Zapraszamy na wydarzenia

Brak wydarzeń tego typu

Zobacz na mapie Doliny Baryczy, gdzie znajdują się aktywne sołectwa

Pokaż większą mapę

Najnowsze video
Zapisz się do Newslettera
Pielgrzymi zawitali do Gogołowic.

2014-08-17

 Pierwsza z Pielgrzymek przychodzi do nas z Zielonej Góry  z Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Pielgrzymi z Gubina i Krosna Odrzańskiego wyruszają jednocześnie ze swoich parafii 31lipca i 1 sierpnia po to by 2 sierpnia dotrzeć do Zielonej Góry i stamtąd już wspólnie wyruszyć na Pątniczy Szlak. Na Jasną Górę docierają 12 sierpnia, tak więc niektórzy z nich są w trasie prawie dwa tygodnie.
Druga z Pielgrzymek odwiedzających naszą wieś to Salezjańska Pielgrzymka Ewangelizacyjna, która swoja wędrówkę zaczyna  30 lipca w Szczańcu. W tej pielgrzymce biorą udział przede wszystkim młodzi ludzie, pełni wiary i optymizmu, ale  i również dźwigający swoje krzyże w postaci problemów, dylematów i zmartwień. Na Jasną Górę docierają 14 sierpnia by tam pokłonić się Matce Boskiej, dziękować za szczęśliwe dotarcie, modlić się w intencjach jakie nieśli w sercach setki kilometrów i prosić o wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny.

Jak co roku i tym razem na Wędrowców czekali mieszkańcy wsi z przygotowanymi przez siebie specjałami: Swojskim smalcem z ogórkiem, ciastami, ziołowym masłem, napojami,  ale przede wszystkim z uśmiechem na ustach i podziwem dla ich trudu wędrówki przed Tron Jasnogórskiej Pani. Zmęczeni, ale szczęśliwi, śpiewając wkraczali  do Gogołowic od strony Szkaradowa i zatrzymywali się na boisku przy świetlicy. Niektórzy od razu lokowali się na trawie i korzystając z pięknej pogody odpoczywali po trudzie wędrówki, jeszcze inni częstowali się przygotowanymi specjałami, rozmawiali z mieszkańcami i obdarowywali ich obrazkami o treści religijnej.  Gdy już się posilili -  chcąc odwdzięczyć się za otrzymane dobra - zwłaszcza uczestnicy Salezjańskiej Pielgrzymki zaprosili mieszkańców do wspólnego śpiewania i tańców. Przepełnione radością piosenki religijne rozbrzmiewały w całej wsi i echem niosły się po okolicy. Widząc radość na ich twarzach, zapał do dalszej wędrówki człowiek dostaje zastrzyk pozytywnej energii i sam chce wziąć udział w takiej wyprawie. Atmosfera panująca wśród młodzieży z Salezjańskiej Pielgrzymki Ewangelizacyjnej jest niesamowita i godna naśladowania.

Postój w Gogołowicach trwa zazwyczaj około godziny, po czym Pielgrzymi wyruszają w drogę do Milicza- gdzie korzystając z gościnności Miliczan nocują w ich domach. Żegnając się z nami zapewniali o modlitwie i o tym, że za rok na pewno też się spotkamy. Czekamy na nich już od dziś…