej koryta i na południe od jej odnogi – Małej Młynówki Sułowskiej. Po drugiej stronie rzeki (tj. na południe od niej) ciągnie się olbrzymi kompleks Lasów Milicko – Ostrzeszowskich.

SZCZYPTA HISTORII ŁĄK

2 listopada 1653 r. w wiejskiej gospodzie w Łąkach ujęto słynnego zbójnika Melchiora Hedloffa, wówczas był on jednym z bardziej niebezpiecznych łupieżców Doliny Baryczy. W czasach młodości Melchior walczył w wojnie 30-letniej (najdłuższej i najbardziej krwawej w dziejach Niemiec, Czech i Śląska), doświadczenia z pola walki wypaczyły jego charakter. Rozbójnik zyskał przydomek Strzelec Melchior, ponieważ posługiwał się doskonale dwoma muszkietami i turecką szablą. Na kolbie muszkietu robił nacięcia, oznaczając w ten sposób każde popełnione morderstwo. Podczas procesu zbója oskarżono o zamordowanie 251 ludzi, dowodem koronnym był jego muszkiet, na którym odznaczał liczbę swoich ofiar. Zbójnika stracono 19 lutego 1654 r. w Oleśnicy.

oferta

Sołtys miejscowości Łąki:

Kamila Kidoń-Szczerba

mail: kamkidon@gmail.com

 

Rada sołecka:

  • Ryszard Dyk
  • Aleksandra Jurczak
  • Renata Kiszczak
  • Magdalena Rumińska