Zapraszamy na wydarzenia

Brak wydarzeń tego typu

Zobacz na mapie Doliny Baryczy, gdzie znajdują się aktywne sołectwa

Pokaż większą mapę

Najnowsze video
Zapisz się do Newslettera
Pierwsze Misterium Wigilijne - Duchowo 2013 !

2013-12-09

 

O godz. 17 - tej zapełniły się miejsca za stołami. Zrobiło się cicho.Nastała atmosfera oczekiwania  i po chwili… rozpoczęło się Pierwsze Misterium Wigilijne – Duchowo 2013. Po wielotygodniowych próbach, przyszedł czas, aby zaprezentować zebranym ,słowno - muzyczną narrację o Świętach Bożego Narodzenia -  starannie przygotowany program  poetyczno - muzyczny. Wśród wykonawców - przekrój pokoleniowy; zespół utworzony przez młodszych i starszych mieszkańców Duchowa i Rudy Milickiej. Na sali panował półmrok - rozświetlany jedynie blaskiem zapalonych świec na stołach. Na zaimprowizowanej scenie -  świąteczna dekoracja; choinka,  sztuczne ognisko - rozświetlane migotaniem sztucznego światła i ze ...sztucznym dymem. Przed sceną - stół z krzesłem i nakryciem, dedykowany dla ...nieobecnych.  Była gra kolorowych świateł scenicznych, które tworzyły odpowiedni nastrój na scenie. Światła raz zapalały się, raz przygasały i gasły… jakby akcentowały i wzmacniały początek  i koniec danej narracji. Na sali, panowała niczym nie zmącona pełna skupienia cisza i wyczuwało się  nastrój ... oczekiwania na, każdy kolejny wiersz, kolejną pastorałkę, kolejną  kolędę.  Calość  widowiska rozpoczęła kolęda „Cicha noc”, którą misternie na skrzypcach wykonała Joasia . Nie zawiedli  pozostali artyści, czyli mieszkańcy Duchowa i Rudy Milickiej, którzy  pięknie, z poprawną dykcją, wyczuciem i spokojem  - wypowiedzieli i wyrecytowali swoje kwestie. Wszystko się udało i całe widowisko robiło wrażenie sprawnej machiny, która wprawiona w ruch - po kolei i płynnie przechodzi  przez zaprogramowane cykle swojej pracy. Nastrojowe i urokliwe  pastorałki i kolędy – dopełniały całości  i budowały  Bożo Narodzeniowy nastrój. Białe obrusy na stołach, świateczne stroiki,rozłożone na talerzach opłatki, zapach choinki - wszystko to razem stwarzało wrażenie - jednej wielkiej rodzinnej  wieczerzy wigilijnej...

Program trwał około 1,5 godziny. Akcentem kończącym była „Kolęda dla nieobecnych”  - Z. Preisnera. Ta współczesna pieśń kolędowa, bolesna - pamięcią, rzewna - tęsknotą, bogata - miłością; dla wielu staje się wyrazem nadziei i bardzo osobistej prośby, kierowanej do Bożej Dzieciny.  Na chwilę zapadła ciemność. Zabrzmiały słowa : "A nadzieja znów wstąpi w nas, nieobecnych pojawią się cienie,uwierzymy kolejny raz, w jeszcze jedno Boże Narodzenie..." . Po kilku chwilach - snop światła oświetlił pusty stół z nakryciem ,dla nieobecnego - wszak jemu dedykowana była ta kolęda i tym wszystkim nieobecnym, których już nie ma wśród nas, a których każdy z nas ,nosi we własnym sercu. Ale nie można zbyt długo pozostawać w nastroju osamotnienia, dlatego od zapalonej na stoliku świecy zapalono zimny ogień i po chwili ten roziskrzony ogień,  był już w rękach każdego z artystów  stojących na scenie.Uniesiony w górę ogień - symbolizował nadzieję  która mówi, że ci co odeszli - nie odeszli do końca. Bo są z nami ,choć w innej postaci i już więcej nie umierają… I widownia wstała, bo każdy poczuł, że  taką chwile trzeba uszanować i dla takiej  chwili trzeba wstać. I właśnie dla takich chwil, warto było zorganizować Misterium... Poza tym, ileż ważnych, głębokich i pieknych treści przewinęło się w trakcie jego trwania. Zamysłem było, aby  - na chwilę zapomnieć o trudach i troskach dnia codziennego, o zabieganiu ... aby  zatrzymać się i podumać  o życiu, o sobie i drugim człowieku , a przede wszystkim o … istocie tych ukochanych Świąt. Artystów za ich występ -  nagrodzono gromkimi oklaskami !!

Kolejnym punktem  spotkanie, była prezentacja multimedialna  ksiądza Tomasza Caputy, z parafii św. Andrzeja Boboli  z Milicza, który zaprezentował  fotografie  z pobytu w Ziemi Świętej. Wszyscy z dużym zainteresowaniem wsłuchiwali się w słowa księdza Tomasza, który dość szczegółowo opowiadał i objaśniał prezentowane fotografie z ziemskiej ojczyzny Pana Jezusa.

Kolejnym gośćiem spotkania, był ksiądz Robert Miller, z kościoła ewangelicko augsburskiego z Sycowa,który  opwiadał o   obchodzeniu Świat Bożego Narodzenia oraz  ciekawostkach z życia  i tradycji , jakie panują w tym kościele.

Na koniec odbyło się wspólna degustacja przyniesionych potraw, które przygotowali mieszkańcy  Duchowa  i Rudy Milickiej. Nie zabrakło  żadnej, wymaganej tradycją -potrawy.Były  m. innymi;  karp, był groch z kapustą, pierogi,maca,kutia,były pączki…ziemniaczane. Było wiele innych potraw i przysmaków, których nie sposób tu wymienić...

Na koniec wspólnie zaśpiewano kilka tradycyjnych kolęd.

Spotkania takie jak nasze, budzą jednak refleksje i ...niepokoje, ile w nich szczerości i prawdy? Na jak długo to „Światło prawdziwe” będzie nas oświecać i uczyć pokonywania zła, zawiści, kłótni? Czy pozwoli dostrzec w każdym człowieku dobro i godność? Na pytanie: co robić, by jutro było lepsze niż dziś? - słyszymy odpowiedź: darować winy, otwierać serca, być życzliwym na co dzień, nieść pozytywne przesłanie - skoro się jest chrześcijaninem; pomagać, wspierać i żyć dla innych. Za Ojcem Leonem Knabitem należy dodać jeszcze: „My mamy mieć niebo tu i Tam”, życzmy sobie szczęścia i by nadzieja zawsze była większa od trosk.”

Organizatorzy Misterium byli zgodni , że to faktycznie – pierwsze Misterium, przed nami – nastepne. Bo warto i trzeba je organizować: dla potwierdzenia naszej wiary,dla nas, dla  innych, dla … zachowania tradycji !   Jeszcze raz - dziekujemy serdecznie wszystkim za ich bezinteresowane zaangazowanie w przygotowanie Misterium, a gościom - za przybycie !!

Obsada Misterium Wigilijnego: Duchowo; Jerzy Nowacki,Kazimiera Defratyka-Ludwiczak,Stanisław Zwierzchowska,Renata Czerniawska, Zenon Czerniawski (efekty świetlne),Anna Zdobylak,Patrycja Wdowczyk,Paweł Drozd,Joanna Morcinek (skrzypce).Ruda Milicka;Krystyna Patalas,Renata Gryglaszewska,Agnieszka Lewucha,Agnieszka Skowron.

Andrzej Linek;muzyka,śpiew,nagłośnienie,pomysł.

Goście Misterium: Paweł Wybierała - burmistrz Miasta i Gminy Milicz,ksiądz Tomasz Caputa - wikary parafii św.Andrzeja Boboli z Milicza,ksiądz Robert Miller - z Kościoła ewangelicko - augsburskiego w Sycowie. Mieszkańcy Duchowa,Rudy Milickiej i pozostali goście