Zapraszamy na wydarzenia
Brak wydarzeń tego typu
Ranking Aktywności Sołectw
2010-11-21
Intencją Rady Sołeckiej wsi Korzeńsko jest pozyskiwania środków z zewnątrz w celu rozwoju infrastruktury i poprawy warunków życia mieszkańców.
W roku 2008 - dzięki inicjatywie miejscowego radnego - udało się pozyskać pracownię komputerową z dostępem do Internetu w ramach projektu pt. Centra kształcenia na odległość na wsiach, który był dofinansowywany z funduszy Unii Europejskiej (ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich, Priorytet 2 Rozwój społeczeństwa opartego na wiedzy, Działanie 2.1 Zwiększenie dostępu do edukacji - promocja kształcenia przez całe życie, Schemat a) Zmniejszenie dysproporcji pomiędzy wsią a miastem). Wartość zrealizowanego projektu, wraz z remontem pomieszczenia, to ok. 100 000 zł. Z komputerów, projektora multimedialnego i drukarki w Centrum oraz kursów e-learningowych mogą bezpłatnie korzystać zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe, w tym niepełnosprawne - http://www.cekno.firmowa.eu.
W ostatnich latach rozwija się w Korzeńsku budownictwo jednorodzinne, o czym decyduje dostępnośc działek budowlanych oraz dogodne warunki komunikacyjne i bliska odległość od Wrocławia. W 2009 roku zostały wybudowane 3 indywidualne domy mieszkalne, w których jest łącznie 17 izb o powierzchni użytkowej 429m2. Planowana budowa węzła komunikacyjnego w ramach trasy S-5 jeszcze zwiększy atrakcyjnośc miejscowości, jako dogodnego miejsca do zamieszkania.
Okolice Korzeńska są atrakcyjne pod wzgledem turystycznym. Wiedzie tutaj zielony szlak Doliny Baryczy na trasie Korzeńsko – Żmigród (20,8 km, 5.15 h), który przebiega przez: Korzeńsko – Las Orli – Wydawy – Czarny Las – Radziądz – Rezerwat Radziądz – Żmigródek – Żmigród.
Wioskę otaczają lasy bogate w runo leśne, rzeka Orla przyciąga wędkarzy, blisko jest
grodzisko z XII w, wytyczane są ścieżki rowerowe, zaczyna rozwijać się agroturystyka. Wszystko to sprawia, że Korzeńsko i okolice stają się atrakcyjnym miejscem wypoczynku dla mieszkańców okolicznych miast. Dodatkowa szansą na przyciągniecie "niedzielnych turystów" może być wskrzeszanie regionalnych tradycji kulinarnych, w połaczeniu z kultywowaniem wystepów zespołu ludowego.
Zrealizowane zadania konkursowe pobudziły wśród mieszkańców zainteresowanie sprawami "małej ojczyzny". Udział w konkursie „Najaktywniejsze Sołectwo w Dolinie Baryczy” przyczynił się do integracji i aktywizacji różnych pokoleń mieszkańców oraz rozwijania lokalnego patriotyzmu.
Zadaniem na najbliższą przyszłość jest uporządkowanie ogólnodostępnego placu w centrum wsi, wytyczenie parkingu, ścieżek spacerowych, nasadzenie zieleni i utworzenie bezpiecznego miejsca zabaw dla dzieci oraz miejsca spotkań i wypoczynku dorosłych.