Zapraszamy na wydarzenia

Brak wydarzeń tego typu

Zobacz na mapie Doliny Baryczy, gdzie znajdują się aktywne sołectwa

Pokaż większą mapę

Najnowsze video
Zapisz się do Newslettera
Kapliczki, krzyże i figury świętych w Chynowej

2012-11-30

Codziennie przechodzimy obok nich, przejeżdżamy. Towarzyszą mieszkańcom od wielu lat. Wjeżdżając do naszej miejscowości, bez względu na to, z której strony, widać położony na Wzgórzach Ostrzeszowskich, w południowej części Chynowej, Kościół pw. Św. Wawrzyńca.

 

Na dziedzińcu kościoła parafialnego pw. Św. Wawrzyńca tuż przy probostwie swoim niebywałym wyglądem zdobi  kapliczka z figurą Matki Boskiej w postaci kamiennej groty. To właśnie przy tej przepięknej figurze dzieci pierwszokomunijne od lat mają robione zdjęcia pamiątkowe z księdzem proboszczem kanonikiem Edmundem Sieczką.

 

Przed wejściem do naszego kościoła parafialnego po lewej stronie w 2001 r. powstała Kapliczka Błogosławionego Jana Pawła II.

 

Niedaleko kościoła mieści się budynek kaplicy z charakterystyczną figurką na drzwiami wejściowymi. Teren wokół kaplicy jest zawsze przyozdobiony donicami z żywymi kwiatami. Schody do kaplicy są dość charakterystyczne, a przede wszystkim bardzo szerokie, za dawnych lat jak i obecnie gromadzą się tutaj pielgrzymi podążający do Częstochowy na krótkim odpoczynku.

 

Kierując się w stronę miejscowości Strzyżew, tuż przy starej remizie, obecnie objętej renowacją, został postawiony jeszcze przed wojną krzyż, który ostatni raz był wymieniany prawdopodobnie w roku 1979 lub 1980.

 

Z kolei jadąc drogą powiatową w kierunku Przygodzic po lewej stronie możemy podziwiać piękną kapliczkę z figurą Matki Boskiej. Pamiętam, jak za dawnych lat, jeszcze jako dziecko wraz z rówieśnikami, lubiliśmy się tam spotykać na modlitwie, często też dbaliśmy o wizerunek Maryji, przyzdabiając kapliczkę pięknymi bukietami z kwiatów polnych.

 

Jedną z najmłodszych kapliczek w Chynowej jest kapliczka położona w pobliżu posesji nr 1, powstała bowiem w 2006 roku i została ufundowana przez mieszkańców wioski na misję Miłosierdzia Bożego.

Kapliczka przedstawia figury: Jezus Ufam Tobie, Matkę Boską, św. Floriana i św. Antoniego. W latach jeszcze nie tak odległych, kiedy procesja w dzień Bożego Ciała miała trasę wyznaczoną wzdłuż centrum miejscowości, w tym właśnie miejscu był utworzony ołtarz.

 

Miejsca święte takie jak kapliczki, krzyże i figury świętych pozwalają człowiekowi choć na chwilę oderwać się od codziennych problemów i rzeczywistości, w postaci krótkiej modlitwy czy też zadumy. Są to miejsca, przy których gromadzą się mieszkańcy wsi szczególnie na nabożeństwach majowych, jak też w chłodne już dni październikowe na nabożeństwach różańcowych oraz podczas świąt wielkanocnych, w celu święcenia potraw.

 

Nie zapomnijmy pokłonić się, zdjąć czapkę bądź też uczynić znak krzyża przechodząc obok naszych pięknych kapliczek, krzyży czy też figur świętych – tego właśnie uczyli nas dziadkowie, którzy zawsze czcili święte miejsca i odnosili się do nich z szacunkiem.

 

Marta Gąsiorek