Zapraszamy na wydarzenia

Brak wydarzeń tego typu

Zobacz na mapie Doliny Baryczy, gdzie znajdują się aktywne sołectwa

Pokaż większą mapę

Zapisz się do Newslettera
Gala w Łazach już za nami

2015-04-28

W sobotę 25 kwietnia ponad 500 osób – mieszkańców i zaproszonych gości uczestniczyło w uroczystej Gali podsumowującej V edycję konkursu na Najaktywniejsze Sołectwo w Dolinie Baryczy, którego organizatorem jest Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Doliny Baryczy”.

Gala była zorganizowana tradycyjnie przez sołectwo, które zwyciężyło ostatnią edycję – w tym roku były to ziołowa wioska tematyczna - Łazy w gminie Krośnice. W organizację włączyła się też gmina Krośnice i miejscowe centrum kultury (CETS) oraz oczywiście Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Doliny Baryczy”.

 

Goście zjeżdżali się już od godz. 14.00. Na wejściu każdy otrzymywał upominek od sołectwa – drewnianą zakładkę do książki z zielarską dekoracją, wykonaną techniką decoupage przez mieszkańców. O godz. 16.00 gospodarze – sołtys Izabela Chaszczewicz, wójt Andrzej Biały oraz wiceprezes Zarządu „Partnerstwa dla Doliny Baryczy” Piotr Kryszczak wraz z Sekretarz Martą Kamińską oficjalnie przywitali gości – burmistrza Milicza Piotra Lecha, Odolanowa Mariana Janickiego, wójtów Cieszkowa Ignacego Miecznikowskiego oraz starostę milickiego Jana Krzysztofika, przedstawicieli pozostałych samorządów Doliny Baryczy, dyrektora Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Ryszarda Czerwińskiego, nadleśniczych, dyrektorów ośrodków kultury, członków organów Stowarzyszenia „Partnerstwo dla Doliny Baryczy” – Rady, Komitetu, Komisji Rewizyjnej oraz sołtysów, liderów wiejskich organizacji, aktywnych mieszkańców – dorosłych, młodzież i dzieci.

 

Następnie przedstawiciele zarządu Partnerstwa wręczyli włodarzom i członkom Komisji Konkursowej (Elżbieta Ciężka, Kornelia Tysiak, Halina Smolińska, Beata Piekalska, Zofia Pietryka, Arleta Orłowska, Aniela Błaszczyńska i Paweł Chudy) podziękowania za zaangażowanie i wspieranie aktywności lokalnej nadbaryckich sołectw, po czym wszyscy razem przystąpili do wręczania dyplomów, wyróżnień i nagród laureatom konkursu.

 

Sołectwo Łazy, jako zdobywca I miejsca, otrzymało nagrodę w wysokości 5 tys. zł, którą przeznaczyło na zakup elektrycznej patelni, taboretu elektrycznego i ekranu projekcyjnego. Ponadto zwycięzcy otrzymali także list gratulacyjny i nagrodę rzeczową od wójta A. Białego w postaci garnków, szklanek, noży i desek, które stanowić będą wyposażenie kuchni w świetlicy wiejskiej w Łazach Małych. Prezentem dla Łaz były także sadzonki drzew i krzewów o wartości 1 tys. zł od Szkółki Drzew i Krzewów „Danka” w Świebodowie, którą reprezentował sadownik Kazimierz Pochodyła. Miłych słów Łazom nie szczędzili również inni włodarze.

 

Drugie miejsce w konkursie przypadło sołectwu Granowiec (gmina Sośnie), które dostało w nagrodę 3 tys. zł i zakupiło za tę kwotę zestaw naczyń do cateringu. Na III miejscu uplasowały się Miłosławice (gmina Milicz), które w ramach nagrody o wartości 2 tys. zł wybrały projektor i ekran projekcyjny. Natomiast sołectwa Ruda Milicka i Duchowo (również gmina Milicz) oraz zespół Viatori z sołectwa Pakosławsko w gminie Cieszków otrzymali wyróżnienia. Wybrane nagrody to kolejno sprzęt elektryczny, odkurzacz ogrodowy oraz mikser muzyczny.

 

Podsumowująca konkurs Marta Kamińska, pracująca na co dzień z aktywnymi sołectwami, wielokrotnie podkreślała, że mimo iż wybór zwycięzców i Gala są zwieńczeniem całorocznych starań sołectw, to jednak największą wartością konkursu jest inspirowanie i motywowanie mieszkańców do działania na rzecz swoich miejscowości, upiększania, budowania oferty, integracji i zgody pomiędzy mieszkańcami. Służą temu różnego rodzaju szkolenia, spotkania integracyjne, wyjazdy studyjne organizowane dla sołectw przez Partnerstwo ale przede wszystkim serwis www.aktywni.barycz.pl, na którym każde sołectwo z Doliny Baryczy może mieć swoją stronę i za jej pośrednictwem dzielić się ze światem osiągnięciami sołectwa.

 

Po zakończeniu części głównej swoim partnerom, sponsorom i aktywnym mieszkańców dziękowała sołtys Izabela Chaszczewicz, wręczając na pamiątkę dekoracje ozdobione techniką decoupage oraz drewniane anioły. Następnie rozpoczęły się występy dzieci i lokalnych zespołów ludowych, które zabawiały publiczność aż do godz. 19.30, kiedy rozpoczęła się zabawa taneczna do białego rana.

 

W trakcie Gali można było korzystać z licznych atrakcji. Łazy, Dziadkowo, Bukowice, Bukowinka, Pierstnica, Chojnik, Granowiec, Pakosławsko prezentowały swoje różnorodne wyroby rękodzielnicze w ramach jarmarku sołectw. Dzieci mogły wyszaleć się w wesołym miasteczku a na dorosłych czekała strawa dla ciała: obiad serwowany przez restaurację „W Starym Młynie”, sfinansowany ze środków Partnerstwa oraz poczęstunek z potraw lokalnych przygotowany przez sołectwo Łazy: łazanki z kapustą i skwarkami, paluchy ziołowe, sycąca zupa gulaszowa z kociołka cioci Halinki oraz kawa, herbata, ciasta i naturalnie napój ziołowy.

 

Gala została sfinansowana przez Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Doliny Baryczy” w ramach Funkcjonowania LGD, nabywanie umiejętności i aktywizacja w ramach wdrażania LSR - PROW 2007-2013, sołectwo Łazy, Stowarzyszenie Aktywne Łazy, CETS oraz Urząd Gminy w Krośnicach.


Tekst: Marta Kamińska

Zdjęcia: Marcin Skiba