Zapraszamy na wydarzenia

Brak wydarzeń tego typu

Zobacz na mapie Doliny Baryczy, gdzie znajdują się aktywne sołectwa

Pokaż większą mapę

Najnowsze video
Zapisz się do Newslettera
Góry
Zobacz Sołectwo na mapie

Góry to wieś położona 140 m n.p.m., na skraju Wysoczyzny Leszczyńskiej.

Na wschód od wsi znajduje się średniowieczne, wklęsło-koliste grodzisko (datowane na IX-XI wiek), w odległości 210 m od drogi od Trzebicka. Średnica majdanu wynosi 70 m. Okalają je wały o konstrukcji ziemno – drewnianej i kamiennej, o wysokości 3-4 m i szerokości 8-20 m. Znaleziono tu liczne fragmenty naczyń glinianych.

Przy drodze prowadzącej na południe wsi znajduje się dawny cmentarz ewangelicki z połowy XIX wieku. Cmentarz był użytkowany do początku lat 60., a w 1962 został zamknięty.

W sercu miejscowości znajduje się XIX-wieczny zespół folwarczny. W jego obrębie obecnie znajduje się kaplica (filialny obiekt sakralny przypisany do parafii w Trzebicku), niegdyś- 1905 r. dwór Gebla. Teren folwarku z parkiem objęty jest strefą „B” ochrony konserwatorskiej. W skład zespołu oprócz wspomnianego dworu- obecnej kaplicy wchodzą: dwie obory, kuźnia i przepiękny park dworski i spichlerz ( z 1831 r.). Spichlerz był rozbudowywany. Jego konstrukcję wzmocniono przyporami (skarpami).  Budynek wybudowano na planie prostokąta. Cechami charakterystycznymi dla niego są: trzytraktowy układ pomieszczeń, pięcioosiowa fasada i lizeny(płaskie, pionowe pasy muru- wysunięte lekko  poza jego lico- umieszczone w narożnikach budowli wzmacniają elewację piętrowej budowli).

Jak inne wioski w regionie – do 1945 roku miejscowość była pod wpływami niemieckimi i nosiła nazwę Guhre.

Obecne Góry, to miejscowość pełna życia, słynąca z licznych imprez kulturalno-towarzyskich.

przyroda

zabytki

oferta