Zapraszamy na wydarzenia

Brak wydarzeń tego typu

Zobacz na mapie Doliny Baryczy, gdzie znajdują się aktywne sołectwa

Pokaż większą mapę

Zapisz się do Newslettera
Gala w Chojniku - zwycięzcy III edycji konkursu.

2013-04-27

W dniu 27 kwietnia odbyła się długo zapowiadana i oczekiwana Gala podsumowująca III edycję konkursu na „Najaktywniejsze Sołectwo w Dolinie Baryczy 2012”.

Gospodarzem Gali był Chojnik – wieś pachnąca choinką przez cały rok – laureat I miejsca, gmina Sośnie oraz Zarząd Stowarzyszenia „Partnerstwo dla Doliny Baryczy” – organizator konkursu.

Na Gali, mimo wyjątkowo niesprzyjającej aury, bawiło się łącznie blisko 400 osób. Niska temperatura i deszcz zostały pokonane przez gorącą atmosferę panującą na tym radosnym wydarzeniu, serdeczność mieszkańców Chojnika - zwłaszcza sołtysa, rady sołeckiej, OSP, KGW i członkiń Stowarzyszenia na rzecz rozwoju miejscowości Chojnik i Kuźnica Kącka i uśmiech goszczący na twarzach zaproszonych gości. Na Gali obecni byli włodarze samorządów Doliny Baryczy: wójtowie gmin Cieszków Ignacy Miecznikowski, Przygodzice Krzysztof Rasiak, Sośnie Krzysztof Bochen, burmistrz Żmigrodu Robert Lewandowski, wiceburmistrz Twardogóry Jan Bernacki, starosta ostrowski Paweł Rajski oraz wicestarosta milicki Władysław Szydełko. Obecni też byli miejscowi radni, sołtysi sołectw gminy Sośnie, dyrektorzy Ośrodków Kultury z Cieszkowa, Sośni, Żmigrodu, pracownicy ośrodków doradztwa rolniczego, zespoły ludowe, lokalni artyści, przedstawiciele zaprzyjaźnionych przedsiębiorstw, wspierających na co dzień działalność wiejskich społeczności, tj. Bank Spółdzielczy w Dobrzycy. Czterema autobusami i licznymi samochodami prywatnymi przyjechali też mieszkańcy sołectw z całej Doliny Baryczy – przeszło 200 osób, reprezentujących sołectwa uczestniczące w konkursie, którzy ten dzień chcieli spędzić wspólnie z Chojniczanami.

Gala rozpoczęła się punktualnie o godz. 15.00. Zebranych gości przywitali gospodarze – wójt gminy Sośnie Krzysztof Bochen, sołtys Chojnika Adam Mielcarek oraz prezes Stowarzyszenia „Partnerstwo dla Doliny Baryczy” Inga Demianiuk – Ozga. Podczas Gali włodarze gmin i powiatów z rąk członków zarządu Stowarzyszenia otrzymali podziękowania za wspieranie aktywności lokalnej w Dolinie Baryczy.

Po krótkim podsumowaniu III edycji i działań skierowanych do sołectw biorących udział w konkursie w roku 2012 przez Martę Kamińską – przewodniczącą komisji konkursowej oraz koordynator konkursu (spotkania integracyjne, warsztaty rękodzielnicze, wyjazd studyjny na Mazury czy możliwość promocji dorobku sołectw podczas imprez plenerowych w regionie), Zarząd Stowarzyszenia „Partnerstwo dla Doliny Baryczy” zaprosił włodarzy do wspólnego wręczenia sołectwom pamiątkowych dyplomów, nagród, wyróżnień i podziękowań za udział w konkursie. Podczas gdy przewodnicząca komisji konkursowej odczytywała uzasadnienie przyznanej oceny, pozostali członkowie komisji oraz wójtowie, burmistrzowie i starości gratulowali sołtysom: wójt Miecznikowski sołectwom: Dziadkowo, Pakosławsko (wyróżnienie), Jankowa, Góry, Ujazd (dyplom za udział), wicestarosta Szydełko sołtysom z gminy Milicz i Krośnice: Ruda Milicka (II miejsce), Łazy (wyróżnienie), Duchowo, Gądkowice, Godnowa, Kaszowo, Nowy Zamek, Pierstnica, Ruda Sułowska, Stawiec (dyplom za udział), wójt Rasiak sołectwu Chynowa (III miejsce), wójt Bochen sołectwom Chojnik (I miejsce), Granowiec (dyplom za udział), wiceburmistrz Bernacki sołectwom Bukowinka, Chełstów i Moszyce (dyplomy za udział) oraz burmistrz Lewandowski sołectwom Korzeńsko (wyróżnienie) i Ruda Żmigrodzka (dyplom za udział) oraz Józefowi Łysikowskiemu (nagroda dla najlepszego redaktora za wzorowe prowadzenie strony sołectwa Korzeńsko w serwisie www.aktywni.barycz.pl). Poza nagrodami ufundowanymi przez Zarząd Stowarzyszenia „Partnerstwo dla Doliny Baryczy” w wysokości 5 tys. zł (I miejsce), 3 tys. zł (II miejsce), 2 tys. zł (III miejsce) oraz 1 tys. zł (wyróżnienie), sołectwa otrzymały jeszcze nagrody dodatkowe i niespodzianki: Chojnik, jako laureat I miejsca, otrzymał drewnianą tablicę promującą sołectwo jako te najaktywniejsze w Dolinie Baryczy 2012, która została zamontowana w centrum wsi, w miejscu widocznym przez przechodniów i przejezdnych a od szkółki roślin i krzewów pana Kazimierza Pochodyły ze Świebodowa sadzonki o wartości 1 tys. zł do nasadzenia w mającym powstać w centrum wsi czarodziejskim ogrodzie. Natomiast zwycięzca II edycji (2011) - sołectwo Potasznia - przekazała pamiątkową tabliczkę z logo Potaszni – końskiej wioski w Dolinie Baryczy. Ten symboliczny upominek sołtysowi Chojnika przekazali sołtys Potaszni Ludwik Burszowski oraz szefowa Stowarzyszenia "Brapoja" Halina Smolińska. Sam Chojnik nie pozostał próżny - wszystkie nagrodzone sołectwa od laureata pierwszego miejsca otrzymały w prezencie drewniany zegar ścienny, ozdobiony techniką decoupage przez członkinie Stowarzyszenia na rzecz rozwoju miejscowości Chojnik i Kuźnica Kącka.

Po tej najważniejszej dla sołectw części Gali nastąpiły krótkie prezentacje zwycięskich sołectw – Chojnika, Rudy Milickiej oraz Chynowej a na koniec Zarząd Stowarzyszenia „Partnerstwo dla Doliny Baryczy” złożył serdeczne podziękowania wszystkim instytucjom, organizacjom, mediom, przedsiębiorcom zespołom, solistom, muzykom za wsparcie kampanii 1%, dochód z której zostanie przeznaczony na dalsze wspieranie aktywności na obszarach wiejskich, poprzez zasilenie lokalnego funduszu grantowego programu „Działaj Lokalnie”, którym w Dolinie Baryczy zarządza „Partnerstwo dla Doliny Baryczy”.

W trakcie Gali na świetlicy wiejskiej trwał w najlepsze kiermasz rękodzieła. Zaprezentowało się na nim 12 sołectw – Dziadkowo, Pakosławsko, Góry, Łazy, Nowy Zamek, Miłosławice, Chojnik, Kocina, Granowiec, Chynowa, Bukowinka i Korzeńsko, które rozstawiły stragany z różnorodnymi cudami wykonanymi ręcznie przez mieszkańców z przeróżnych materiałów – kwiatów z bibuły, dekoracji z papieru, cekinów, wstążek, guzików, szyszek, makaronu, zdobionych różnymi technikami, tj. quling, scrapbooking, decoupage, wyroby z gliny, masy solnej, z ziaren zbóż, wyszywane serwety, hafty, robótki na drutach i szydełku, ekologiczna biżuteria z drewna, wełny, koralików…ach najprawdziwszy jarmark. A do tego nalewki, naleweczki, ciasta i ciasteczka, kapuśniaczki, pierniczki, placki i placuszki. Na świetlicy zgromadziło się chyba tyleż samo odwiedzających co gości pod namiotami na widowni. Jedzenia podczas Gali było w brud, można było wielokrotnie podchodzić do punktów gastronomicznych i za każdym razem wracać do stołu z pełnym talerzem – o stronę gastronomiczną Gali perfekcyjnie zadbało chojnickie Koło Gospodyń Wiejskich wraz ze Stowarzyszeniem – panie nagotowały gary pożywnych zup, bigosu, setki kiełbas, ok. 100 kg pierogów z różnym nadzieniem. Można było do woli jeść wędlin, surówek, sałatek, warzyw, pieczywa, ciast, ciasteczek.

Przemówienia, wręczenia nagród i podziękowań były przerywane występami lokalnych artystów, którzy również przyjechali, by zaprezentować kulturalną ofertę sołectw: dla zebranych gości zaśpiewali Pierstniczanie, chór Viatori z Pakowsławska oraz zespół ludowy Dyszel z Korzeńska. Serca widowni skradły dzieci z zespołów z Bogdaju oraz z przedszkola i Zespołu Szkół w Pawłowie. Po zakończeniu części oficjalnej mieszkańcy i goście bawili się w rytm melodii przygrywanych przez zespół POWER FITT.

Chojniczanie dowiedli, że zasługują na tytuł „Najaktywniejszego Sołectwa w Dolinie Baryczy”, póki co mało gdzie spotykamy taki entuzjazm, zapał do pracy i radość ze wspólnie spędzonego czasu, poświęconego swojej społeczności.

Które sołectwo zastąpi Chojnik w roku 2013? Dowiemy się już w grudniu – obecnie trwa IV edycja konkursu. Rywali jest 21 i każdy chyba wie, że „sukces przychodzi tylko do tych, którzy działają, podczas gdy pozostali jedynie oczekują jego nadejścia…”.

Zobacz fotorelację z Gali w naszej galerii (autorem zdjęć jest Mikołaj Lesiak z Odolanowa)

Na zdjęciu zespół ludowy Pierstniczanie podczas gościnnych występów.

Zarząd Stowarzyszenia "Partnerstwo dla Doliny Baryczy" składa wielkie podziękowania wszystkim, których wysiłek, praca i czas przyczyniły się do przygotowania tego wydarzenia. Serdecznie dziękujemy Arlecie Orłowskiej, zaangażowanym mieszkańcom Chojnika, członkom Stowarzyszenia, KGW, OSP, rady sołeckiej, pracownikom Stowarzyszenia "Partnerstwo dla Doliny Baryczy" - Iwonie Maryjowskiej, Joannie Kołodziej i Pawłowi Fojtowi oraz wójtom Cieszkowa, Krośnic, Przygodzic, Sośni oraz burmistrzom Milicza i Żmigrodu za sfinansowanie transportu zbiorowego dla mieszkańców,

Marta Kamińska
Koordynator konkursu/organizator Gali

Gala konkursu na "Najaktywniejsze Sołectwo w Dolinie Baryczy" została zorganizowana przez Lokalną Grupę Działania „Partnerstwo dla Doliny Baryczy” w ramach działania 4.31 Funkcjonowanie LGD, nabywanie umiejętności i aktywizacja i była współfinansowana ze środków publicznych i UE w ramach osi 4 - LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 oraz ze środków gminy Sośnie, sołectwa Chojnik i Stowarzyszenia na rzecz rozwoju miejscowości Chojnik i Kuźnica Kącka.