Zapraszamy na wydarzenia

Brak wydarzeń tego typu

Zobacz na mapie Doliny Baryczy, gdzie znajdują się aktywne sołectwa

Pokaż większą mapę

Zapisz się do Newslettera
Liderzy aktywnych sołectw z wizytą w Lanckoronie.

2014-01-29

 

W dniach 11 – 12 stycznia 38 przedstawicieli sołectw uczestniczących w niedawno rozstrzygniętej IV edycji konkursu na „Najaktywniejsze Sołectwo w Dolinie Baryczy” odwiedziło malownicze okolice Lanckorony...

... obszaru działania Lokalnej Grupy Działania „ Gościniec 4 żywiołów”. Wyjazd został zorganizowany przez Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Doliny Baryczy”.

Celem wizyty było zapoznanie uczestników z ideą ekonomii społecznej opartej na inicjatywach społecznych i wydarzeniach kulturalnych organizowanych w Lanckoronie i ościennych miejscowościach. Oferta wsi stworzona przez ich mieszkańców czerpie przede wszystkim z tradycji i kultury tego położonego w Beskidzie Makowskim, 30 km na południe od Krakowa, obszaru. Atrakcyjna oferta, bardzo pożądana przez turystów, stanowi źródło utrzymania miejscowej ludności, która z zapałem buduje markę swojego regionu.

Spośród zaproszonych do udziału w wyjeździe wszystkich sołectw uczestniczących w IV edycji konkursu na Najaktywniejsze Sołectwo, przedstawicieli urzędów gmin Doliny Baryczy na co dzień współpracujących z sołectwami oraz zajmujących się m.in. funduszem sołeckim oraz członków komisji konkursowej, w wyjeździe udział wzięli: liderzy najaktywniejszego sołectwa w roku 2013- Dziadkowa oraz Jankowej i Pakosławska z terenu gminy Cieszków, Nowego Zamku, Rudy Milickiej, Potaszni (laureat I miejsca w roku 2011) i Miłosławic z gminy Milicz, Przygodziczek (I miejsce w roku 2010) i Chynowej z gminy Przygodzice, Chojnika (zwycięzca 2012), Kuźnicy Kąckiej i Granowca z gminy Sośnie, Łaz z terenu gminy Krośnice i Nabyszyc z gminy Odolanów. Grupie liderów wiejskich towarzyszyli przedstawiciele urzędu gminy Przygodzice, na co dzień wspierający sołectwa na swoim obszarze, członkowie komisji konkursowej oraz przedstawiciele organizatora – Stowarzyszenia „Partnerstwo dla Doliny Baryczy”.

Po przybyciu na miejsce i powitaniu przez gospodarzy – prezes LGD Renatę Bukowską - goście podążali pętlą „Gościńca 4 żywiołów”, odwiedzając kolejno 4 gminy tworzące Lokalną Grupę Działania „Gościniec 4 Żywiołów”, wśród których prawdziwą perłą jest Lanckorona - żywioł powietrza - obecnie wieś a kiedyś miasto, pod którym odbyła się słynna bitwa konfederatów barskich w 1771 roku, do dziś zachowała tradycyjną drewnianą zabudowę z II połowy XIX w., dzięki której wciąż wyczuwalna jest atmosfera dawnej świetności tego miejsca. Sami mieszkańcy mówią o niej „uśpiona przez lata”, sprawiającą wrażenie „zatrzymanej w czasie”. Druga gmina to Stryszów - żywioł ziemi, w którym uczestnicy wizyty mieli okazję podziwiać Galerię Produktu Lokalnego, miejsca gdzie można nabyć unikatowe produkty regionalne prezentujące twórczość lokalnych artystów i rzemieślników. Trzecią gminą jest Mucharz - żywioł wody - położony nad rzeką Skawą ze zbiornikiem Świnna Poręba, z koncepcją zagospodarowania terenu i utworzenia jeziora jako miejsca rekreacji. Ostatnia z gmin LGD Kalwaria Zebrzydowska – jako żywioł drewna, jest ośrodkiem ruchu pielgrzymkowego do sanktuarium pasyjno-maryjnego. Każde z czterech miejsc Gościńca posiada swój jedyny, niepowtarzalny, wyróżniający element, są to kolejno: Lanckorona - tradycję, Stryszów - produkty lokalne, Mucharz – wodę i powstające jezioro wraz z zagospodarowaniem całego terenu, Kalwaria Zebrzydowska – kult maryjny. Jednak to marka Lanckorony, unikatowość miejscowości, dawna zabudowa, specyficzny klimat oraz „anielska” oferta zdawała się robić największe wrażenie na uczestnikach wyjazdu.

Na spotkaniu z przedstawicielami LGD „Gościniec 4 żywiołów” liderzy z Doliny Baryczy zapoznali się ze specyfiką działań Lokalnej Grupy Działania i partnerów, realizowanych projektów w ramach PROW, najlepszymi i najciekawszymi praktykami w zakresie rozwijania gospodarki lokalnej w oparciu o wydarzenia kulturalne, organizowane w Lanckoronie. Są one narzędziem promocji miasteczka, ale również powodem do jednoczenia się mieszkańców, działania we wspólnym celu dla dobra ogółu. Dobrym przykładem takiej imprezy jest zimowy festiwal „Anioł w Miasteczku” organizowany od ponad 10 lat, odbywający się tydzień po Mikołaju. Jak twierdzą sami mieszkańcy, Lanckorona zamienia się wtedy w miejsce, do którego zlatują się tabuny aniołów w towarzystwie rodzin, przyjaciół a małe aniołki z lanckorońskiej szkoły krążą od domu do domu ze świątecznymi życzeniami. Rynek tętni anielskim życiem wśród zapachów wypiekanych pierników, a na sam koniec ulicami miasteczka odbywa się Anielski Przemarsz do miejscowego Ośrodka Kultury, w którym to następuje uroczyste nadanie tytułu honorowego „ Anioła Lanckorony” zasłużonym dla miejscowości osobistościom.

Co prawda lanckorońskie imprezy Baryczanie mogli podziwiać jedynie na zdjęciach i słuchając barwnych opowieści mieszkańców, ale w „anielskich” warsztatach brali już udział osobiście. Jedni zajęli się tworzeniem lanckorońskich aniołków z bibuły, krepiny lub wstążeczek a drudzy skorzystali z możliwości własnoręcznego wykonania pysznych anielskich pierniczków. Gospodynie chętnie podzieliły się przepisem:

Składniki:
1kg mąki, 400g cukru pudru, 4 jajka, 2 przyprawy korzenne, 500 g miękkiego masła, sok z połowy cytryny, 4 łyżki mleka, 4 łyżeczki proszku do pieczenia, duży cukier waniliowy.

Wykonanie:
Przesiewamy mąkę z proszkiem do miski, dodajemy masło i siekamy nożem, dodajemy przyprawy, jajka, sok z cytryny i mleko. Lekko zagniatamy i wałkujemy ( grubość ok. 1/2 cm). Wycinamy foremkami anioły.

Lukier:
cukier puder, trochę gorącej wody, sok z cytryny - dobrze rozmieszać do konsystencji gęstej śmietany i dekorować pierniczki.

SMACZNEGO!

Więcej o LGD "Gościniec 4 Żywiołów: www.gosciniec4zywiolow.pl

Zachęcamy do zapoznawania się z relacjami z wyjazdu uczestników z poszczególnych sołectw w serwisie www.aktywni.barycz.pl

Do zobaczenia na kolejnym inspirującym wyjeździe studyjnym!

Biuro Stowarzyszenia "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"