Zapraszamy na wydarzenia

Brak wydarzeń tego typu

Zobacz na mapie Doliny Baryczy, gdzie znajdują się aktywne sołectwa

Pokaż większą mapę

Najnowsze video
Zapisz się do Newslettera
WARSZTATY „CARVINGU” W CHYNOWEJ 04.09.2012 r.

2012-09-07

Były to pierwsze warsztaty z cyklu „rzemieśniczych”, które zaplanowano dla przedstawicieli sołectw, biorących udział w III edycji konkursu na „Najaktywniejsze Sołectwo w Dolinie Baryczy” w 2012 roku, którego organizatorem jest Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Doliny Baryczy”.

Poza tym zaplanowanych jest jeszcze 5 spotkań w różnych sołectwach Doliny Baryczy, które wyraziły chęć przeprowadzenia warsztatów, by za pośrednictwem aktywnych działaczy przekazać wiedzę i umiejętności innym zaangażowanym osobom z sołectw, które zgłosiły się do wyżej wspomnianego konkursu.
Warsztaty carvingu przeprowadziły członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Chynowej. Udział w nich wzięli przedstawiciele następujących sołectw: BUKOWINKA, CHOJNIK, GRANOWIEC, PAKOSŁAWSKO, JANKOWA, BUKOWICE, LĘDZINA, POTASZNIA i GóRY. Łącznie w warsztatach uczestniczyło 35 osób. Wśród kobiet, które postanowiły spróbować swoich sił w dziedzinie dekoracji warzyw i owoców tzw. „carvingu”, znalazł się również jeden pan. Widać było ogromne zainteresowanie tą techniką i jednocześnie fascynację. Materiały wykorzystane podczas zajęć zostały zapewnione przez Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Doliny Baryczy”.
Sołectwo Chynowa, w dniu poświęconym sztuce „carvingu”, poza uczestnikami warsztatów z różnych sołectw, miało przyjemność gościć Panią Martę Kamińską, sekretarza Zarządu Stowarzyszenia "Partnerstwo dla Doliny Baryczy", specjalistę ds. promocji i informacji, która chętnie odpowiadała na pytania gości i wyjaśniała wszelkie wątpliwości, które dotyczyły organizacji przyszłych spotkań warsztatowych. Poza tym Pani Marta z ciekawością przypatrywała się powstającym w trakcie warsztatów dziełom z warzyw i owoców i te też uwieczniła na licznych fotografiach.
Na spotkaniu poświęconym warsztatom carvingu obecny był także sołtys wsi Chynowa Stanisław Gąsiorek, który użyczył Sali Wiejskiej i na zakończenie wygłosił krótką przemowę. Nad częścią organizacyjną warsztatów czuwała Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Chynowej Pani Barbara Kuroszczyk.
Warto dodać, iż Koło Gospodyń Wiejskich w Chynowej nieustannie poszerza swoje grono. Szczególny wzrost liczby członkiń KGW Chynowa dał się zauważyć po realizacji projektu pn.: „Carving – przyjemność dla oka”, który został dofinansowany w 2011 roku ze środków Programu "Działaj Lokalnie VII" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Lokalnej Organizacji Grantowej Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy. W momencie przystępowania członkiń KGW do wspomnianego projektu, ich liczba wynosiła 37. Po jego finalizacji liczba wzrosła do 46 kobiet. Na obecną chwilę KGW Chynowa liczy ponad 60 osób. Technika „carvingu” tak bardzo wplotła się w działalność pań z KGW Chynowa, iż nieustannie daje się zaobserwować innowacyjne pomysły członkiń, niejednokrotnie zaczerpnięte z otaczającej przyrody. Warto podkreślić, iż członkinie KGW Chynowa nawzajem się wspierają w rozwoju umiejętności „carvingu”, dzieląc się swoimi spostrzeżeniami.
Z dumą trzeba przyznać, że panie z KGW Chynowa zawsze „stają” na wysokości zadania.  Z własnej inicjatywy dla zgromadzonych uczestników warsztatów przygotowały ciepły posiłek.

Członkinie KGW Chynowa to kobiety z wielkim entuzjazmem i ogromnym potencjałem. Angażują się na rzecz naszej miejscowości, uczestnicząc w każdym większym, czy też mniejszym przedsięwzięciu, wykorzystując swoje umiejętności kulinarne.
Trzeba przyznać, iż finezyjne dekoracje, wykonane z wykorzystaniem warzyw i owoców techniką „carvingu” sprawiają, iż można oderwać się od codzienności i przenieść w bajeczny i malowniczy świat, pełen kolorów, świeżości, inspiracji i fantazji.

 

Marta Gąsiorek

 

Zobacz więcej w Serwisie Aktywni w Dolinie Baryczy na stronie internetowej aktywni.barycz.pl:

http://www.aktywni.barycz.pl/index.php?dzial=3&kat=28&art=96