Zapraszamy na wydarzenia

Brak wydarzeń tego typu

Zobacz na mapie Doliny Baryczy, gdzie znajdują się aktywne sołectwa

Pokaż większą mapę

Zapisz się do Newslettera
Sołectwa odwiedziły się po raz trzeci.

2015-04-11

W sobotni poranek 11 kwietnia blisko 40 osób z różnych aktywnych sołectw Doliny Baryczy rozpoczęło 3 objazd, który tym razem prowadził po sołectwach Ruda Milicka, Miłosławice i Łazy. Tego dnia zagościła piękna, słoneczna pogoda, to i nastroje dopisywały.

W Rudzie Milickiej – ptasiej wiosce - uczestnicy odwiedzili zabytkową Gajówkę oraz wybudowaną niedawno w podobnym stylu co Gajówka wiatę edukacyjną, gdzie sołtys Krystyna Patalas w towarzystwie innych aktywnych mieszkańców, przedstawiła działalność i dokonania lokalnego stowarzyszenia „Ptasia Kraina”. Furorę zrobiły maślane ciasteczka w kształcie ptaszków, miejscowy rarytas kulinarny. Następnie spacerem przez wioskę odwiedziliśmy zabytkowy jaz, podziwiając po drodze wizerunki ptaków ozdabiające liczne domy, oraz znacznych rozmiarów plac rekreacyjny, w którego skład wchodzą boiska do siatkówki i koszykówki, zewnętrzna siłownia, plac zabaw dla dzieci, kącik z ławeczkami, pokaźne drzewo z romantyczną huśtawką oraz wreszcie okazałe, drewniane wiaty, położone w pobliżu znanej ścieżki rowerowej trasą kolejki wąskotorowej.

Z Rudy udaliśmy się do Miłosławic – owocowej wsi, gdzie na świetlicy przywitała  nas sołtys Teresa Duda oraz członkinie lokalnego stowarzyszenia „Nad Baryczą”.  Zostaliśmy poczęstowani  sycącym drugim śniadaniem – wyjątkowo smakowały wszystkim bułeczki drożdżowe z owocowym nadzieniem oraz ciasto czekoladowe z owocami (laureat konkursu kulinarnego podczas Święta Sadów 2014). Następnie panie opowiedziały o historii Miłosławic oraz o działaniach na rzecz wsi. Następnie przeszliśmy do warsztatów, podczas których nauczyliśmy się robić kurczaki z papieru.

W drodze z Miłosławic do Łaz czekały na nas 3 niespodzianki: odwiedziliśmy Krośnicką Kolejkę Wąskotorową, po której oprowadził naspracownik krośnickiego referat ds.promocji p. Krystian Okoń, Galerię Ziemi w Krośnicach, gdzie czekał na nas i pełen pasji o swoich zbiorach opowiadał Janusz Talaga oraz Pijalnię Soków  „Malinea” w Wierzchowicach – akurat w sobotę było uroczyste otwarcie nowego lokalu.

W Łazach – ziołowej wiosce - czas upłynął nam niepostrzeżenie do samego wieczora. Rozpoczęliśmy przepysznym obiadem – kociołkiem cioci Halinki oraz „Łazankami”. Następnie odbyliśmy interesujący quest po okolicy a po powrocie zasiedliśmy do inspirujących warsztatów rzemieślniczych. Pani Sołtys Izabela Chaszczewicz na sam koniec zaplanowała prezentację nt. działalności lokalnego stowarzyszenia „Aktywne Łazy”.  Wszyscy zgodnie stwierdzili, że Łazy zasłużyły na tytuł Najaktywniejszego Sołectwa w Dolinie Baryczy i postanowili, że spotkają się ponownie już za 2 tygodnie właśnie w Łazach na Gali podsumowującej konkurs.

Marta Kamińska