Zapraszamy na wydarzenia

Brak wydarzeń tego typu

Zobacz na mapie Doliny Baryczy, gdzie znajdują się aktywne sołectwa

Pokaż większą mapę

Najnowsze video
Zapisz się do Newslettera
mieszkańcy Duchowa wystawili Misterium Wielkanocne

2018-04-09

W piątek 6 kwietnia 2018 roku w świetlicy wiejskiej w Duchowie o godzinie 19-tej zespół małych form artystycznych "Za Ostatni Grosz", składający się z mieszkańców Duchowa i Rudy Milickiej, wystawił Misterium Wielkanocne. Program artystyczny nt. Świąt Wielkanocnych. W programie znajdowały się wiersze o  tematyce świątecznej, między innymi wiersz Zbigniewa Herberta "Nie powinien przysyłać syna", była narracja komentująca wszystkie ważne wydarzenia związane z męką,śmiercią i zmartwychwstaniem Jezusa Chrystusa. Wszystko przeplatane było muzyką i piosenką religijną o tematyce świątecznej oraz ścieżką muzyczną z filmu Mela Gibsona "Pasja". W programie znalazły się też efekty specjalne takie jak dźwięki przybijania do krzyża,podmuchy gwałtownego wiatru, burzy...

Istotny dla Misterium był sam wystrój sceny na której występowali artyści, bogaty w wiele elementów nawiązujących do Świąt Wielkanocnych. Zadbano o nastrojowe i klimatyczne oświetlenie sceniczne oraz bogatą scenografię sceny jak i całej świetlicy. W skupieniu i zadumie Misterium Wielkanocne wysłuchali - mieszkańcy Duchowa, Czatkowic,Wierzchowic, Kotlatki, Suliradzic,Rudy Milickiej, Milicza. Po zakończeniu Misterium trwającego około 45 minut artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Zespół wystąpił w składzie: Renata Gryglaszewska, Agnieszka Lewucha, Stanisława i Stanisław Zwierzchowscy, Kazimiera Defratyka-Ludwiczak oraz Andrzej Linek (reżyseria).

Doskonałym uzupełnieniem spotkania było wystąpienie księdza Zbigniewa Topolnickiego z parafii Św. Andrzeja Boboli w Miliczu, który opowiadał zebranym o ostatniej pielgrzymce do Ziemi Świętej. Opowieść o pobycie w Ziemi Świątecznej uzupełniał prezentacją slajdów z miejsc pielgrzymki.

Kolejnym elementem tego wieczoru było nawiązanie do dawnej agapy, czyli nawiązanie do wspólnego posiłku spożywanego na pamiątkę ostatniej wieczerzy. Zgromadzeni zasiedli do przystrojonych świątecznie stołów, gdzie podano żurek oraz ciasto, kawę i herbatę.

Ten wyjątkowy wieczór, odbywający się jeszcze w radosnym okresie Świąt Wielkanocnych zakończył się w późnych godzinach wieczornych.

Ogromne podziękowania należą się wszystkim osobom, które swoją pracą przyczyniły się do organizacji Misterium, dekoracji świetlicy oraz przygotowaniu poczęstunku.