Zapraszamy na wydarzenia

Brak wydarzeń tego typu

Zobacz na mapie Doliny Baryczy, gdzie znajdują się aktywne sołectwa

Pokaż większą mapę

Najnowsze video
Zapisz się do Newslettera
Sławoszowice
Zobacz Sołectwo na mapie

Dotrzeć mozna do nas w różny sposób: samochodem, autobusem, koleją (z milickiego dworca bliżej do Sławoszowic niż do centrum Milicza), rowerem (ścieżka z Milicza do Grabownicy). Zapraszamy!

Sławoszowice to wieś położona w gminie Milicz, w województwie dolnośląskim. Liczy około 700 mieszkańców. Sąsiaduje z Miliczem od południowego zachodu, oddzielona linią kolejową Milicz-Krotoszyn. Współrzędne geograficzne: 51°31′59″N, 17°18′02″E

Historia wsi
Sławoszowice wymieniane są w źródłach historycznych jako: Slavoschoviczi, Slavoschowicze, Slonoschowicze, Schlabitz oraz Rudolfsdorf (1935–1945). Wieś wzmiankowana jest w średniowiecznej księdze Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis z lat 1295-1305 jako villa Slavoschoviczi jako wchodząca w skład dóbr biskupa wrocławskiego.  Kupiona w 1358 roku przez księcia oleśnickiego Konrada I dzieliła się wówczas na Sławoszowice Wielkie i Małe. Wzmiankowana jest w 1789  r. jako należąca do Wolnego Państwa stanowego Milicz, stanowiącego własność Maltzanów. Osada liczyła wówczas 26 domów, zamieszkiwanych przez chłopów (5 kmieci, 16 zagrodników, 2 chałupników), znajdował się w niej folwark oraz (działająca od roku  1744)  szkoła ewangelicka. W roku 1847 liczba mieszkańców wzrosła do 320, a w 1910 r. wynosiła 400 osób.

Układ przestrzenny wsi
Wieś o układzie ulicowym, przechodzącym w zachodniej części w wielodrożnicowy. Historyczna zabudowa zagrodowa zlokalizowana jest po obu stronach drogi biegnącej z Milicza do Rudy Milickiej (ul. Kolejowa/3 Maja) oraz wzdłuż ulic Cmentarnej i Krzywej. W środkowej części wsi znajduje się teren dawnego zespołu folwarcznego, z którego zachował się wpisany do rejestru zabytków spichrz, dawny młyn, z XIX wieku (pokazany na zdjęciu z Wikimedia Commons). W południowo-zachodniej części osady znajduje się nieużutkowany cmentarz ewangelicki.

przyroda

zabytki

oferta