Zapraszamy na wydarzenia

Brak wydarzeń tego typu

Zobacz na mapie Doliny Baryczy, gdzie znajdują się aktywne sołectwa

Pokaż większą mapę

Zapisz się do Newslettera
Mieszkańcy Doliny Baryczy z wizytą w aktywnych sołectwach - część I

2015-03-07

W ramach pierwszego objazdu po najaktywniejszych sołectwach Doliny Baryczy odwiedziliśmy Pakosławsko, Dziadkowo oraz Potasznię.

W sobotę 7 marca odbył się I objazd do 3 z 10 najaktywniejszych sołectw Doliny Baryczy. Stowarzyszeniu „Partnerstwo dla Doliny Baryczy”, organizatorowi konkursu na Najaktywniejsze Sołectwo w Dolinie Baryczy, który udało się organizować w latach 2010 – 2014, udało się zebrać pełen autobus chętnych do wizyty w sołectwach Pakosławsko, Dziadkowo i Potasznia. Zdecydowanie większą część stanowiły panie ale nie zabrakło i panów. Wśród uczestników byli aktywni mieszkańcy z następujących sołectw: Jankowa, Góry, Pakosławsko, Dziadkowo, Cieszków, Trzebicko (gm. Cieszków), Łazy i Bukowice z gminy Krośnice, Bukowinka (gm. Twardogóra), Ruda Milicka, Miłosławice, Duchowo z gm. Milicz, Granowiec z gm. Sośnie oraz Chynowa z gm. Przygodzice.

W Pakosławsku – wiosce wielu talentów rękodzielniczych wzięliśmy udział w warsztatach wykonywania ozdób wielkanocnych. Każdy uczestnik, pod okiem instruktorki Bożeny Maryjowskiej, wykonał koszyczek wielkanocny z kolorowych wstążek. Pakosławsko ugościło nas pysznymi „Pakoszkami”, czyli pasztecikami drożdżowymi z nadzieniem do pierogów ruskich, kaszą gryczaną i serem oraz mięsnym oraz gorącym barszczem czerwonym.

W Dziadkowie – wiosce leśnych dziadów - spędziliśmy kolejne godziny na wykonywaniu „dziadkowskiego drzewka szczęścia” oraz „zwierzaków cudaków” z leśnych szyszek i mchu, następnie poznaliśmy historię wsi dzięki wyprawie odkrywców. Wizytę w Dziadkowie zakończyliśmy pyszną „dziadkowską zupą grzybową” oraz drożdżówką Dziadoszanki. Droga do Potaszni prowadziła przez Trzebicko, gdzie odwiedziliśmy kościół pw. św. Macieja – niewątpliwie najcenniejszy zabytek drewnianego budownictwa sakralnego na Dolnym Śląsku.

W Potaszni – końskiej wiosce - czekała na nas silna ekipa z p. Haliną Smolińską na czele, wizyta w I bibliotece obywatelskiej w Dolinie Baryczy oraz przejażdżka bryczką. Na obiad jedliśmy sztandarowy produkt końskiej wioski – kopytka w towarzystwie różnych dań mięsnym oraz sałatach i surówek.

Dzień minął szybko a uczestnikom towarzyszyły wypieki na twarzy i dobre humory. Podstawowymi celami wyjazdów była promocja dorobku najaktywniejszych sołectw oraz integracja pozostałych sołectw z Doliny Baryczy. I chyba się udało. Zapraszamy do udziału w kolejnych wyjazdach: 28 marca do Granowca, Chojnika, Chynowej i Przygodziczek oraz 11 kwietnia do Rudy Milickiej, Miłosławic i Łaz.

Uczestnictwo jest możliwe jedynie dzięki wcześniejszemu zgłoszeniu. Ilość miejsc jest ograniczona. Zainteresowanych - liderów sołectw z Doliny Baryczy - prosimy o kontakt: Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Doliny Baryczy”, partnerstwo@nasza.barycz.pl.