Zapraszamy na wydarzenia

Brak wydarzeń tego typu

Zobacz na mapie Doliny Baryczy, gdzie znajdują się aktywne sołectwa

Pokaż większą mapę

Najnowsze video
Zapisz się do Newslettera
Wioska Zmysłów

2010-11-16

Społeczność wioska rozważa przyjęcie specjalizacji w zagadnieniach związanych z odbieraniem, analizą, reakcją na otaczające wieś piękno, spokój, ciszę, leśną przyrodę. 

W ramach tworzenia produktu wsi mieszkańcy przygotują szereg zajęć edukacyjnych, m.in. uważnego słuchania dźwięków natury, rozpoznawania zapachów i owoców lasu oraz zajęć na ścieżce edukacji przyrodniczo-historycznej (ze wzgl. na konieczność uzgodnienia z konserwatorem zabytków przygotowanie ścieżki jest zaplanowane na 2009 rok).

Każdy kto zawita do tej miejscowości i zdecyduje się na spacer jej ulicami, zauroczy się jej urodą. Jest to miejsce sprzyjające refleksji. Bardzo malownicze. Dawne budownictwo w połączeniu z dziką roślinnością otaczającą niektóre posesje, wprowadzić może turystę w iście baśniowy klimat. Dlatego zagadnienia związane ze zmysłami, tak dobrze wpisują się w krajobraz wsi.

Temat zmysłów nie jest jedynym pomysłem na profil wsi. W głowach mieszkańców zrodziło się kilka koncepcji związanych z puszczańskim charakterem wsi, jej śródleśnym położeniem „na końcu drogi”, a może nawet „na krańcu świata”. Stąd też koncepcja „nadbaryckich Bieszczadów”, odwołująca się także do pagórkowatego krajobrazu wsi.

Rozmowy na ten tematem ciągle trwają. Mieszkańcy są pewni, że chcą bazować na takich walorach jak natura (możliwość wytwarzania związanych z nią produktów), cisza, bezpieczeństwo - to, że do wsi prowadzi tylko jedna droga, mieszkańcy wykorzystują jako walor, w szczególności ważny dla rodziców, nie ma możliwości, że we wsi dziecko wpadnie pod samochód. Jedną z możliwości jest również wyspecjalizowanie się i skierowanie swojej oferty do określonego odbiorcy, jakim są kobiety w ciąży i młode mamy.