Zapraszamy na wydarzenia

Brak wydarzeń tego typu

Zobacz na mapie Doliny Baryczy, gdzie znajdują się aktywne sołectwa

Pokaż większą mapę

Najnowsze video
Zapisz się do Newslettera
Dzień Babci i Dziadka

2012-05-01

Troszkę o historii dnia Babci w Polsce i na świecie :

Dzień Babci w Polsce obchodzony jest 21 stycznia. Święto to w kalendarzu zaistniało około 30 lat temu. Każda babcia w tym dniu powinna poczuć się doceniana i kochana. Z pewnością babcia odgrywa z życiu każdego z nas bardzo ważną rolę. Pełna ciepła, cierpliwości, jest ostoją spokoju i bezpieczeństwa. Przekazuje nam swoje doświadczenia. Niektórzy określają babcie mianem bezcennej instytucji, bez której ciężko jest funkcjonować.Kto inny jak nie babcia ? Zaraz po rodzicach najbardziej cieszy się z naszych sukcesów. Dziadkowie  są często głowami rodzin oraz wzorem do naśladowania. Warto chociaż w tym dniu przypomnieć każdej babci, że jest doceniana oraz kochana. Dzień Babci obchodzony jest nie tyko w Polsce, ale i na świecie. W tym dniu dzieci obdarowują swoje babcie laurkami, składają życzenia, recytują wierszyki. We wszystkich szkołach organizowane są akademie, na które zaprasza się babcie. Z pewnością każda z nich ze wzruszeniem podziwia swoje wnuczęta.

W USA Dzień Babci przypada na pierwszą niedzielę po Święcie Pracy, a zatem ok 9-10 września. Inicjatorką uczczenia tego dnia była Marian McQuade, gospodyni domowa. W 1987 roku prezydent Jimmy Carter oficjalnie wprowadził to święto w życie. W Wielkiej Brytanii Dzień Babci obchodzony jest 11 lutego. W Holandii nie ma stałej daty. We Francji natomiast jest to pierwsza niedziela marca.

Dzień Babci i Dziadka w Górach:

W naszej miejscowości Dzień Babci i Dziadka obchodzony był bardzo uroczyście w miłej atmosferze. Na samym początku dzieci złożyły życzenie Babciom i Dziadkom deklamowały wierszyki i piosenki oraz zagrały na instrumentach muzycznych. 

PO uroczystym wstepie nastąpiła część nieoficjalna z uroczystym poczęstunkiem przygotowanym  przez miłe Panie z naszej wsi. Przy kawie, herbacie i wyśmienitych  ciastach które wyszły z pod rąk naszym Gospodyń prowadzono rozmowy na ktore czesto na c odzień nie ma większość z nas czasu z powodu obowiązków w domu przy dzieciach i wnukach, na polu lub w pracy zawodowej. 

Jeszcze raz wszystkim Babciom i Dziadkom 100 lat.