Zapraszamy na wydarzenia

Brak wydarzeń tego typu

Zobacz na mapie Doliny Baryczy, gdzie znajdują się aktywne sołectwa

Pokaż większą mapę

Zapisz się do Newslettera
Warsztaty "Od pomysłu do zysku"

2015-06-16

W dniach 16-17 czerwca na świetlicy wiejskiej w Duchowie trwały warsztaty z budowania oferty tematycznej wsi "Od pomysłu do zysku", które prowadzili Agnieszka i Wojciech Weyna, niezwykle kompetentni i charyzmatyczni liderzy Górniczej Wioski w Borach Tucholskich.

 

Warsztaty były skierowane do wszystkich aktywnych sołectw, które chciałyby dowiedzieć się jak mogą rozwijać swoją ofertę tematyczną, pozyskiwać klientów i zarabiać pieniądze na świadczeniu usług turystycznych, twoarząc miejsca pracy w swoich wsiach. Do udziału stawili się najbardziej pracowici i ambitni: sołectwa Duchowo, Miłosławice, Potasznia, Słączno, Łazy, Dziadkowo oraz debiutant: Szklarka Śląska.

Pierwszego dnia Agnieszka Weyna wprowadziła nas w tajniki ekonomii społecznej. Sołectwa analizowały też swoje zasoby, starając się podejść do nich w sposób biznesowy.

Po warsztatach odbyło się spotkanie integracyjne z muzyką  na żywo i tańcami. Na przywitanie mieszkańcy Duchowa tworzący amatorską grupę teatralną "Za ostani gorsz" w występie muzyczno - słownym przedstawili uczestnikom historię wiatraków w Polsce.

Drugiego dnia zajęć uczestnicy wzięli udział w bardzo pouczającej grze strategicznej, która miała za zadanie zobrazować i nauczyć biznesowego myślenia w budowaniu oferty, rozwoju, pozyskiwania klientów, radzenia sobie z konkurencją i wyróżniania się na rynku.

Warsztaty były bardzo pouczające i z pewnością pchnęły wiatr w żagle sołectw, czego dowodem były dzień III - spotkanie z przedstawicielami samorządów Doliny Baryczy, w tym pracownikami gmin, na codzień współpracujących z sołectwami i wiejskimi organizacjami - sołectwa podsumowując swoją pracę mówiły już o konkretnych pomysłach na komercyjne działania we wioskach oraz sposoby ich realizacji (za pośrednictwem spółdzielni oraz stowarzyszeń). Gdyż, tak jak wszyscy zauważyli, mamy wielki potencjał i zapał do działania, a wszędzie naważniejszy jest po prostu człowiek. U nas chętnych do pracy nie brakuje, stąd duże szanse na powodzenia powstałych pomysłów.

 

Marta Kamińska

koordynator