Zapraszamy na wydarzenia

Brak wydarzeń tego typu

Zobacz na mapie Doliny Baryczy, gdzie znajdują się aktywne sołectwa

Pokaż większą mapę

Najnowsze video
Zapisz się do Newslettera
Carving - sposób na niebanalne dekoracje stołów i potraw

2012-09-06

W środę 6 września odbyły się pierwsze z cyklu warsztatów rzemieślniczych dla liderów sołectw uczestniczących w konkursie na „Najaktywniejsze Sołectwo w Dolinie Baryczy”. Zajęcia z „carvingu” czyli wykonywania pomysłowych dekoracji z warzyw i owoców poprowadziły panie z KGW w Chynowej, sołectwa również biorącego udział w konkursie. Gospodynie z Chynowej okazały się prawdziwymi mistrzyniami i świetnymi instruktorkami w sztuce, jak się okazało wcale nie takiej łatwej, za to dającej wiele przestrzeni wyobraźni. Uczestniczki i jeden uczestnik (razem przeszło 30 osób z sołectw: Jankowa, Góry, Pakosławsko, Bukowinka, Chojnik, Granowiec oraz gościnnie jako wioski tematyczne Potasznia, Lędzina i Bukowice) początkowo z pewną powściągliwością i brakiem wiary we własne siły, bardzo szybko złapały „carvingowego” bakcyla. W ruch poszły noże i nożyki, kilogramy warzyw i owoców – tj. marchewki, ziemniaki, ogórki, rzodkiewki, cebule, pory, kabaczki, cukinie, dynie, pomidory, pietruszki, jarmuż, jabłka, ananasy, winogrona, arbuzy, mandarynki, banany i wiele wiele innych – na koniec warsztatów z wykonanych dzieł i arcydzieł powstała wystawa o długości 10 stołów! Nauka na pewno nie poszła w las – na zajęciach nikt się nie nudził, każdy zaczął wymyślać autorskie pomysły na dekoracje a nowe umiejętności na bank będą wykorzystane na potrzeby imprez organizowanych w sołectwach. Warsztaty poza poznaniem tajników carvingu miały na celu również integrację liderów sołectw. Obydwa cele bez wątpienia został osiągnięty, rozmowom, wzajemnym zaproszeniom i śmiechom przy stole, zarówno warsztatowym jaki i biesiadnym (gospodynie przygotowały wystawny poczęstunek!) nie było końca. Szczególnie ciekawe i godne uznania okazały się doświadczenia Pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Chynowej, które to niedawno obchodziło swoje 50 – cio lecie i liczy przeszło 60 członkiń! Same technikę carvingu opanowały dopiero w zeszłym roku, podczas zajęć zorganizowanych w ramach projektu zorganizowanego w ramach programu „Działaj Lokalnie” w Dolinie Baryczy, co zachęciło innych liderów wiejskich do sięgania po środki z tego lokalnego funduszu, którym zarządza „Partnerstwo dla Doliny Baryczy”, organizator warsztatów dla aktywnych sołectw.

W dniu 6 września odbyły się pierwsze z cyklu warsztatów rzemieślniczych dla liderów sołectw uczestniczących w konkursie na „Najaktywniejsze Sołectwo w Dolinie Baryczy”. Zajęcia z „carvingu” czyli wykonywania pomysłowych dekoracji z warzyw i owoców poprowadziły panie z KGW w Chynowej, sołectwa również biorącego udział w konkursie. Gospodynie z Chynowej okazały się prawdziwymi mistrzyniami i świetnymi instruktorkami w sztuce, jak się okazało wcale nie takiej łatwej, za to dającej wiele przestrzeni wyobraźni. Uczestniczki i jeden uczestnik (razem przeszło 30 osób z sołectw: Jankowa, Góry, Pakosławsko, Bukowinka, Chojnik, Granowiec oraz gościnnie jako wioski tematyczne Potasznia, Lędzina i Bukowice) początkowo z pewną powściągliwością i brakiem wiary we własne siły, bardzo szybko złapały „carvingowego” bakcyla. W ruch poszły noże i nożyki, kilogramy warzyw i owoców – tj. marchewki, ziemniaki, ogórki, rzodkiewki, cebule, pory, kabaczki, cukinie, dynie, pomidory, pietruszki, jarmuż, jabłka, ananasy, winogrona, arbuzy, mandarynki, banany i wiele wiele innych – na koniec warsztatów z wykonanych dzieł i arcydzieł powstała wystawa o długości 10 stołów! Nauka na pewno nie poszła w las – na zajęciach nikt się nie nudził, każdy zaczął wymyślać autorskie pomysły na dekoracje a nowe umiejętności na bank będą wykorzystane na potrzeby imprez organizowanych w sołectwach. Warsztaty poza poznaniem tajników carvingu miały na celu również integrację liderów sołectw. Obydwa cele bez wątpienia został osiągnięty, rozmowom, wzajemnym zaproszeniom i śmiechom przy stole, zarówno warsztatowym jaki i biesiadnym (gospodynie przygotowały wystawny poczęstunek!) nie było końca. Szczególnie ciekawe i godne uznania okazały się doświadczenia Pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Chynowej, które to niedawno obchodziło swoje 50 – cio lecie i liczy przeszło 60 członkiń!  Same technikę carvingu opanowały dopiero w zeszłym roku, podczas zajęć zorganizowanych w ramach projektu zorganizowanego w ramach programu „Działaj Lokalnie” w Dolinie Baryczy, co zachęciło innych liderów wiejskich do sięgania po środki z tego lokalnego funduszu, którym zarządza „Partnerstwo dla Doliny Baryczy”, organizator warsztatów dla aktywnych sołectw.  

Dziękujemy sołtysowi Stanisławowi Gąsiorkowi, KGW Chynowa i Stowarzyszeniu „Zielona Dolina” za przygotowanie i przeprowadzenie ciekawych, twórczych zajęć oraz wszystkim uczestnikom za aktywny udział! 

Warsztaty zostały zorganizowane przez „Partnerstwo dla Doliny Baryczy” dla sołectw uczestniczących w III edycji konkursu na "Najaktywniejsze Sołectwo w Dolinie Baryczy" w ramach działania „Funkcjonowanie LGD, nabywanie umiejętności i aktywizacja PROW 2007-2013”, dofinansowanego z krajowych środków publicznych i środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach PROW 2007-2013.

Zobacz galerię zdjęć z warsztatów w naszej galerii

Marta Kamińska
Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Doliny Baryczy”
www.aktywni.barycz.pl (serwis jest redagowany przez sołectwa uczestniczące w Konkursie)