Zapraszamy na wydarzenia

Brak wydarzeń tego typu

Zobacz na mapie Doliny Baryczy, gdzie znajdują się aktywne sołectwa

Pokaż większą mapę

Najnowsze video
Zapisz się do Newslettera
o Dziewiętlinie

2010-11-16

Dziewiętlin położony jest we wschodnio-północnej części województwa dolnośląskiego, w powiecie milickim, w gminie Krośnice. Wieś leży z dala od głównej drogi, na terenie zwartego kompleksu lasów milickich i niedaleko od stawów krośnickich.

Za czasów niemieckich wieś nosiła nazwę Dziewentline, w końcu lat trzydziestych zmienioną na Hedwigsthal.

Okolice Dziewiętlina należą do terenów o szczególnych walorach ekologicznych. Lasy i stawy są domem licznych gatunków roślin i zwierząt, w tym wielu rzadkich i chronionych.


W Dziewiętlinie znajduje się park podworski z rozległym stawem. W parku znajduje się wiele ciekawych gatunków drzew: klony jawory odmiany purpurowej, dęby szypułkowe. Są one też ostoją mnóstwa roślin zielnych, owadów i ptaków.

Pierwsze wzmianki o miejscowości pojawiają się w 1442 roku. Przez długi czas wieś była pod panowaniem rodów von Maltzan, a następnie hrabiów von Reichenbach i von Hochberg. Siedzibą ich był dwór. W 1945 roku po wycofaniu wojsk sowieckich został on zasiedlony przez pracowników PGR-u. Nieremontowany przez wiele lat zmienił się w ruinę. Jedyne, co zostało po majątku, to stodoły i zabudowania gospodarcze w stylu saksońskim (XVIII/XIX) oraz dwa słupy bramy wjazdowej do parku.

W zachodniej części wsi w lesie na wysokiej wydmie znajduje się stary cmentarz ewangelicki. Założony on został w XVII wieku. Jego powierzchnia wynosi 0,4 ha a najstarszy nagrobek pochodzi z 1790 roku. Na cmentarzu tym pochowane są dzieci rodziny Opitz. Łącznie znajduje się 40 mogił z obramieniami.We wsi do tej pory zachowało się część starej zabudowy, świadków charakteru budownictwa i kultury dawnych mieszkańców.