Święto Pań w Grabówce
2011-03-08
Brak wydarzeń tego typu
2011-03-08
2011-02-26
2010-12-28
2010-11-28
2010-11-28
2010-11-28
Poznaj nas i nasze tradycje!
Grabówka - wieś położona 95m.n.p.m. Jej polska nazwa występuje od 1578r. i brzmi "Grabowke". Od XVII wieku wieś znajduje się w granicach ordynacji sułowskiej. W latach 1930-1945r. nazwę polskę zmieniono na "Bucheuhageu".
Grabówka jak podają źródła, założona została najprawdopodobniej podczas kolonizacji, które na tym terenie prowadził ród Kurzbachów. W 1492 roku z księstwa oleśnickiego wydzielono dwa wolne państwa stanowe: milickie i żmigrodzkie. Ordynacją milicka do 1590 roku władał wspomniany ród Kurzbachów. w latach następnych władzę przejął ród Chaltzawów i wówczas wydzielono z niej mniejsze państwo stanowe, mianowicie Sułów.
Koniec XIX wieku i początek XX wieku w grabówce zamieszkują Niemcy aż do zakończenia drugiej wojny światowej. Po wojnie w 1945 roku i wysiedleniu Niemców, do grabówki przybywają pierwsi repatrianci ze wschodu z województw tarnopolskiego, lwowskiego oraz stanisławowskiego. Późnią jesienią 1947 roku przybywają rodziny z podkarpacia i rzeszowszczyzny. W latach 1959-1970 na wsi rozwija się mocno rolnictwo, wioska liczy 146 mieszkańców u gospodarzy znajduje sie 44 koni oraz 146 krów i ponad 200 sztuk trzody chlewnej (świnie) mieszkańcy dodatkowo pracują w PGR w Słącznie oraz PG Rybnym w Rudzie Sułowskiej w 1970 roku zostaje założony LZS z sekcją piłki nożnej młodzież bierze udział w rozgrywkach klasy W a po roku awansuje do klasy C, organizowane też zabawy taneczne w naszej świetlicy. W latach 1975-1985 następuje duża emigracja młodzieży do miast, wieś się starzeje, rolnicymasowo przekazują swoje gospodarstwo na rzecz skarbu państwa w zamian za emeryturę, tylko nieliczni przekazują gospodarstwa swoim dzieciom. Po upadku komunizmu w 1989 roku wieś zaczyna sie rozwijać gospodarczo i kulturalnie przybywają nowi mieszkańcy którzy rozbudowują i remontują podupadłe zagrody. Mieszkańcy w latach 1996-1998 biorą aktywny udział w turniejach wsi organizowanych prze burmistrza gminy Milicz czego dowodem jest dwukrotne zwycięstwo w latach 1996/97 oraz drugie w 1998 roku, a drużyna piłki nożnej awansowała do klasy B.
Głównym walorem naszej wsi jest przyroda. Teren ten to jeden z najcenniejszych ornitologicznie jakie wymienia się m ówiąc o rezerwatach przyrody Środkowej Europy.
Grabówka leży nad dużym stawem o tej samej nazwie. Poza tym na naszym terenie znajdują się dwa inne stawy: "Mewi Duży" i "Mewi Mały". Pierwszy z nich należy do grupy największych akwenów- 284ha. Wspomniany staw Grabówka jest drugim co do wielkości.
Nasze tereny odznaczają sie olbrzymią różnorodnością gatunkową ptaków. Większość z nich występuje tu masowo. Warto zauważyć że żyje tu największy z naszych drapieżnikó- orzeł bielik. Poza tym spotkać można łabędzia krzykliwego, mewę, usłyszeć bąka. Bardzo licznie występują żurawie i gęś gęgawa. Charakterystyczne dla stawów są kormorany i czaple- zwłaszcza białe. Na groblach stawowych spotkać zaś można dzięcioła i dudka, dzikie kaczki i gęsi.
Zabudowa Grabówki to budynki większości z przełomu XIX i XX wieku. Pośrodku stoi wielki drewniany przydrożny krzyż- miejsce uroczystości świątecznych, okolicznościowych i majowych spotkań (majówki). Opodal krzyża rośnie okazały, piękny dąb szypurkowy- pomnik przyrody. W pobliskim lesie są dobrz wykształcone wydmy śródlądowe ze wzniesieniem "Baranie" (106m.n.p.m.). Nazwę swą zawdzięczają zapewne nieistniejącej już owczarni, która znajdowała sie tu przed drugą wojną światową.
Chętnie odwiedzanym przez turystów w naszym kompleksie leśnym jest pomnik "Kochanków"- jest to zrośnięty dąb z sosną ( przez Grabówkę prowadzi niebieski szlak rowerowy).Godna uwagi jest wydma: "Wzgórze Czarownic" ma kształt parabolicznego wału o długości ponad 8km, ciągnącego się od Grabówki wzdłuż zachodniego brzegu stawu Mewi Duży i Mewi Mały, aż po Baranowice. Wzgórza swoją nazwę zawdzięczają staremu podaniu, jakoby miały sie na nich o północy zjawiać w świetle księżyca piękne wiedźmy uwodzące wędrowców. Wzgórza porasta suchy bór chrobotkowy. Nie ma podszytu, a runo jest bardzo ubogie, oprócz wrzosu, borówki czerwonej i czrnej (jagoda).
W Grabówce obecnie mieszka ok. 94 mieszkańców. Jest sklep spożywczo-przemysłowy, przystanek PKS, świetlica wiejska oraz stadion LZS "Rybak". Świetlica i stadion są miejscem zabaw oraz wielu imprez okolicznościowych, które odbywają się w naszej miejscowości.
Jeśli macie jakieś pytanie lub pomysły, prosimy o kontakt:
e-mail: eijawor@wp.pl
tel.: 604 218 575