Zapraszamy na wydarzenia

Brak wydarzeń tego typu

Zobacz na mapie Doliny Baryczy, gdzie znajdują się aktywne sołectwa

Pokaż większą mapę

Zapisz się do Newslettera
Wszystko z suszu w Pakosławsku

2012-11-05

Podczas warsztatów rękodzielniczych panie uczyły się jak wykorzystać suszone zboże, kwiaty, orzechy czy żołędzie do wykonywania aktrakcyjnych, oryginalnych ozdób nie tylko świątecznych.

W poniedziałek 5 listopada mieszkanki i liderki aktywnych sołectw Doliny Baryczy spotkały się na kolejnych warsztatach rękodzielniczych dla sołectw uczestniczących w konkursie na „Najaktywniejsze Sołectwo w Dolinie Baryczy”. Tym razem gospodarzem warsztatów było Pakosławsko w gminie Cieszków. Twórcze zajęcia z komponowania stroików, ozdób, bukietów, wianków itp. z suszonych roślin poprowadziła Agnieszka Lesiak, która na co dzień zajmuje się tym zawodowo – wspólnie z mężem w Odolanowie prowadzi firmę „Byliny i Susz roślinny”, we własnym ogrodzie uprawiają dziesiątki różnorodnych roślin, które następnie suszą i używają do przepięknych roślinnych kompozycji. Od 2009 roku pani Agnieszka posiada na swoje wyroby certyfikat „Dolina Baryczy Poleca”. Piękno i precyzja wykonania wyrobów jest dostrzegana i doceniana na niemal każdej imprezie w kraju, w których pp. Lesiakowie uczestniczą i skąd przywożą nagrody i wyróżnienia za najpiękniejsze dekoracje czy stoiska. W ostatnim czasie pani Agnieszka otrzymuje też coraz więcej zamówień na wykonywanie dekoracji do gospodarstw agroturystycznych i restauracji.

Również podczas warsztatów kompozycje zachwycały oczy uczestniczek – pań z Pakosławska, Jankowej, Ujazdu, Gór i Łaz, które z werwą zabrały się do wykonywania własnych kompozycji, m.in. z suszonych kłosów owsa, pszenicy, żyta, lnu, orzechów, szyszek czy jarzębiny, suszonej pomarańczy, lasek cynamonu, gałązek świerku i wielu wielu innych, których nazw nie sposób spamiętać. Nawet osobom, które nie za bardzo wierzyły w swoje siły, udało się stworzyć piękne ozdoby. Każda z uczestniczek mogła zabrać dzieło swojego autorstwa do domu. Na zakończenie, chyba już tradycyjnie, odbyła się uroczysta kolacja przygotowana przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Pakosławsku. Stoły uginały się od ilości potraw, niemal jak na prawdziwym wiejskim weselu.

Dziękujemy sołectwu Pakosławsko, w tym w szczególności paniom Rozalii Kindrat, Marii Ponichter, Marii Maryjowskiej, Bożenie Maryjowskiej, Czesławie Kaczmarek, Danucie Parkitnej, Urszuli Frajman, Genowefie Wójciów, Małgorzacie Kuriacie i Agnieszce Maryjowskiej za gościnne przyjęcie a wszystkim uczestniczkom za aktywny udział i stworzenie przesympatycznej atmosfery.

Następne zajęcia - tym razem w wykonywania kartek okolicznościowych różnymi technikami – poprowadzi p. Małgorzata Merder – Mazurkiewicz na świetlicy wiejskiej w Łazach Małych.

Marta Kamińska
Koordynator

Warsztaty zostały zorganizowane przez Lokalną Grupę Działania „Partnerstwo dla Doliny Baryczy” w ramach działania 4.31 Funkcjonowanie LGD, nabywanie umiejętności i aktywizacja, współfinansowane ze środków publicznych i UE w ramach osi 4 - LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.