Zapraszamy na wydarzenia

Brak wydarzeń tego typu

Zobacz na mapie Doliny Baryczy, gdzie znajdują się aktywne sołectwa

Pokaż większą mapę

Najnowsze video
Zapisz się do Newslettera
Wyjazd studyjny do powiatu ząbkowickiego

2015-10-12

10 października 8 przedstawicieli sołectwa wzięło udział w wyjeździe szkoleniowym organizowanym przez panią Anię Palmę. Wspólnie z przedstawicielami sołectw Kotlarka, Bukowice, Pierstnica oraz przedstawicielami gminy zwiedziliśmy Twierdzę Srebrna Góra i Kopalnię Złota w Złotym Stoku. Mieliśmy okazję odwiedzić również gospodarstwo agroturystyczne państwa Katarzyny i Waldemara Jasińskich, którzy zaprezentowali swoje gospodarstwo oraz atrakcje jakie oferują turystom m.in. zjazd na linie - znaleźli się odważni którzy skorzystali z tej atrakcji, jazdę konną czy łowienie ryb. Nasz wyjazd zakończył się w pensjonacie Złoty Jar, gdzie Dyrektor Centrum Kultury i Promocji opowiadała o walorach tego regionu. Mieliśmy tam również okazję zobaczyć i zakupić wykonywane przez miejscowych rękodzielników wyroby artystyczne.  Organizatorami wyjazdu były Powiatowe Zespoły Doradców w Miliczu oraz Ząbkowicach Śląskich. Wyjazd wsparł również Wójt Gminy Krośnice Andrzej Biały oraz Bank Spółdzielczy w Miliczu.

Tekst: I.Chaszczewicz

 

Wyjazd do powiatu ząbkowickiego
Ośmioro mieszkańców naszego sołectwa wraz z przedstawicielami sołectw: Bukowice, Kotlarka i Pierstnica byli 10 października na wyjeździe studyjnym w powiecie ząbkowickim. Gospodarze Ziemi Ząbkowickiej przywitali nas w Srebrnej Górze. Znajduje się tam Twierdza Srebrna Góra – największa górska twierdza w Europie. Po twierdzy oprowadzał nas przewodnik w odtworzonym stroju żołnierza garnizonu, który stacjonował na twierdzy w okresie wojny francusko – pruskiej. Zwiedzanie obejmowało: dziedziniec Fortu Donjon, parter Donjonu - pomieszczenia mieszkalno-obronne z galerią zdjęć, XVIII w kazamaty (w których urządzone jest małe muzeum z ekspozycją militariów oraz makietą twierdzy). Tutaj prezentowana jest przez przewodnika broń czarnoprochowa używana w wojsku pruskim w epoce napoleońskiej, która kończy się pokazowym wystrzałem z pistoletu.

Gospodarstwo agroturystyczne
Zapoznanie się z gospodarzami i ich ofertą. Kawa, herbata, słodkie co nieco i kiełbasa oraz zjazd na linie.

Złoty Stok
Zwiedziliśmy podziemną trasę turystyczną Kopalni Złota. Mieliśmy możliwość obejrzenia wyrobisk sztolni: „Gertruda” , „Czarnej Górnej” z jedynym w Polsce podziemnym wodospadem - 8 m wysokości (niestety ze względu na tegoroczną suszę nie było wody), „Chodnika Śmierci” oraz odbyliśmy przejażdżkę kolejką wąskotorową (pomarańczowy tramwaj) w sztolni „Czarnej Dolnej”. Spragnieni wrażeń mogli zjechać z ośmiometrowej zjeżdżalni. W Kopalni Złota znajduje się niezwykle ciekawa kolekcja tabliczek z najróżniejszymi hasłami, instrukcjami i ostrzeżeniami np.: „Rolniku, nie myj jaj przed skupem”

Pensjonat Złoty Jar
To ostatni punkt naszego wyjazdu. Zapoznanie się z regionalnymi wytwórcami żywności i rękodzieła. Obiad, kawa, herbata, ciasto.

Tekst: M.Gradzik

 

http://www.dodr.pl/relacje,617-wyjazd-szkoleniowy-pielegnowanie-tradycji-ludowych