Zapraszamy na wydarzenia

Brak wydarzeń tego typu

Zobacz na mapie Doliny Baryczy, gdzie znajdują się aktywne sołectwa

Pokaż większą mapę

Najnowsze video
Zapisz się do Newslettera
TMP na obchodach 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej w Lusowie

2010-12-06

24 kwietnia  2010 r. delegacja Towarzystwa Miłośników Przygodzic, w tym sołtys Przygodzic, wzięła udział w obchodach 70. rocznicy Mordu Katyńskiego, które odbyły się w Lusowie w Gminie Tarnowo Podgórne, w powiecie poznańskim.

Zostały one zorganizowane przez Towarzystwo Pamięci Gen. Józefa Dowbora Muśnickiego w Lusowie i Muzeum Powstańców Wielkopolskich im. Generała Józefa Dowbora Muśnickiego w Lusowie. Najpierw w Muzeum minutą ciszy uczczono ofiary tragedii smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 r., następnie odbyła się sesja, podczas której prezes TPGJDM – Józef Grajek przypomniał wydarzenia związane ze Zbrodnią Katyńską. Przypomniał też historię córki generała Janiny Lewandowskiej, która jako jedyna kobieta, pilot w stopniu podporucznika, znalazła się w obozie sowieckim w Kozielsku i została zamordowana 22 kwietnia 1940 r. w Katyniu. Jej czaszka wywieziona została przez członka komisji niemieckiej dokonującej ekshumacji w 1943 r. do Wrocławia, gdzie po kilkudziesięciu latach ukrywania została zidentyfikowana przez antropologów i 4 listopada 2005 r. pochowana w grobie rodziców, na cmentarzu w Lusowie. Po nim wystąpił Teofil Rubasiński, liczący 88 lat, który w 1942 r. jako przymusowy robotnik kolejowy przebywał w okolicy Lasu Katyńskiego i od miejscowych mieszkańców dowiedział się, o mordowaniu polskich oficerów przez NKWD wiosną 1940 r. Wraz z kolegą z Bauzugu odkopał jeden z grobów i jako pierwszy dokonał straszliwego odkrycia. W imieniu TMP głos zabrał Edmund Radziszewski, który przypomniał ofiary Zbrodni Katyńskiej z Gminy Przygodzice i zwrócił uwagę na los majora Władysława Wawrzyniaka pochodzącego z Antonina, który nadal pozostaje postacią zapomnianą mimo, że był jednym z dowódców Powstania Wielkopolskiego. Na ręce Józefa Grajka członkowie TMP przekazali swoje publikacje, w tym również o Katyniu, które trafią także do Muzeum.

Oficjalne uroczystości rozpoczął marszałek województwa wielkopolskiego – Marek Woźniak w asyście dowódcy 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej im. Króla Jana III Sobieskiego z Żagania - generała dywizji Mirosława Różańskiego i dowódcy 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej im. Generała Józefa Dowbora Muśnickiego z Międzyrzecza – generała Sławomira Wojciechowskiego i przedstawicielki wojewody poznańskiego. Przybyli także licznie samorządowcy, w tym wójt Gminy Tarnowo Podgórne i starosta poznański, księża, przedstawiciele Rodzin Katyńskich, Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego i innych stowarzyszeń, również Towarzystwa Miłośników Przygodzic. Najpierw przy Muzeum zasadzony został świerk przywieziony z cmentarza w Katyniu przez Krystynę Lewandowską - członka Zarządu Stowarzyszenia „Katyń” w Poznaniu. Następnie nastąpił przemarsz na miejscowy cmentarzu, na którym przy grobie gen. J. Dowbor Muśnickiego odbył się apel poległych, oddana została salwa honorowa oraz złożone zostały wieńce i kwiaty na grobie generała, jego córki i żony, także przez delegację TMP. Potem nastąpił przemarsz do lusowskiego kościoła, gdzie odbyła się Msza św. w intencji Ojczyzny i Ofiar Golgoty Wschodu.