Zapraszamy na wydarzenia

Brak wydarzeń tego typu

Zobacz na mapie Doliny Baryczy, gdzie znajdują się aktywne sołectwa

Pokaż większą mapę

Zapisz się do Newslettera
Scrapbooking dla aktywnych sołectw w Łazach Małych

2012-11-21

Animatorzy z sołectw Doliny Baryczy poznawali technikę ręcznego wykonywania kartek okolicznościowych.

W dniu 21 listopada, na kolejnym z cyklu spotkań w ramach warsztatów rękodzielniczych dla sołectw uczestniczących w III edycji konkursu na „Najaktywniejsze Sołectwo w Dolinie Baryczy” kilku aktywnych wsi. Blisko 30 uczestników (sołectwa: Łazy Małe, Bukowinka, Pierstnica, Dziadkowo, Pakosławsko) pod czujnym okiem specjalistki – instruktorki p. Małgorzaty Merder – Mazurkiewicz, uczyło się robić kartki na różne okazje metodą „scrapbooking”. Ta zapożyczona z języka angielskiego nazwa określa sztukę ręcznego tworzenia i dekorowania albumów ze zdjęciami i pamiątkami rodzinnymi. Nazwa, pochodząca od ang. scrapbook, oznaczającego taki album, jest obecnie również wykorzystywana do określenia coraz modniejszych ręcznie wykonywanych kartek z życzeniami na różne okazje. „Scrapbooking” nie ma swojego odpowiednika w języku polskim.

Zajęcia cieszyły się zaskakująco dużym zainteresowaniem, a ta z pozoru trudna i „dziwnie”, bo obco brzmiąca technika, dzięki cierpliwości i zaangażowaniu instruktorki i uczestników, zdobyła prędko nowych entuzjastów. W efekcie blisko pięciogodzinnych zajęć każdy uczestnik z prostych materiałów – tj. kolorowe kartoniki, tasiemki, guziki, stworzyło co najmniej 2-3 karteczki własnego pomysłu.

Tym razem warsztaty odbyły się w świetlicy wiejskiej w Łazach Małych, na zaproszenie pani sołtys Izabeli Chaszczewicz, która udostępniła salę na warsztaty oraz wspólnie z innymi paniami przygotowała poczęstunek w postaci różnych pyszności np. pieczone ziemniaki z rozmarynem, kotleciki z otrąb owsianych, krokiety z nadzieniem a la ryba po grecku, czy lokalna potrawa ze swojsko brzmiącą nazwą, nawiązująca do nazwy miejscowości „łazanki”! Wielkim uznaniem cieszyła się również przepyszna zupa dyniowa z imbirem, przygotowana przez Beatę Piekalską z Lędziny.

Dzięki częstym spotkaniom sołectw na zajęciach rękodzielniczych, organizowanych za każdym razem w innej wsi Doliny Baryczy, uczestnicy z różnych sołectw mogli poznać nowe, zaskakująco proste ale i bardzo pomysłowe techniki prac ręcznych, swoje wsie i siebie nawzajem oraz się integrować. Wyniki warsztatów będzie można podziwiać na Jarmarku Świątecznym „Dolina Baryczy – Świąteczna Kraina”, który już 16 grudnia na milickim Rynku.

Przed nami ostatnie zajęcia – zdobienie metodą „decoupage” (technika ozdabiania przedmiotów polegająca na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię (drewno, metal, szkło, tkanina, plastik, ceramika) wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej). Słowo decoupage pochodzi od francuskiego czasownika „decouper” – wycinać). Zajęcia odbędą się na świetlicy w Rudzie Sułowskiej i poprowadzi je Beata Piekalska.

Obejrzyj galerię zdjęć z warsztatów (fot. Marcin Mazurkiewicz)


Marta Kamińska/ organizator
„Partnerstwo dla Doliny Baryczy”

Warsztaty zostały zorganizowane przez Lokalną Grupę Działania „Partnerstwo dla Doliny Baryczy” w ramach działania 4.31 Funkcjonowanie LGD, nabywanie umiejętności i aktywizacja, współfinansowane ze środków publicznych i UE w ramach osi 4 - LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.