Zapraszamy na wydarzenia

Brak wydarzeń tego typu

Zobacz na mapie Doliny Baryczy, gdzie znajdują się aktywne sołectwa

Pokaż większą mapę

Zapisz się do Newslettera
Relacja z wyjazdu studyjnego do Doliny Noteci i Borów Tucholskich

2015-05-10

Za nami jeden z bardziej udanych wyjazdów studyjnych w historii AKTYWNYCH SOŁECTW! Zagrał świetnie przygotowany program, bardzo zgrana i zgodna ekipa no i pogoda!

Wraz sołtysami i liderami wiejskich organizacji odwiedziliśmy wioski tematyczne w Borach Tucholskich. Wśród uczestników nie zabrakło najaktywniejszych sołectw z Doliny Baryczy: Łazy, Potasznia, Dziadkowo, Ruda Milicka, Miłosławice, Granowiec, Chojnik, Duchowo, Pakosławsko, Pierstnica, Góry, Jankowa, Bukowinka, Chynowa, Przygodzice, Nowy Zamek. W wyjeździe uczestniczyły też sołectwa, które albo reaktywowały swoją działalność albo dopiero raczkują w aktywizowaniu miejscowości, tj. Chełstów, Dziewiętlin, Guzowice, Cieszków, Dąbrowa, Słączno czy Bukowice.

Intensywne szkolenie rozpoczęliśmy w Kujawsko - Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Minikowie, gdzie zapoznano nas z ideą inkubatora kulinarnego oraz ekomuzeum Doliny Noteci. W ramach wizyty byliśmy uczestnikami pokazu filetowania karpia, przeprowadzonego przez pracownika gospodarstwa rybackiego Śleśin oraz wzięliśmy udział w zabawie terenowej geocaching (jest to zabawa w poszukiwanie skarbów za pomocą odbiornika GPS. Ideą przewodnią jest znalezienie ukrytego wcześniej w terenie pojemnika (nazywanego "geocache") i odnotowanie tego faktu na specjalnej stronie internetowej. Geocaching jest zabawą międzynarodową kierowaną do poszukiwaczy przygód w każdym wieku.). Pobyt na Kujawach zakończyliśmy obiadem w regionalnej restauracji Gęsia Dolina, serwującej dania lokalnej kuchni. Restauracja jest wyróżniona m.in.certyfikatem kujawsko - pomorskiej sieci dziedzictwa kulinarnego oraz ekomuzeum Doliny Noteci.

Następne dni spędziliśmy na poznawaniu oferty tucholskich wiosek tematycznych - górniczej, kwiatowej oraz chlebowej. Absolutnym HITEM był udział w weselu śląsko - borowiackim w wiosce górniczej, gdzie cała nasza grupa odegrała rolę rodziny państwa młodych podczas tradycyjnego wesela górniczego. Były tańce, zabawa i ubaw po pachy! Następnego dnia wędrowaliśmy ścieżkami edukacyjnymi po lasach Borów Tucholskich, poznawaliśmy miejscowe tradycje górnicze (kopalnie węgla brunatnego).

W poszczególnych wioskach uczestniczyliśmy w warsztatach - wykonywania kwiatowych dekoracji czy pieczenia chleba oraz questach, w języku polskim nazywanych "wyprawami odkrywców', które łączą w sobie zwiedzanie miejscowości z poznawaniem historii miejsca i związanych z nim ludzi. Odkrywcom towarzyszą ręcznie rysowane mapki i pisane wierszem instrukcje ze wskazówkami dotyczącymi zwiedzania oraz poszukiwania w terenie odpowiedzi na zadane w tekście wiersza zagadki. W wiosce górniczej (PIła nad Brdą) w ramach questu poznawaliśmy historię wydobycia węgla brunatnego w Borach Dolnośląskich, w wiosek kwiatowej poznawaliśmy kwiaty łąk, pól i ogrodów a w chlebowej poszukiwaliśmy składników do wypieku chleba.

Za każdym razem witała nas grupa pełnych pasji i pozytywnej energii mieszkańców, zaangażowanych w rozwój swoich miejscowości oraz świadczenia usług dla turystów. 

Odwiedzane sołectwa - wioski tematyczne - podobnie jak sołectwa Doliny Baryczy borykają się z podobnymi problemami, tj. zmienne zaangażowanie mieszkańców, brak akceptacji dla działań ze strony znaczne części mieszkańców, angażowanie własnego czasu i środków, które powinny być poświęcone rodzinie. Podobnie jak wszędzie indziej, budowaniem oferty wsi i świadczeniem usług zajmuje się grupa aktywnych liderów, przekonanych o głębszym sensie takiego angażowania się dla lokalnej społeczności.

Pełni energii, pozytywnych wrażeń i kolejnych inspiracji wracamy do naszych wsi, by jeszcze skuteczniej DZIAŁAĆ!

Organizatorem wyjazdu było Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy". Partnerzy: Kujawsko - Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w MInikowie oraz Stowarzyszenie BUKO (wioska górnicza).

Marta Kamińska

"Partnerstwo dla Doliny Baryczy"