Zapraszamy na wydarzenia

Brak wydarzeń tego typu

Zobacz na mapie Doliny Baryczy, gdzie znajdują się aktywne sołectwa

Pokaż większą mapę

Najnowsze video
Zapisz się do Newslettera
Bogu na chwałę, a bliźniemu na ratunek

2010-12-20

Idea niesienia pomocy bliźniemu na wypadek nieszczęścia, jakim jest pożar sięga bardzo odległych czasów. Idea ta powstała z chwilą dojścia człowieka do pewnego poziomu rozwoju cywilacyjnego, który uświadomił mu, że straty poniesione w klęskach żywiołowych mogą być trudne do powetowania.

W dziesiejszych granicach Gminy Przygodzice Przygodziczki były jedną z młodszych i mniejszych miejscowości, ale także doczekały się swojej jednostki straży pożarnej. W 2009 roku podczas przygotowań do kolejnego jubileuszu, dzieki odnalezionym dokumentom z zebrania założycielskiego, które potwierdziły również ustne relacje mieszkańców, okazało się, że Ochotnicz Staż Pożarna w Przygodziczkach jest starsza o 10 lat.

Z okazji Jubileuszu 55-lecia , Zarząd Oddziału Gminnego Związku OSP RP zorganizował w naszej miejscowości Gminne Obchody Dnia Strażaka. Na uroczystsość przybyły wszystkie jednostki straży z terenu gminy, zaszczycili nas swoją obecnością władze gminne i powiatowe oraz weterani OSP, zaproszeni goście i mieszkańcy Przygodziczek.

Strażak broniąc bezinteresownie życia i mienia bliźniego przed ogniem i nnymi klęsakmi naraża swoje zdrowie i życie, zatem zawsze zasługuje na najwyższy szacunek. W związku z powyższym Wójt Gminy Przygodzice, a zarazem Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP- Przemysław Kaźmierczak odznaczył druhów za zasługi oraz za wysługę lat. Ochotnicza Straż Pożarna w Przygodziczkach zotała odznaczona Srebrnym Medalem "Za zasługi dla pożarnictwa". Odznaczenie wręczył członek Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Poznaniu, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP druh Henryk Kwiatkowski.Nie obyło się bez gratulacji i prezentów dla naszej jednostki.

W ramach Jubileuszu OSP w Przygodziczakch odsłonięto tablicę upamiętniającą druha Zygmunta Figla jako inicjatora założenia naszej jednostki straży oraz budowy Domu Strażaka. Fundatorami tablicy są: Stefan Kryszczak, Ryszad Kawaler, Arkadiusz Siudziński i Paweł Chudy. Tablica została odsłonięta przez córkę druha Zygmunta Figla - Zofię Kołodziej w towarzystwie fundatorów i poświęcona przez proboszcza parafii Chynowa -ks.kan. Edmunda Sieczkę.