Zapraszamy na wydarzenia
Brak wydarzeń tego typu
Ranking Aktywności Sołectw
2016-03-21
Tydzień poprzedzający Niedzielę Zmartwychwstania jest okresem wspominania najważniejszych dla wiary chrześcijańskiej wydarzeń - jest on nazwany Wielkim Tygodniem.
W Duchowie tradycyjnie już po raz kolejny, ale w nowej wersji, prezentowano Misterium Wielkanocne wg scenariusza Andrzeja Linka. Jest to spektakl słowno – muzyczny, w którym prezentowana jest historia najstarszego i najważniejszego święta chrześcijańskiego upamiętniającego zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Nastrój podkreślała muzyka, wiersze i narracje związane przede wszystkim z historią, liturgią i obyczajem tego święta. Wiersze m. in. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, ks. Jana Twardowskiego, Lucjana Rydla, ks. Janusza Pasierba, Stanisława Koraba-Brzozowskiego poprzedzane motywami muzycznymi będącymi fragmentami ścieżki dźwiękowej z filmu Pasja i wplecionymi pieśniami, w wykonaniu Andrzeja Linka, stworzyły niepowtarzalny nastrój. Były też źródłem wiedzy o liturgii Triduum Paschalnego.
Wszystko to na tle dekoracji przygotowanych przez grupę aktywnych mieszkańców Duchowa - Dorotę Zdobylak, Władysława Zdobylak, Ulę Dul, Stasię Zwierzchowską,Kazię Ludwiczak no i oczywiście przez Beatę Walerjańczyk z Rudy Milickiej. Centrum dekoracji stanowił Boży Grób, będący w liturgii katolickiej miejscem najważniejszym, gdzie wystawia się Najświętszy Sakrament w Wielki Piątek – jest to symbol grobu Chrystusa. Całość spektaklu kończyła radosna pieśń o początku posłannictwa Piotrowego w historii zbawienia: „Nie lękajcie się”
W drugiej części wspaniałą prelekcją o Ziemi Świętej, ilustrowaną zdjęciami, zaprezentował zebranym ks. prof. Ryszard Kempiak. Była to bardzo interesująca opowieść o pielgrzymkach księdza profesora do Palestyny i Izraela, w których pielgrzymi odwiedzają miejsca wydarzeń Starego i Nowego Testamentu. Z prelekcji tej dowiedzieliśmy się o historii tych miejsc jak również o ścieraniu się różnych odłamów chrześcijaństwa oraz innych religii na obszarze Ziemi Świętej. W pogodnym nastroju, tak jak to bywa w poranek Wielkiej Niedzieli (mimo, iż był to wieczór rozpoczynający Wielki Tydzień) zasiedliśmy do kolacji jak zwykle perfekcyjnie przygotowanej przez mieszkanki Duchowa. Wśród przygotowanych potraw znalazły się takie dania, jak: barszcz biały, dania ukraińskie, faszerowane jaja,sałatka warzywna, sałatka śledziowa, sałatka z żółtym serem,kiełbasa, szynka, ciasta różne;sernik,chrusty,baby, zajączki.
W tym dniu na sali zebrało się ponad 70 osób. Wśród zebranych byli mieszkańcy Duchowa, Milicza, Malerzowa, Sławoszowic, Wierzchowic, Czeszyc,Kuźnicy Czeszyckiej,Suliradzic,Luboradowa,Sławoszowic,Pakosławska,Słaczna,były też obywatelki z Ukrainy. Organizatorem Misterium była Rada Sołecka Duchowa oraz zespół małych form artystycznych "Za ostatni grosz", który wystąpił w nst. składzie: Patrycja Wdowczyk, Daria Wdowczyk, Szymon,Wojewoda, KazimieraDefratyka-Ludwiczak, Renata Gryglaszewska,Renata Czerniawska, Stanisławai Stanisław Zwierzchowscy, Andrzej Linek (muzyka, śpiew, reżyseria),Jacek Rosada (efekty świetlne, foto).
Należy podkreślić duże zaangażowanie grupy mieszkańców Duchowa przy wielu pracach związanych z organizacja Misterium takich jak, dekorowanie sali, prace przygotowawcze, prace kulinarne itd.
Podczas Misterium swoje wyroby rękodzielnicze wystawiły Panie z Pakosławska. Wśród wystawionych wyrobów były plecione - różnego kształtu koszyki, pudełka, plecione filiżanki itp. Wyroby te można było nabyć , a ich sprzedaż cieszyła się dużym powodzeniem.