Zapraszamy na wydarzenia

Brak wydarzeń tego typu

Zobacz na mapie Doliny Baryczy, gdzie znajdują się aktywne sołectwa

Pokaż większą mapę

Najnowsze video
Zapisz się do Newslettera
Święto Wiatraka Bronisław - relacja

2016-08-15

W niedzielę 14 sierpnia 2016 na placu przy wiatraku i chacie młynarza w Duchowie Stowarzyszenie Duchowa Kraina przy współudziale sołtysa i Rady Sołeckiej Duchowa oraz wsparciu Gminy Milicz i Ośrodka Kultury z Milicza - zorganizowała Święto wiatraka Bronisław. Organizacja festynu była ważnym punktem realizacji projektu pt. "Duchy przeszłości budują przyszłość", w ramach otrzymanej dotacji w konkursie grantowym "Działaj Lokalnie 2016" dofinansowanym z Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Miejscem organizacji festyny był plac przed wiatrakiem i chatą młynarza. Na trawniku między wiatrakiem a parkingiem ustawiono dmuchańce dla dzieci. Parking w tym dniu stał się miejscem zabawy i rozrywki. Ułożono na nim  drewnianą podłogę, obok ustawiono namiot a w nim ławy i stoły – rozstawienia którego dokonał Ośrodek Kultury w Miliczu. W bliskim sąsiedztwie ustawiła się gastronomia z restauracji „W Starym Młynie „ z Niesułowic. Było też stoiska z wyrobami rękodzielniczymi oraz stoisko Pani Katarzyny Georgiou - wrocławskiej poetki pomieszkującej w  z Potaszni. Za placem zabaw , na terenie wyrównanym z budżetu projektu ustawiony został tor samochodowy dla dzieci. Na placu obok chaty młynarza wybudowany został przez mieszkańców Duchowa: Władysława Zdobylaka, Jacka Rosadę, Kazimierza Apanela -  kamienny grill z oprzyrządowaniem ze stali nierdzewnej wykonanym przez firmę Brockelmann, jako usluga, w formie darowizny dla Stowarzyszenia. Do budowy kamiennego grilla wykorzystany został betonowy krąg, ofiarowany w formie darowizny przez firmę betoniarską Pana Mikołajczyka ze Sławoszowic. W trakcie trwania festynu na grillu pieczono racuchy. Przygotowano też poczęstunek w formie ciast domowego wypieku i napoi.

W oknach  chaty młynarza zawieszono witraże wykonane wcześniej przez uczestników warsztatów malowania na szkle. Dzięki dofinansowaniu jakie Stowarzyszenie otrzymało z Banku Spółdzielczego w Miliczu został zakupiony wóz drabiniasty na sztabowych kołach, który po wykonaniu renowacji ,w ramach projektu grantowego ,został ustawiony wraz  z wyrzeźbionym na warsztatach zajęciowych koniem przed wiatrakiem Bronisław. Drewno potrzebne na wyrzeźbienie konia zakupiono   z dofinansowania jakie udzieliło Nadleśnictwo w Miliczu. Tzw. przetarcia surowego drewna, przed procesem rzeźbienia zostało wykonane przez Zakład Drzewny Stanisława Dziekana z Milicza. Przewóz drewna zapewnił Zakład Usług Leśnych Jerzego Nowackiego z Duchowa.

Warsztaty rzeźbienia konia trwały w określonym czasie i prowadzone były pod nadzorem instruktora - Pana Mariana Skowrona ze Słączna.

Podczas festynu zespół małych form artystycznych „Za ostatni grosz” pod kierownictwem artystycznym Andrzaja Linek – członka Zarządu Stowarzyszenia Duchowa Kraina, zaprezentował autorski program słowno-muzyczny nt. historii wiatraków w Polsce. Zespół wystąpił w strojach ludowych. Ponadto w strojach ludowych ubrane były osoby zajmujące się obsługą festynu. Materiał na stroje, z dodatkami, został zakupiony w ramach funduszu z projektu. Gustowne stroje zostały zaprojektowane i uszyte przez Longinę Apanel z Duchowa,również członkinię Stowarzyszenia Duchowa Kraina.

W czasie trwania festynu ogłoszono konkurs na wybór imienia dla rzeźby konia. Uroczystego odsłonięcia rzeźby konia dokonała Pani Sylwia Jasińska z Działaj Lokalnie z udziałem Urszuli Dul – prezesa Stowarzyszenia „Duchowa Kraina” i Kazimiery Defratyka-Ludwiczak – sołtysa wsi Duchowo i członka Zarządu Stowarzyszenia. Po odsłonięciu rzeźby konia,  nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu na wybór imienia i zostało  nadane imię „Marianek”,  demokratycznie wybrane przez uczestników festynu.

O godzinie 16 tej rozpoczął się turniej towarzyski dla uczestników festynu, który prowadził Andrzej Linek - członek Stowarzyszenia Duchowa Kraina. W turnieju wzięły  udział cztery czteroosobowe drużyny, wyłonione z zebranych gości. Każdy z zespołów musiał wybrać kapitana drużyny oraz nadać nazwę swojej drużynie. Kapitan drużyny otrzymał też zieloną koszulkę lidera zespołu. Na koszulkach widniało logo Gminy Milicz .Turniej zakładał realizację różnych zadań o różnym charakterze; raz były to zadania sprawnościowe, takie jak łapanie do fartuszka rzucanych piłek tenisowych, innym razem był to wyścig zaprzęgu wokół wiatraka , na czas, przewóz taczką, kapuściane kręgle, czyli strącanie kręgli… kapustą. Były też zadania muzyczne z kategorii „Jaka to melodia”, czy też konkurs „Dobrej kwalifikacji”, polegający na odpowiednim kwalifikowaniu aktorów, poetów, roślin, warzyw itd. wymienianych w presji czasu.  Na koniec wszystkie drużyny zostały nagrodzone nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez dział promocji Gminy Milicz.

O godzinie 18-tej na placu przed chata młynarza wystąpił zespół muzyczny „Robimy na czarno” z Ośrodka Kultury w Miliczu, który w godzinnym koncercie wykonywał covery znanych piosenek we własnych aranżacjach.

O godzinie 19-tej rozpoczęła się zabawa taneczna plenerowa, na wolnym powietrzu przy dźwiękach zespołu muzycznego SPACER z Duchowa. Zabawa na parkiecie, na wolnym powietrzu, t rwała do późnych godzin nocnych. Uczestnicy tanecznych zmagań opuszczali zabawę w dobrych nastrojach i poczuciu spełnionej zabawy !

III edycję Święta Wiatraka należy uznać za bardzo udaną. Dopisała pogoda, dopisały nastroje, ale przede wszystkim dopisała frekfencja samych  mieszkańców Duchowa jak i gości spoza -  m. innymi  z Milicza, Czatkowic, Sławoszowic, Malerzowa,Niesułowic . Niestety, z przyczyn technicznych, niezależnych od woli organizatorów, na nasze święto nie dotarły motolotnie.