Zapraszamy na wydarzenia

Brak wydarzeń tego typu

Zobacz na mapie Doliny Baryczy, gdzie znajdują się aktywne sołectwa

Pokaż większą mapę

Najnowsze video
Zapisz się do Newslettera
Wielkanoc 2012

2012-04-04

Wielkanoc jest świętem związanym mnóstwem zwyczajów i tradycji. Pierwszą tradycją jest zwyczaj święcenia palm w Niedzielę Palmową.

Kiedyś rolę palmy pełniły gałązki wierzby z pąkami zwanymi baziami. Obecnie mało kto samodzielnie przygotowuje palmy. Dziś zazwyczaj są one kupowane, w gotowej formie. Kolejnym zwyczajem jest to, iż przed Wielkanocą gospodynie domowe robią wiosenne porządki. Takie porządki symbolizują pozbycie się z domu wszystkich kłopotów, problemów, chorób oraz rozgoszczenie się szczęścia, radości na nadchodzący rok. Innym znanym wszystkim zwyczajem jest święcenie pokarmów w Sobotę Wielkanocną. Tradycyjnie do koszyczka niesionego do kościoła wkłada się wędlinę, chleb, sól oraz oczywiście jajka.

 Oprócz jajek w różnej postaci na każdym stole świątecznym nie może zabraknąć także żurku, pieczonego mięsa, babki wielkanocne oraz mazurka. Z kolei Lany poniedziałek, jest zwyczajem, który zmieniał się i ewoluował poprzez dziesięciolecia. Na początku był Śmigus, który polegał na biciu gałązkami po nogach oraz lekkim skraplaniu woda bliskich osób, aby odpędzić od nich wszelkie nieszczęście. Zwyczaj ten zmieniał się i ewoluował, aż w końcu mamy dziś Lany Poniedziałek podczas, którego młodzi chłopcy czują się bezkarnie oblewają przypadkowo spotkane osoby  na ulicy wiadrem wody.