Zapraszamy na wydarzenia

Brak wydarzeń tego typu

Zobacz na mapie Doliny Baryczy, gdzie znajdują się aktywne sołectwa

Pokaż większą mapę

Najnowsze video
Zapisz się do Newslettera
Już 20 września otwarcie grobli między Stawnem na Nowym Grodziskiem

2013-09-20

Już 20 września otwarcie grobli między Stawnem na Nowym Grodziskiem

Po kilku miesiącach przerwy związanej z okresem lęgowym ptactwa wznowiono prace budowlane na grobli łączącej Stawno z Nowym Grodziskiem. Pomimo jeszcze nieskończonej w stu procentach inwestycji grobla przyciąga tłumy turystów oraz mieszkańców Milicza i okolic, stając się popularnym miejscem spacerów i przejażdżek rowerem.
 

Budowa drogi na grobli między Stawnem a Nowym Grodziskiem rozpoczęła się pod koniec ubiegłego roku. Przerwano ją wiosną, wraz z okresem lęgowym ptaków. Mimo to Zakład Robót Budowlanych Wojciecha Rappa z Czeszowa wykonał większość zaplanowanych prac. Firma ułożyła do tej pory 1500 z 1832 m nawierzchni z kostki betonowej, wykarczowano i uporządkowano pobocza.

Po powrocie na miejsce robót w poniedziałek 19 sierpnia budowlańcy rozpoczęli prace na odcinku od strony Nowego Grodziska, na którym już wkrótce ułożona zostanie nawierzchnia z kostki. Po jej ułożeniu wykonawcy przystąpią do montażu małej infrastruktury turystycznej. Wybudowana zostanie altana z drewnianych bali ze spadzistym dachem, posiadająca siedziska i stoły dla turystów. Na poboczach ustawionych zostanie 5 ławek wykonanych z drewnianych bali, kosze na śmieci, metalowe stojaki na rowery oraz tablice informacyjne. Całość prac warta 814 000 zł brutto i została w 85% dofinansowana jest ze środków Programu Operacyjnego „Ryby” na lata 2007-2013.

Prace zakończą się do 20 września, gdyż na ten dzień zaplanowano oficjalne otwarcie drogi wiodącej groblą między stawami. Odbędzie się ono podczas dwudniowej imprezy „Dni przyrody w sercu stawów”, która odbędzie się w ramach „Dni Karpia”. Grobla oraz położona w jej pobliżu Ruda Milicka staną się miejscem wielu atrakcji: podczas uroczystego otwarcia grobli w piątek 20 września świętowany będzie jubileusz 50-lecia rezerwatu Stawy Milickie i otwarcie wystaw fotografii autorstwa Kazimierza Laskowicza i Idalii Skalskiej oraz malarstwa ukazującego piękno rezerwatu. Uczniowie szkół gminnych wezmą udział w warsztatach plastycznych „Ptasie i rybie wariacje na grobli” i w „Szkolnych zmaganiach na rolkach”. Mieszkańcy i turyści spragnieni przyrodniczych wrażeń będą mogli obserwować ptaki z ornitologiem, a wieczorem – wraz ze specjalistą chiropterologiem, wyposażonym w specjalistyczny sprzęt – podpatrywać żyjące na grobli nietoperze (zapisy w Punkcie Informacji Turystycznej).

Drugiego dnia imprezy, w sobotę 21 września, odbędzie się II Rajd im. Druha Bolka, rodzinne obserwacje ptaków z ornitologiem oraz dzień otwarty stacji ornitologicznej w Rudzie Milickiej. Goście będą mogli w stacji podziwiać wystawy poświęcone bezkręgowcom, płazom i ptakom Stawów Milickich oraz dowiedzieć się na temat pracy stacji bezpośrednio od pracujących w niej naukowców. Po południu uczniowie szkół wezmą udział w "karpiowym" biegu sztafetowym po grobli, a mieszkańcy całej Doliny Baryczy będą mogli uczestniczyć w „Festynie odlotów ptaków”, przygotowywanym przez sołectwo Ruda Milicka i Stowarzyszenie „Ptasia Kraina” (zapowiedź festynu w ramce poniżej).

Atrakcjami będą występy artystyczne, przegląd piosenki: „Wśród ptaków wielkie poruszenie”, kiermasz rękodzieła i potraw przygotowanych przez aktywne sołectwa Doliny Baryczy, stroisko edukacyjne LKP "Lasy Doliny Baryczy", Marsz po Karpia (nordic walking) i Mistrzostwa w grillowaniu karpia, a wszystko zakończy zabawa wiejska: „parkingoteka” – muzyka, tańce i śpiew w systemie „karaoke”. Swoje stoiska gastronomiczne ze smażonym karpiem, zupą rybną i innymi potrawami zapewnią restauracje „Parkowa” oraz „W Starym Młynie”, działające w systemie „Dolina Baryczy Poleca”. Koordynatorem "Dni przyrody", podobnie jak innych imprez w ramach Dni Karpia, jest stowarzyszenie Partnerstwo dla Doliny Baryczy.

Ruda Milicka – uczestnik konkursu Aktywni w Dolinie Baryczy –
zaprasza na festyn „Jesienne odloty ptaków”

Ruda Milicka realizuje program tematycznej wioski ptasiej, w ramach którego po raz pierwszy organizujemy, (mamy nadzieję że będzie to cyklicznie co roku), festyn związany z odlotami ptaków. Festyny będziemy organizowali w ostatnich dniach września lub na początku października – w zależności od sprzyjającej nam pogody. Termin ten wybieramy ze względu na święto naszego patrona św. Franciszka, który jest patronem ekologii, ekologów no i ptaków. Dlatego będzie Państwa witał przy wjeździe do naszej wsi.

W tym roku festyn łączymy z gminną uroczystością urządzaną w ramach Dni Karpia a związaną z otwarciem pięknej, spacerowej grobli pomiędzy stawami Słonecznym a Wilczymi. Grobla jest w części na terenie naszego sołectwa i stanowi fragment tras przebiegających przez Rudę Milicką i Stawno.

Główna część wspólnych imprez będzie odbywała się w dniu 21 września na parkingu turystycznym przed Rudą Milicką. Tam staną stragany z wyrobami przygotowanymi przez mieszkańców Doliny Baryczy. Będzie na nich można kupić wyroby, o których już wielokrotnie przekonaliśmy się, że są wyśmienite (ciasta, pierogi, miód i wiele innych). Wystawcy będą mogli sprzedawać również wyroby lokalnego rękodzieła.

Stoiska będzie można urządzać już od godziny 14.00. Ewentualnych wystawców prosimy o wcześniejszy kontakt z p. sołtys w celu przygotowania odpowiedniej ilości stoisk. Telefon kontaktowy 606177406, adres mailowy: rumi2008@wp.pl. Zgłoszenia przyjmujemy do16 września.

Festyn rozpocznie się o godz. 16.00 występami artystycznymi. O godz. 16.30 rozpocznie się „Marsz po karpia” (nornic walking) i „Mistrzostwa w grillowaniu karpia”, organizowane przez spółkę OSiR.Ok. godz. 17.30-18.00 zapraszamy na przegląd piosenki: „Wśród ptaków wielkie poruszenie”. Do udziału zapraszamy przedstawicieli sołectw Doliny Baryczy, którzy zechcą zaprezentować piosenkę, w indywidualnym czy zespołowym wykonaniu, o tematyce ptasiej (Hej przeleciał ptaszek, Dzięcioł w drzewo pukał itp.). Mogą być to piosenki biesiadne, turystyczne, operowe, rockowe itd. Prosimy o wcześniejsze zgłaszanie swojego udziału (bez konieczności podawania rodzaju i tytułu piosenki – niespodzianki mile widziane) do p. sołtys Krystyny Patalas.

Od godziny ok.19.00 do 22.00 przewidziana jest „parkingoteka” – muzyka, tańce i śpiew w systemie „karaoke” . Będą też stoiska gastronomiczne restauracji "Parkowa" i "W Starym Młynie", działających w systemie Dolina Baryczy Poleca. Wszystkich serdecznie zapraszamy – bez Was żadna impreza się nie uda! Prosimy Aktywne Sołectwa o zgłaszanie swojego udziału do 16 września 2013 r.

W imieniu organizatorów: sołtys Krystyna Patalas.