Zapraszamy na wydarzenia

Brak wydarzeń tego typu

Zobacz na mapie Doliny Baryczy, gdzie znajdują się aktywne sołectwa

Pokaż większą mapę

Najnowsze video
Zapisz się do Newslettera
Konferencja w Koninie "Wiejska Polska. Przedsiębiorcza Wieś"

2014-07-15

 Dzięki możliwości stworzonej przez  Stowarzyszenie Partnerskie „Dolina Baryczy”  w dniu 5 lipca wzięłyśmy udział w Konferencji „ Wiejska Polska. Przedsiębiorcza wieś”, której organizatorami byli : Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich i Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów a Patronat honorowy nad Konferencja objął Prezydent RP Bronisław Komorowski. Gogołowice reprezentowały:  Ewa Kamińska – sołtys wsi Gogołowice, Magdalena Kucharczyk – w zastępstwie Przewodniczącego Rady Sołeckiej  -  Pawła Kucharczyka i administrator strony Gogołowic w serwisie Aktywni w Dolinie Baryczy – Agnieszka Pająk. Oprócz nas na konferencje pojechali między innymi przedstawiciele sołectw:  Dziadkowo, Stawiec, Miłosławice, Potasznia.
Każdy z nas otrzymał „na wejściu” zestaw materiałów związanych z tematyką konferencji, oraz kilka gadżetów, jednak naszą największą naszą uwagę przykuła publikacja „Na wsi się dzieje”, w której opisane zostały inicjatywy liderów i społeczności wiejskich z całego kraju, ale także znalazło się tam wiele cennych wskazówek dotyczących funduszu sołeckiego i wzory pism.

Dużym zaskoczeniem dla nas była obecność na Konferencji Pierwszej Damy RP – Pani Anny Komorowskiej, która z uwagą przysłuchiwała się wystąpieniom, po czym stwierdziła: „Zmienia się życie na wsi i zmieniają się też wiejskie kobiety. Te problemy, które przed Paniami stoją, to tylko zadania do wykonania. Jestem pewna, że Panie sobie z nimi poradzicie”. Dodała: „To, co dzieje się w Państwa miejscowościach i te działania, które podejmujecie, są szalenie ważne”.
Miałyśmy także okazję wysłuchać wystąpień a także obejrzeć przygotowane prezentacje multimedialne kilku liderek z terenu  nie tylko z naszego kraju, ale również ze Słowacji. Żałowałyśmy, że wystąpienia kobiet były tak bardzo ograniczone czasowo i nie mogłyśmy poświęcić więcej czasu na dokładniejsze przyjrzenie się prezentowanym przez nie dobrym praktykom. W trakcie trwania konferencji w hallu PWSZ w Koninie można było zwiedzić stoiska Stowarzyszeń z różnych stron Polski między innymi Podkarpacia, Wielkopolski, Lubelszczyzny. Nasze koleżanki ze Stowarzyszenia „Aktywne  Łazy”  również prezentowały swoje wyroby rękodzielnicze na stoisku promującym tereny Doliny Baryczy.
Po bloku wystąpień liderek wiejskich organizatorzy zaprosili nas na pyszny obiad serwowany przez firmę cateringową. Żeby go zjeść trzeba było po pierwsze udać się na oddalony kilkadziesiąt metrów od szkoły plac, a następnie odstać swoje w długim ogonku. Ale było warto, ponieważ jedzenie było naprawdę bardzo dobre.
Po powrocie wysłuchałyśmy jeszcze prelekcji promującej dobre praktyki z zakresu przedsiębiorczości z uwzględnieniem turystyki wiejskiej i agroturystyki oraz zrównoważonego rozwoju, z podkreśleniem roli wiejskich liderek w Polsce i na Słowacji.
Ostatnim punktem naszej sobotniej wyprawy do Konina była wycieczka do Lichenia. Udaliśmy się tam około godziny 15. 30. Piękna i bardzo okazała Bazylika Licheńska wywarła na nas ogromne wrażenie, podobnie jak otaczające ją piękne ogrody z wzorowo utrzymaną zielenią i towarzyszącą infrastrukturą. Opuszczając teren Bazyliki zakupiłyśmy drobne pamiątki dla najbliższych i wróciłyśmy do domów.
Dla nas osobiście konferencja była kolejnym pozytywnym doświadczeniem i na pewno wyciągniemy z niej odpowiednie wnioski, a pomysły, które narodziły się na konferencji- będziemy starały się przenieść na nasz lokalny grunt. Ponadto bardzo miło wspominać będziemy towarzystwo Sołectwa Dziadkowo z przesympatyczną Panią Sołtys Anielą i jej towarzyszami. Pani Sołtys podzieliła się z nami swoimi doświadczeniami, jeśli chodzi o przewodniczenie wsi, udzieliła kilku rad a także zaoferowała pomoc gdybyśmy chcieli zakładać stowarzyszenie.