Zapraszamy na wydarzenia

Brak wydarzeń tego typu

Zobacz na mapie Doliny Baryczy, gdzie znajdują się aktywne sołectwa

Pokaż większą mapę

Najnowsze video
Zapisz się do Newslettera
SPOTKANIE Z KULTURĄ

2013-03-02

 

 

Spotkanie z Kulturą

   W  dniu 21.02.2013r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Przygodziczkach wzięli udział w jednodniowej wycieczce do Ostrowa Wlkp.  Głównym punktem wyjazdu były przedstawienia teatralne w Ostrowskim Centrum Kultury.

  Klasy czwarta, piąta i szósta  obejrzały  spektakl pt. „Szatan z siódmej klasy” zrealizowany na podstawie powieści Kornela Makuszyńskiego, a wystawiony przez Współczesny Teatr z Krakowa. Głównym bohaterem był sprytny uczeń – Adam Cisowski, zwany „Szatanem”. Akcja rozgrywała się we wsi Bejgoła i dotyczyła zaginionego przed laty skarbu. Fabuła była bardzo interesująca, akcja szybka i pełna zaskakujących zwrotów. Aktorzy mieli stroje z epoki przedwojennej i dobrze zagrali swoje role. Na scenie znajdowały się elementy scenografii, które interesująco odzwierciedlały wygląd miejsc akcji. Całości dopełniało profesjonalne oświetlenie i doskonałe nagłośnienie. Spektakl bardzo się podobał dzieciom, które pełne wrażeń wróciły do domów.

  Uczniowie klas I-III obejrzeli przedstawienie pt. ,,Jaś i Małgosia”.  Teatr Współczesny z Krakowa  w swojej adaptacji  bajki opiera się  zarówno na wersji Braci Grimm, jak i Jana Brzechwy.  Powstała w ten  sposób historia pozbawiona przejawów okrucieństwa, zachwycająca swoją baśniową mądrością i ciepłym humorem. Naprawdę była to godzina  pełna  czaru, emocji i wspólnej zabawy.

 Podróż w przeszłość.

   Ze świata fantazji  uczniowie oddziału przedszkolnego oraz klas I – III przenieśli się w świat historii. Podczas lekcji muzealnej w Muzeum Ziemi Ostrowskiej  mieli możliwość poznać podstawowe nazwy instrumentów ludowych m.in.: basy, dudy, skrzypce, siesieńki, łuk muzyczny, piszczałki oraz ogólne zasady ich działania. Uczyli  się krótkiej piosenki opowiadającej o dudziarzu  i jego dudach. Ponadto dzieci  obejrzały strój ludowy z okolic Ołoboku . Na koniec  zajęć  narysowały  poznane instrumenty  lub stroje ludowe. Dziewczynki bardzo chętnie skorzystały z propozycji przymierzenia wybranych elementów stroju.