Zapraszamy na wydarzenia

Brak wydarzeń tego typu

Zobacz na mapie Doliny Baryczy, gdzie znajdują się aktywne sołectwa

Pokaż większą mapę

Najnowsze video
Zapisz się do Newslettera
Góry - wioska do której zawsze chce się wracać.

2011-12-08

Góry to wieś położona 140 m n.p.m., na skraju Wysoczyzny Leszczyńskiej.

   Na wschód od wsi znajduje się średniowieczne, wklęsło-koliste grodzisko (datowane na IX-XI wiek), w odległości 210 m od drogi od Trzebicka. Średnica majdanu wynosi 70 m. Okalają je wały o konstrukcji ziemno – drewnianej i kamiennej, o wysokości 3-4 m i szerokości 8-20 m. Znaleziono tu liczne fragmenty naczyń glinianych.

Przy drodze prowadzącej na południe wsi znajduje się dawny cmentarz ewangelicki z połowy XIX wieku. Cmentarz był użytkowany do początku lat 60., a w 1962 został zamknięty.

  W sercu miejscowości znajduje się XIX-wieczny zespół folwarczny. W jego obrębie obecnie znajduje się kaplica (filialny obiekt sakralny przypisany do parafii w Trzebicku), niegdyś- 1905 r. dwór Gebla. Teren folwarku z parkiem objęty jest strefą „B” ochrony konserwatorskiej. W skład zespołu oprócz wspomnianego dworu- obecnej kaplicy wchodzą: dwie obory, kuźnia i przepiękny park dworski i spichlerz ( z 1831 r.). Spichlerz był rozbudowywany. Jego konstrukcję wzmocniono przyporami (skarpami).  Budynek wybudowano na planie prostokąta. Cechami charakterystycznymi dla niego są: trzytraktowy układ pomieszczeń, pięcioosiowa fasada i lizeny(płaskie, pionowe pasy muru- wysunięte lekko  poza jego lico- umieszczone w narożnikach budowli wzmacniają elewację piętrowej budowli).

Jak inne wioski w regionie – do 1945 roku miejscowość była pod wpływami niemieckimi i nosiła nazwę Guhre.

Obecne Góry, to miejscowość pełna życia, słynąca z licznych imprez kulturalno-towarzyskich.