Zapraszamy na wydarzenia

Brak wydarzeń tego typu

Zobacz na mapie Doliny Baryczy, gdzie znajdują się aktywne sołectwa

Pokaż większą mapę

Najnowsze video
Zapisz się do Newslettera
Szlak Rudo-Barycki!

2012-04-16

Zapraszamy  do Rudy Żmigrodzkiej na szlak Rudobarycki!

Jest to żywa ścieżka przyrodniczo-turystyczna, służąca edukacji ekologicznej oraz ochronie przyrody.

Od roku 2008 jesteśmy w programie "Wioska Tematyczna i z Pomysłem", natomaist w styczniu 2010 roku założylismy Stowarzyszenie"Żrodło Natury" , zrzeszającym 22 mieszkańców Rudy Żmigrodzkiej. 

Zachęcamy do uczestnictwa w jednym takim "Żywym" szlaku przyrodniczym w Polsce.

Szlak obejmuje 6 przystanków, na każdym z nich uzyskamy wiele interesujących informacji o naturze regionu. Stanowiska wyposażone są nie tylko w zdjęcia ale i w bogactwa natury jakie daje nam Dolina Baryczy.

Przystanek 1 - OPOWIEŚĆ O RUDZIE

Opowieść o początkach miejscowościRuda Żmigrodzka o Rudzie Darniowej, jej wydobywaniu i zastosowaniu a także o pochodzeniu stawów. Dodatkową atrakcją jest prezentacja Bryły Darniowej. 

Przystanek 2 - ZWIERZĘTA I PTAKI

Prezentacja różnicy zwierząt i ptaków występujących w okolicach. Opowiadanie o zwyczajach owych zwierząt. W trakcie opowiadań zaprezentowane zostają poroże.

Przystanek 3 - BOBRY

 Poznanie szczegółow z życia bobrów. Pokazanie miejsc ich żerowania oraz tamy bobra a także powalonych drzew. 

Przystanek 4 - OCHRONA ŚRODOWISKA 

Pogawędka o ekologii i ochronie środowiska i na tych przystankach zadwanae są pytania i za dobrą odpowiedz wręczane są nagrody (m.in. książki,zegarki,maskotki,artykuły szkolne) 

Przystanek 5 - BARYCZ I JEJ MIESZKAŃCY ORAZ HISTORIA OKOLICY

Opowieść o rzece Barycz i jej mieszkańcach, obserwacja ptactwa, ryb i innych zwierząt zamieszkających okolice. Historia zakonu Cystersów i szlacheckiego Rodu Halzfeldów. 

Przystanek 6 - ZAKOŃCZENIE

Po przejściu całego szlaku na miejsce wspólne ognisko, które połączone jest z grami i zabawami. Dodatkową atrakcją jest pieczenie ciasta na patykach. Dla najaktywiniejszych uczestników przewidujemy nagrody i dyplomy. 

Wszelkie informacje dotyczące umawiania grup zorganizowanych na przejście po szlaku udziela P. Krystyna Halat tel. kontaktowy  694-374-453