Zapraszamy na wydarzenia

Brak wydarzeń tego typu

Zobacz na mapie Doliny Baryczy, gdzie znajdują się aktywne sołectwa

Pokaż większą mapę

Zapisz się do Newslettera
Gala z okazji 5 lat Ośrodka Działaj Lokalnie pn. "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"

2014-03-27

Z okazji jubileuszu w dn. 27 marca odbyła się uroczysta Gala. Udział w niej wzięli darczyńcy i beneficjenci. Łącznie blisko 70 osób.

W czwartek 27 marca 2014 w Kreatywnym Obiekcie Multifunkcyjnym (KOM) w Miliczu odbyła się uroczysta Gala z okazji jubileuszu 5- lecia Ośrodka Działaj Lokalnie w Dolinie Baryczy, którego funkcję od 2010 roku pełni Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Doliny Baryczy”. Na zaproszenie organizatorów przybyło blisko 70 osób - głównie darczyńców i beneficjentów. W ramach Jubileuszu podsumowano wszystkie projekty zrealizowane przez beneficjentów w ramach programu Działaj Lokalnie od 2010 roku.

Gala rozpoczęła się punktualnie o godzinie 17.00. Gości przywitała koordynator projektu Natalia Stankiewicz, po czym zaprosiła publiczność do obejrzenia krótkiego filmu zrealizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii (krajowy administrator programu Działaj Lokalnie), dzięki pokazanym zrealizowanym inicjatywom, wypowiedziom beneficjentów, przedstawicieli organizacji pozarządowych i współpracujących z nimi samorządów lokalnych, doskonale oddającego ideę programu „Działaj Lokalnie”.

Po projekcji filmu głos zabrała prezes Stowarzyszenia „Partnerstwo dla Doliny Baryczy” Inga Demianiuk- Ozga, która przypomniała sposób finansowania programu polegający na połączeniu środków przyznanych od Akademii Rozwoju Filantropii oraz tych pozyskanych na gruncie lokalnym od chojnych darczyńców. Niespodziewanie wygaszono światło, zapanowała cisza oczekiwania a na salę wjechał wielki tort z fajerwerkami, z wymalowanym czekoladą logiem Działaj Lokalnie. W tym miejscu prezes Demianiuk -Ozga złożyła podziękowania 9 samorządom lokalnym za dotychczasowe wsparcie programu. Okolicznościowe dyplomy odebrali przedstawiciele powiatu milickiego oraz gmin Cieszków, Krośnice, Milicz, Przygodzice, Odolanów, Sośnie, Twardogóra i Żmigród. Szczególne podziękowania, dyplom oraz statuetkę Honorowego Darczyńcy odebrała prezes Banku Spółdzielczego w Miliczu p. Katarzyna Misiak, zawsze chętnie wspierającego lokalnie ważne inicjatywy. Na podziękowania i pochwały zasłużyły również pracownice Stowarzyszenia – Natalia Stankiewicz, Natalia Skworzec oraz Joanna Kołodziej, które bardzo zaangażowały się koordynację Działaj Lokalnie i współpracę z benefcjentami. Po zakończeniu części oficjalnej, ku zadowoleniu wszystkich, pracownicy KOM szybko i sprawnie rozdzielili tort pomiędzy uczestników Gali.

W drugiej części Gali miała miejsce prezentacja programu Działaj Lokalnie z perspektywy koordynatorów, osób współpracujących bezpośrednio z grantobiorcami oraz samych beneficjentów. Natalia Skworzec ze Stowarzyszenia „Partnerstwo dla Doliny Baryczy” przybliżyła program w liczbach. Otóż w ciągu od roku 2010 zostało dofinansowanych blisko 60 projektów na łączną sumę ponad 230 000 złotych. Po środki sięgnęły aż 22 organizacje pozarządowe, 18 grup nieformalnych, 3 Inicjatywy Działaj Lokalnie. W realizację projektów zaangażowało się ponad 6000 wolontariuszy!

Swoimi wrażeniami podzielili się również sami grantobiorcy. Prezes Stowarzyszenia „Brapoja” Halina Smolińska opowiedziała co zyskało sołectwo Potasznia dzięki trzem zrealizowanym projektom: nowy wizerunek a przede wszystkim motywację i inspirację do dalszego działania. Barbara Ferenc - prezes Stowarzyszenia Viva Art z Twardogóry dzięki programowi Działaj Lokalnie miała okazję zaprezentować talent swoich podopiecznych w doskonałym przedstawieniu teatralnym, którego fragmenty również miała okazję podziwiać zgromadzona publiczność. O działaniach Biblioteki Publicznej w Twardogórze opowiedziała Anna Rydzyk- pracownik instytucji. Sołectwa Łazy oraz Chynowa pochwaliły się rękodziełem – nabyte umiejętności są efektem realizacji projektów. Jednak największym hitem całej imprezy stała się niepozorna Inicjatywa Działaj Lokalnie, zrealizowana przez sołectwo Dziadkowo – „Leśne Dziady”, taneczna grupa żeńsko – męska w różnym wieku, przebrana w wykonane w ramach realizacji projektu słowiańskie stroje, porwała całą widownię w rytm muzyki „My Słowianie”. Doskonałym podsumowaniem prezentacji wszystkich grantobiorców były słowa Marcina Mruka, lidera Leśnych Dziadów: „Drodzy Darczyńcy nie żałujcie pieniędzy, bo naprawdę dużo się dzieje!”.

W związku z tym, że ideą programu Działaj Lokalnie jest stawianie na kreatywność, a Gala odbyła się w najkreatywniejszym miejscu w Dolinie Baryczy, grupa animatorów KOM postanowiła sprawdzić czy kreatywność grantobiorców jest rzeczywiście tak wspaniale rozwinięta, jak o niej mówią i przeprowadziła kilka kreatywnych zabaw. Nie mogło być inaczej, uczestnicy udowodnili, że kreatywność to ich drugie imię i podczas zabawy powstały już nawet nowe pomysły na kolejne projekty w następnych edycjach Działaj Lokalnie.

Na zakończenie Gali prezes Inga Demianiuk – Ozga oficjalnie ogłosiła tegoroczną edycję Działaj Lokalnie i zachęciła wszystkich do sięgania po kolejne granty, po czym gospodarze KOM-u zaprosili zachwyconą publiczność do zwiedzania obiektu i wymiany swoich wrażeń w kuluarach.

Korzystając z okazji chcielibyśmy jeszcze raz podziękować WSZYSTKIM zaangażowanym w realizację programu Działaj Lokalnie w Dolinie Baryczy. Miło jest nam również poinformować Państwa, że od zeszłego roku pozyskujemy środki w ramach 1%. W roku 2013 było to ponad 16 000 zł, które w całości przeznaczyliśmy na granty w ramach Działaj Lokalnie. W tym roku również bardzo liczymy na Państwa wsparcie. Nasz KRS to 0000319202.

Zobacz fotorelację z Gali w naszej galerii
(zdjęcia Łukasz Gościniak i Joanna Kołodziej)

Do pobrania prezentacja z Gali

Do pobrania jubileuszowa publikacja

Dziekujemy za wspólne 5 lat i liczymy na kolejne radosne jubileusze!

Stowarzyszenie "PARTNERSTWO dla Doliny Baryczy"