Zapraszamy na wydarzenia

Brak wydarzeń tego typu

Zobacz na mapie Doliny Baryczy, gdzie znajdują się aktywne sołectwa

Pokaż większą mapę

Najnowsze video
Zapisz się do Newslettera
Zapraszamy do Olszówki na grzyby, ryby i wędrówki

2011-05-09

 

Sołectwo Olszówka położone jest w północno – zachodniej części gminy Twardogóra, w powiecie oleśnickim, w województwie dolnośląskim. To niewielkie sołectwo, obejmujące trzy miejscowości: Golę Małą, Olszówkę i Trzy Chałupy, liczące około 284 mieszkańców.

Nasze sołectwo otoczone jest pięknymi lasami świeżymi, mieszanymi, pełnymi grzybów, w okolicy znajduje się piękny drzewostan – wiele starych dębów oraz stanowiska roślin chronionych oraz ostoja ptaków i dzikich zwierząt. Na obrzeżach wsi znajduje się w 7 stawów, a w drodze do Lędzin stawy Soczewica i Długi. Miłośnicy wędkowania mogą korzystać ze stawu wiejskiego, którym opiekuje się grupa mieszkańców. Przez Olszówkę płynie malowniczo potok Prądnica i Czarny Rów. Przez nasze sołectwo wiedzie także czerwony szlak rowerowy z Twardogóry. Zachowany jest także cmentarz ewangelicki z II połowy XIX wieku, oraz kilka zabudowań mieszkalnych i gospodarczych z przełomu XIX i XX wieku. Te walory czynią Olszówkę ciekawym miejscem do spacerów, wycieczek rowerowych i innych form rekreacji.

W centrum Olszówki, przy pomocy władz lokalnych oraz dzięki zaangażowaniu i pracy mieszkańców, powstał i jest ciągle uatrakcyjniany teren rekreacyjny z placem zabaw, miejscem do spotkań mieszkańców i planowanym boiskiem do gry w piłkę. Od początku roku działa także strona internetowa www.olszowka.org, powstała dzięki udziałowi w programie ,,Działaj Lokalnie VII”. Funkcjonuje także nieformalna grupa mieszkańców ,,Aktywna Olszówka”, która inicjuje i pracuje na rzecz rozwoju sołectwa i integracji jego mieszkańców. Corocznie, w sierpniu, organizowany jest Dzień Sołectwa Olszówka, który przyciąga coraz większą liczbę uczestników, zwłaszcza dzieci, gdyż połączony jest z festynem rekreacyjnym prowadzonym przez GOSiR w Twardogórze.

Bliskie położenie od Twardogóry, mało przekształcony krajobraz, walory przyrodnicze, a także zaangażowanie i pozytywne nastawienie mieszkańców sprawiają, że nasze sołectwo rozwija się i ma szansę stać się wizytówką ,,Doliny Baryczy”, do czego dążymy.

Nasze hasło, nasza wizja to:

Sołectwo Olszówka – spokojna i piękna  Doliny Baryczy wizytówka.