Zapraszamy na wydarzenia

Brak wydarzeń tego typu

Zobacz na mapie Doliny Baryczy, gdzie znajdują się aktywne sołectwa

Pokaż większą mapę

Zapisz się do Newslettera
Spotkanie integracyjne sołectw IV edycji konkursu w Łazach.

2013-06-25

Na świetlicy wiejskiej w Łazach Małych spotkali się przedstawiciele 13 spośród 24 zgłoszonych do IV edycji sołectw: Łazy (gospodarz świetlicy), Pierstnica (gospodarz spotkania) z gminy Krośnice, Miłosławice, Stawiec, Ruda Milicka, Sławoszowice z gminy Milicz, Bukowinka z gminy Twardogóra, Bogdaj, Kuźnica Kącka i Chojnik z gminy Sośnie, Pakosławsko, Jankowa i Dziadkowo z gminy Cieszków.

Gości przywitała koordynator konkursu z ramienia Stowarzyszenia „Partnerstwo dla Doliny Baryczy” i organizator spotkania Marta Kamińska. Warsztaty z „Wypraw Odkrywców” poprowadził zaproszony gość – Krzysztof Szustka. Opowiedział o wielkiej popularności „Wypraw” na Dolnym Śląsku. Polegają one na tworzeniu przez grupy mieszkańców ciekawych wypraw w poszukiwaniu ukrytych znaków, symboli, dochodzeniu do ważnych faktów z przeszłości i współczesności wsi w formie zabawnej gry terenowej, do której używa się odręcznie rysowanych mapek oraz rymowanych wierszyków ze wskazówkami. U celu wyprawy czeka na odkrywców skarb – zazwyczaj jest to mała skrzynka z różnymi drobiazgami, wśród których znajduje się pieczątka, którą należy odcisnąć na mapie jako dowód na znalezienie skarbu. W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, skąd pomysł na „Wyprawy Odkrywców” (ang. Questing) pochodzi, taka forma edukacji regionalnej i budowania oferty tematycznej wsi cieszy się od lat dużą popularnością. Ma też swoich entuzjastów na Półwyspie Skandynawskim. Od niedawna pomysł jest popularyzowany w Polsce, zwłaszcza na obszarze Dolnego Śląska, jako nowatorska forma aktywizacji społeczności wiejskiej. Pomaga nie tylko zbudować ciekawe ścieżki tematyczne małym nakładem finansowym, za to przy użyciu dużej dawki wyobraźni i kreatywności mieszkańców, ale również zintegrować lokalną społeczność w różnym wieku i zagwarantować świetną zabawę. Niektóre sołectwa, które połknęły bakcyla „questingu”, nie poprzestały na stworzeniu tylko jednej wyprawy, ale wciąż tworzą kolejne.

W trakcie spotkania integracyjnego obecne sołectwa poczyniły pierwsze kroki w stronę własnych „Wypraw Odkrywców” – rysowały herby miejscowości wskazując na to co w ich społeczności najistotniejsze (zasoby przyrodnicze, kulturowe, kulinarne czy ludzkie) oraz układały pierwsze rymowanki. Uczestnikom warsztatów przygrywał zespół ludowy Pierstniczanie a stoły uginały się od przeróżnych smakołyków przygotowanych przez sołectwa – licznych sałatek, przekąsek, zup, dań głównych i smakowitych deserów – największą furorę zrobiły chyba jednak knedle z sosem ze świeżych truskawek rodem z truskawkowej wsi – Pierstnicy.

Na zakończenie sołectwa zaprezentowały wyniki swoich prac i otrzymały zadanie domowe w postaci przygotowania szczegółowej analizy zasobów swoich miejscowości wraz z dokumentacją zdjęciową. Jej wyniki pojawią się już niebawem na stronach sołectw w serwisie www.aktywni.barycz.pl oraz będą pomocne w warsztatach z tworzenia „Wypraw Odkrywców”, jakie będą przeprowadzone w okresie wakacyjnym w ok. 15 wybranych sołectwach. Efektem warsztatów ma być sieć ciekawych wypraw, w których będą mogli uczestniczyć mieszkańcy regionu i turyści, a które będą promowane za pomocą serwisu internetowego oraz ulotek, których opracowaniem zajmie się „Partnerstwo dla Doliny Baryczy”.
 

W imieniu organizatora dziękuję wszystkim obecnym za aktywny udział, przywiezione ze sobą pyszności i zbudowanie bardzo serdecznej atmosfery na spotkaniu!

Zobacz fotorelację ze spotkania.

Marta Kamińska