Zapraszamy na wydarzenia
Brak wydarzeń tego typu
Ranking Aktywności Sołectw
2013-06-26
Po raz drugi chętni mieszkańcy zorganizowali Noc Kupały zwaną też nocą świętojańską.
Przy wspólnym gronie pletli wianuszki bawili się i tańczyli i spożywali kiełbaskę z ogniska.
Następnie pozowali do zdjęć z wianuszkami na głowie i wrzucili owe wianki do wiejskiego stawu. Tylko jeden mężczyzna od warzył się wskoczyć do wody by wyłowić ukochanej wianek.
A oto pare słów z Wikipedi wolnej ecyklopedi
Ten artykuł dotyczy Nocy Kupały – etnicznego święta słowiańskiego.
Noc Kupały (zwana też nocą kupalną, kupalnocką, kupałą) – słowiańskie święto związane z letnim przesileniem Słońca, obchodzone w czasie najkrótszej nocy w roku, co przypada około dnia 21 czerwca (nie uwzględniając roku przestępnego). Późniejsza wigilia św. Jana – potocznie zwana też nocą świętojańską i posiadająca wówczas wiele zapożyczeń ze święta wcześniejszego – obchodzona jest z 23 na 24 czerwca).
Na południu Polski, Podkarpaciu i Śląsku uroczystość o podobnym charakterze zwie się sobótką lub sobótkami, na Warmii i Mazurach palinocką. Nazwa Noc Kupały, kupałnocka utrwaliła się w tradycji Mazowsza i Podlasia.
Święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości, powszechnie obchodzone na obszarach zamieszkiwanych przez ludy słowiańskie, ale również w podobnym charakterze na obszarach zamieszkiwanych przez ludy bałtyckie, germańskie i celtyckie, a także przez część narodów wywodzących się z ludów ugrofińskich, np. Finów (w Finlandii jest jednym z najważniejszych świąt w kalendarzu) i Estończyków. Na Łotwie pod nazwą Līgo jest świętem państwowym, a po odzyskaniu niepodległości 23 i 24 czerwca stały się dniami wolnymi od pracy. Również na Litwie dzień 24 czerwca, od 2005 roku, jest dniem wolnym od pracy.
Wikinews-logo.svg
Zobacz wiadomość w serwisie Wikinews na temat Noc Kupały, wybrane propozycje tegorocznych obchodów.
Święto to jest często porównywane do Walentynek. Jednak Walentynki to zachodnie święto obchodzone 14 lutego nie mające nic wspólnego ze słowiańską tradycją.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Noc_Kupa%C5%82y