Zapraszamy na wydarzenia
Brak wydarzeń tego typu
Ranking Aktywności Sołectw
2010-12-06
24 kwietnia 2010 r. delegacja Towarzystwa Miłośników Przygodzic, w tym sołtys Przygodzic, wzięła udział w obchodach 70. rocznicy Mordu Katyńskiego, które odbyły się w Lusowie w Gminie Tarnowo Podgórne, w powiecie poznańskim.
Zostały one zorganizowane przez Towarzystwo Pamięci Gen. Józefa Dowbora Muśnickiego w Lusowie i Muzeum Powstańców Wielkopolskich im. Generała Józefa Dowbora Muśnickiego w Lusowie. Najpierw w Muzeum minutą ciszy uczczono ofiary tragedii smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 r., następnie odbyła się sesja, podczas której prezes TPGJDM – Józef Grajek przypomniał wydarzenia związane ze Zbrodnią Katyńską. Przypomniał też historię córki generała Janiny Lewandowskiej, która jako jedyna kobieta, pilot w stopniu podporucznika, znalazła się w obozie sowieckim w Kozielsku i została zamordowana 22 kwietnia 1940 r. w Katyniu. Jej czaszka wywieziona została przez członka komisji niemieckiej dokonującej ekshumacji w 1943 r. do Wrocławia, gdzie po kilkudziesięciu latach ukrywania została zidentyfikowana przez antropologów i 4 listopada 2005 r. pochowana w grobie rodziców, na cmentarzu w Lusowie. Po nim wystąpił Teofil Rubasiński, liczący 88 lat, który w 1942 r. jako przymusowy robotnik kolejowy przebywał w okolicy Lasu Katyńskiego i od miejscowych mieszkańców dowiedział się, o mordowaniu polskich oficerów przez NKWD wiosną 1940 r. Wraz z kolegą z Bauzugu odkopał jeden z grobów i jako pierwszy dokonał straszliwego odkrycia. W imieniu TMP głos zabrał Edmund Radziszewski, który przypomniał ofiary Zbrodni Katyńskiej z Gminy Przygodzice i zwrócił uwagę na los majora Władysława Wawrzyniaka pochodzącego z Antonina, który nadal pozostaje postacią zapomnianą mimo, że był jednym z dowódców Powstania Wielkopolskiego. Na ręce Józefa Grajka członkowie TMP przekazali swoje publikacje, w tym również o Katyniu, które trafią także do Muzeum.
Oficjalne uroczystości rozpoczął marszałek województwa wielkopolskiego – Marek Woźniak w asyście dowódcy 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej im. Króla Jana III Sobieskiego z Żagania - generała dywizji Mirosława Różańskiego i dowódcy 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej im. Generała Józefa Dowbora Muśnickiego z Międzyrzecza – generała Sławomira Wojciechowskiego i przedstawicielki wojewody poznańskiego. Przybyli także licznie samorządowcy, w tym wójt Gminy Tarnowo Podgórne i starosta poznański, księża, przedstawiciele Rodzin Katyńskich, Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego i innych stowarzyszeń, również Towarzystwa Miłośników Przygodzic. Najpierw przy Muzeum zasadzony został świerk przywieziony z cmentarza w Katyniu przez Krystynę Lewandowską - członka Zarządu Stowarzyszenia „Katyń” w Poznaniu. Następnie nastąpił przemarsz na miejscowy cmentarzu, na którym przy grobie gen. J. Dowbor Muśnickiego odbył się apel poległych, oddana została salwa honorowa oraz złożone zostały wieńce i kwiaty na grobie generała, jego córki i żony, także przez delegację TMP. Potem nastąpił przemarsz do lusowskiego kościoła, gdzie odbyła się Msza św. w intencji Ojczyzny i Ofiar Golgoty Wschodu.