Zapraszamy na wydarzenia

Brak wydarzeń tego typu

Zobacz na mapie Doliny Baryczy, gdzie znajdują się aktywne sołectwa

Pokaż większą mapę

Zapisz się do Newslettera
Za nami Gala w Dziadkowie, zwycięskim sołectwie w IV edycji konkursu.

2014-05-06

Blisko 500 osób zjechało w sobotę 26 kwietnia do Dziadkowa - wioski Leśnych Dziadów, okrzykniętego najaktywniejszym sołectwem Doliny Baryczy w roku 2013.

Blisko 500 osób zjechało w sobotę 26 kwietnia do Dziadkowa - wioski Leśnych Dziadów, okrzykniętego najaktywniejszym sołectwem Doliny Baryczy w roku 2013, na uroczystą Galę podsumowującą konkurs organizowany od 5 lat przez Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Doliny Baryczy”.

Galę swoją obecnością zaszczyciło wieli znamienitych gości m.in. wicemarszałek województwa dolnośląskiego Włodzimierz Chlebosz, dyrektor Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu Ryszard Czerwiński, włodarze oraz reprezentanci samorządów Doliny Baryczy a wśród nich, wójt Cieszkowa Ignacy Miecznikowski w charakterze gospodarza, wicewójt gminy Krośnice Joanna Monastyrska, wiceburmistrz Twardogóry Jan Bernacki, wicestarosta milicki Władysław Szydełko. Obecni byli również sekretarz gminy Cieszków Zdzisław Musiał, dyrektor GCK w Cieszkowie Halina Niedbała, liczni cieszkowscy radni z Przewodniczącym Rady Gminy Zdzisławem Załężnym na czele, sołtysi oraz mieszkańcy Dziadkowa i okolicznych sołectw, zarówno uczestniczących w konkursie jak i nie.  .

Dla wszystkich przybyłych zorganizowano miejsca siedzące pod namiotami, ciepły posiłek i przekąski. Poza obiadem przygotowanym przez restaurację „Parkowa” z Milicza goście Gali cały czas byli częstowani daniami lokalnymi przygotowanymi przez dziadkowskie Koło Gospodyń Wiejskich i członków Stowarzyszenia "Leśne Dziady" - kanapkami ze smalcem, "leśną" zupą grzybową czy bigosem "Dziada".

Sama Gala "u Leśnych Dziadów" rozpoczęła się punktualnie o godz. 16.00. Zebranych gości przywitali gospodarze – wójt gminy Cieszków Ignacy Miecznikowski, sołtys Dziadkowa Aniela Błaszczyńska oraz prezes Stowarzyszenia „Partnerstwo dla Doliny Baryczy” Inga Demianiuk – Ozga. Wójt Miecznikowski na wstępie podkreślił, że w Dziadkowie" słowo "Dziad" nabrało nowego, pozytywnego znaczenia. Godne wszystkich nagród jest zaangażowanie znacznej części mieszkańców sołectwa, które odmieniło źle kojarzony dotychczas wizerunek Dziada i uczyniło z niego poczciwą postać, dzięki której budowany jest oryginalny wizerunek sołectwa jako wioski tematycznej, pierwszej w gminie Cieszków!

Zanim podsumowany został konkurs i wręczono dyplomy i nagrody laureatom IV edycji, Inga Demianiuk –Ozga, Marta Kamińska i Piotr Kryszczak z zarządu Stowarzyszenia „Partnerstwo dla Doliny Baryczy” podziękowali włodarzom gmin i powiatów Doliny Baryczy za wsparcie udzielone sołectwom oraz Stowarzyszeniu w aktywizowaniu mieszkańców obszarów wiejskich. Specjalne podziękowania za wkład i zaangażowanie w pozytywne zmiany dokonujące się w nadbaryckich wioskach z rąk wójta Miecznikowskiego odebrała prezes Ozga. Wójt złożył również podziękowania i gratulacje za ciężką społeczną pracę sołtys Dziadkowa Anieli Błaszczyńskiej oraz członkowi rady sołeckiej Marcinowi Mrukowi, którzy następnie podziękowali swoim darczyńcom i partnerom – m.in. Nadleśnictwu Milicz, Kołu Łowieckiemu „Jeleń”, przedsiębiorcom pp. Chilińskim oraz rzeźbiarzowi p. Izydorczykowi z żoną z Dziadkowa.

Następnie głos zabrała Marta Kamińska, koordynator konkursu, która w zwięzłych słowach podsumowała IV edycję, podziękowała sołectwom za zaangażowanie. Podkreśliła edukacyjny i integracyjny wymiar konkursu, w którym walory poznawcze i dobre relacje towarzyskie pomiędzy sołectwami stają się ważniejsze niż sama rywalizacja. Zwróciła również uwagę na fakt, że w konkursie na najaktywniejsze sołectwo, w którym oceniany jest całoroczny wysiłek, od samego początku zwyciężają sołectwa, gdzie poza charyzmatycznym liderem jest również silna grupa zaangażowanych, chętnych do pracy na rzecz innych, mieszkańców.

Po podsumowaniu prezes Ozga zaprosiła na scenę przedstawicieli samorządów oraz komisji konkursowej do wręczenia pamiątkowych dyplomów, nagród, wyróżnień i podziękowań za udział. Jeszcze raz przypomniała wartość finansową otrzymanych przez laureatów nagród oraz uzasadnienia komisji:

I miejsce - Dziadkowo - nagroda w wysokości 5000 zł.

Sołectwo poczyniło ogromny postęp w tworzeniu oferty tematycznej, jest niezwykle aktywne w prezentowaniu swoich umiejętności, atutem sołectwa jest aktywność ludzi młodych, różnorodna oferta kulturalno – rekreacyjna. Silna integracja środowiska lokalnego i zaangażowanie partnerów zewnętrznych sprzyjają rozwojowi oferty wsi.

II miejsce - Łazy – nagroda w wysokości 3000 zł.

Duży postęp rozwoju oferty wsi, różnorodna ofert kulturalno – rekreacyjna dla mieszkańców, przygotowanie profesjonalnych wyrobów rękodzielniczych, otwarte na współpracę z sąsiednimi sołectwami. Mnogość partnerów zewnętrznych wspierających sołectwo.

III miejsce i wyróżnienie – Ruda Milicka – nagroda łączna w wysokości 3000 zł.

Konsekwencja w realizacji oferty wsi tematycznej, dbałość o wygląd centrum spotkań mieszkańców. Zaangażowanie wielu partnerów. Modelowo prowadzona podstrona w serwisie www.aktywni.barycz.pl.

Wyróżnienie oraz nagrodę o wartości po 1000 zł otrzymały sołectwa Pakosławsko i Bogdaj.

Po części oficjalnej nadszedł czas na radosne świętowanie i bogaty program wokalny, instrumentalny, taneczny a nawet teatralny, przygotowany przez solistów i zespoły pochodzące przeważnie z sołectw uczestniczących w konkursie. Na scenie zaprezentowali się m.in. tancerze z Dziadkowa we własnych aranżacjach współczesnych hitów list przebojów, grupa teatralna „Łazanki” z Łaz, chór Viatori z Pakosławska, zespoły dziecięce Boże Owieczki, Rozśpiewane Aniołki oraz soliści z Bogdaja, Daniel Niewrzędowski z Jankowej, teatrzyk dziecięcy z Bukowinki, zespół „Pierścienie” z Pierstnicy oraz Chór z Cieszkowa. Jako gwiazda wieczoru wystąpiła charyzmatyczna kapela „Boćki” z Przygodzic.

Przez cały czas trwania Gali trwał kiermasz, na którym własnoręcznie wykonane rękodzieło prezentowali mieszkańcy Dziadkowa, Gór, Pakosławska, Miłosławic, Gogołowic, Bukowinki, Łaz, Pierstnicy, Przygodziczek, Chojnika i Granowca.

W IV edycji (rok 2013) uczestniczyło 21 sołectw w edycji obecnej (V), rozpoczętej na początku roku 2014, jest ich 18. Wśród nich większość sołectw z poprzednich edycji oraz jeden jedyny w tym roku debiutant – sołectwo Gogołowice.

Więcej informacji o aktywnych działaniach sołectw oraz zasadach Konkursu znajduje się na stronie www.aktywni.barycz.pl

Galeria zdjęć z Gali (KOM)

Gala podsumowująca konkurs w całości została sfinansowana ze środków Lokalnej Grupy Działania „Partnerstwo dla Doliny Baryczy” w ramach osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskiej na lata 2007 – 2013 oraz środków Gminy Cieszków a także sołectwa Dziadkowo.