Zapraszamy na wydarzenia

Brak wydarzeń tego typu

Zobacz na mapie Doliny Baryczy, gdzie znajdują się aktywne sołectwa

Pokaż większą mapę

Najnowsze video
Zapisz się do Newslettera
wielkanocne święcenie pokarmów

2017-04-15

O godzinie 13-tej w kaplicy wiejskiej w Duchowie ksiądz Michał - wikary parafii św. Andrzeja Boboli z Milicza, poświęcił ponad 40 koszyczków z przygotowanymi przez mieszkańców Duchowa pokarmami świątecznymi, czyli tzw. święconką.

Wielka Sobota to szczególny czas dla katolickich rodzin. Zgodnie z tradycją, tego dnia następuje poświęcenie święconki. Ksiądz skrapia święconą wodą produkty, które dzień później trafią na wielkanocny stół.

Już w VIII w. chrześcijanie święcili jedzenie, jednak w Polsce tradycja święconki sięga XIII wieku.

Wierzono, że święcone pokarmy przynoszą pomyślność i dostatek. Przygotowując wielkanocny koszyczek, wierni dają również wyraz nadziei na odrodzenie pańskie, które pozwoli dobru przezwyciężyć zło, wygrać z grzechami i słabościami.

Baranek symbolizuje Chrystusa Zmartwychwstałego. Chrześcijaninie wierzą, że zmartwychwstał on trzy dni po ukrzyżowaniu. Nie bez powodu jest on nazywany „Barankiem Bożym". Baranek z czerwoną chorągiewką i krzyżem to symbol Chrystusa odnoszącego triumf, zwycięstwa życia nad śmiercią, dobra nad złem. Katolicy wierzą, że poprzez śmierć na krzyżu Jezus odkupił nasze winy za grzechy. Wielkanocny baranek stanowi także nawiązanie do żydowskiego święta Paschy. Baranek z ciasta, chleba, czekolady czy lukru to również symbol Dobrego Pasterza, który wiedzie swoje owce do zbawienia.

Oprócz święconki ksiądz Michał poświęcił też wodę, sól oraz nowy krzyż stojący obok ołtarza.