Zapraszamy na wydarzenia

Brak wydarzeń tego typu

Zobacz na mapie Doliny Baryczy, gdzie znajdują się aktywne sołectwa

Pokaż większą mapę

Najnowsze video
Zapisz się do Newslettera
Ex libris biblioteki z klasą

2014-10-17

Ex libris - w tłumaczeniu z łaciny na język polski oznacza – „z książek”. Kiedyś tradycyjnie księgozbiory oznaczane były znakiem jakby przynależności do właściciela zbioru. Znak ten w postaci małej karteczki nalepiany był na wewnętrzną stronę okładki książki i po nim wiadomo było do kogo książka należy.

Ale nie tylko oznaczenie właściciela było istotne w ekslibrysie – miał on też w sposób symboliczny charakteryzować właściciela np. na ekslibrysie miłośnika kotów był w rysunek wkomponowany kot, miłośnik muzyki miał w swoim ekslibrysie jakiś instrument albo nuty a lekarz np. węża Eskulapa itp. Ekslibris najczęściej był (czasami jest) małym dziełem sztuki. Dzisiaj rzadziej księgozbiory oznaczane są ekslibrisami ale w bibliotekach z klasą dalej są stosowane.

Właściciele książek naklejając przygotowany starannie exlibris wyrażają swój szacunek do książki ale też podkreślają dbałość o książkę – przygotowują dodatkowe, artystycznie wykonane „ubranie dla książki”. Ekslibris ma również za zadanie zabezpieczanie książki przed kradzieżą lub zapomnieniem. Pośrednio ekslibris ma również motywować do dbałości i do terminowego zwrotu osoby, którym książka jest wypożyczana.

W Rudzie Milickiej już od marca przygotowujemy się do wyeksponowania zbioru, który w dwóch partiach otrzymaliśmy w darze od pani Elżbiety Grzebyk i od pani prof. Urszuli Kaliny – Prasznic (przypominamy artykuł z 4.04.2014 r. Książki czekają na lepsze czasy http://aktywni.barycz.pl/index_rudamilicka.php?dzial=6&kat=17&art=284 ).

Podstawowa trudność to brak lokalu ale i z tym w części sobie poradzimy na początek, ponieważ od sponsora otrzymaliśmy pieniądze na bibliotekę plenerową, na którą nie przyznano nam środków z programu – pisaliśmy o tym w artykule „Książki nie trafią pod strzechy” http://aktywni.barycz.pl/index_rudamilicka.php?dzial=6&kat=17&art=282

Chcemy by nasza biblioteka była z klasą a ponieważ będzie ogólnie dostępna w otwartych skrzynkach plenerowych to książki będą oznaczone ekslibrisami o treści Ex libris Biblioteki pod Sową w Rudzie Milickiej.

Grupa dzieci na wspólnych zajęciach zapoznała się z ekslibrisami z pokaźnej kolekcji. Dzieci zastanawiały co jest charakterystycznego w naszej wsi a teraz mają tydzień na to, by naszkicować ekslibris według własnego pomysłu. Jaki będzie tego efekt zobaczymy w najbliższym czasie.