Malowanie mostu
2012-06-11
Brak wydarzeń tego typu
2012-06-11
2012-05-28
2012-05-27
2012-05-26
2012-05-26
2012-05-26
Ruda Milicka z Doliny Baryczy
Malownicza wieś, położona na skraju rezerwatu ornitologicznego "Stawy Milickie", w samym sercu ostoi ptasiej Natura 2000 „Dolina Baryczy”, mówimy, że Ruda Milicka to „Brama na stawy” kompleksu STAWNO.
Przysiółek Stawno leży już w obrębie rezerwatu. Z centrum Milicza jedziemy w kierunku dworca kolejowego ul. Wojska Polskiego na końcu przejeżdżamy pod wiaduktem i jadąc przez Sławoszowice po 3 minutach dojeżdżamy po prawej stronie do bardzo wygodnego parkingu tuż przed Rudą Milicką, na którym najlepiej samochód zostawić, na parkingu mogą parkować również autobusy. Możemy tam też odpocząć przy stolikach a patrząc w górę może się zdarzyć, że zobaczymy parę szybujących nad nami bielików. Wychodząc z parkingu po kilkudziesięciu krokach po prawej ręce zobaczymy bardzo oryginalny „witacz” z figurą św. Franciszka w otoczeniu ptaków.
Doszliśmy do Rudy Milickiej – wioski ptasiej.
To u nas jest Gajówka z 1880 roku, którą będziecie Państwo oglądać po prawej stronie, a przechodząc przez mostek zobaczymy w głębi chatę edukacyjną z glinobitki oznaczoną tabliczką z puszczykiem. Wracając do drogi głównej szukajmy na domach oznaczeń z ptakami: niektórzy mieszkańcy nie muszą już podawać numeru domu, mogą mówić: „Mieszkam pod sroką” albo „Szukaj sikory modrej”, „Na samym początku wsi – pod żurawiem”, „Przed mostem – pod białą czaplą” itd. Bo przecież jest to wioska ptasia.
W środkowej części wsi po lewej stronie jest Stacja Ornitologiczna Uniwersytetu Wrocławskiego. Po lewej stronie w środkowej części jest sklep, w którym można zaopatrzyć się w podstawowe produkty a w lecie przy stoliku wypić zimne napoje. Po wyjściu ze sklepu po prawej ręce za pasem zieleni jest rozległe centrum sportu i rekreacji z placem zabaw dla dzieci, trzema boiskami, w głębi dużymi wiatami i miejscem na ognisko. Trzymając się głównej drogi po prawej budynek starego młyna wodnego z 1883 r. obecnie o przeznaczeniu mieszkalnym, no i most z zabytkowym jazem na rzece Prądni - najwyższe spiętrzenie wody za pomocą drewnianych jazów w Dolinie Baryczy.
Wieś leży w otulinie rezerwatu nad rzeką Prądnią - dopływem Baryczy. Bezpośrednio sąsiadujemy ze stawami kompleksu Stawno: Stawem Przelotnym i Stawami Jaskółczymi, a po południowej stronie graniczymy z lasami.
Przez Rudę Milicką przebiegają szlaki piesze i rowerowe. Wygodnie można się poruszać ścieżką rowerową trasą dawnej kolejki wąskotorowej.
Można się w naszej wsi zatrzymać w „hotelu” – gospodarstwie agroturystycznym z 12 miejscami noclegowymi, położonym w pięknym ogrodzie z własnym małym stawem.
W Rudzie Milickiej wraz z przysiółkami Dębów i Stawno - mieszka około 200 osób. Podstawą dla rozwoju wsi była grupa starych gospodarstw zamieszkałych przez osoby związane z uprawą i hodowlą oraz pracą w gospodarstwie rybnym kompleksu Stawno. W chwili obecnej w całej wsi nie ma ani jednego gospodarstwa rolnego i hodowlanego, jak i osób, które byłyby związane ze stawami hodowlanymi. Natomiast w okresie ostatnich lat powstało wiele nowych domów zarówno stałego pobytu jak i o charakterze rekreacyjnym. Pod tym względem jest to wieś nietypowa, ilość nowych mieszkańców, przewyższa zasiedziałe rodziny Rudy Milickiej. Dlatego też celem mieszkańców jest integracja poprzez podejmowanie różnych, wspólnych działań niezależnie od wieku, zajęć jakie wykonujemy i długości okresu zamieszkiwania w naszej wsi. Trzy lata naszej wspólnej pracy przyniosły fantastyczne rezultaty.
Zobacz też: http://www.youtube.com Ruda Milicka wraz z przysiółkiem Dębów – prezentacja zdjęć
Władze wsi wybrane 12 kwietnia 2011 r.
Sołtys
Krystyna Patalas
tel.: 606 177 406
e-mail: rumi2008@wp.pl
Rada Sołecka
Anna Bałdyga
Łukasz Hałabura
Krzysztof Golec
Wiadomości zamieszczane w zakładce Ruda Milicka na stronie aktywni.barycz.pl
Autorstwo tekstów i zdjęć
Renata Gryglaszewska
tel.: 606 373 815
e-mail: renata.gryglaszewska@wp.pl
Redakcja, układ, zamieszczenie na stronie
Łukasz Parysek
e-mail: tribe94@onet.eu