Zapraszamy na wydarzenia

Brak wydarzeń tego typu

Zobacz na mapie Doliny Baryczy, gdzie znajdują się aktywne sołectwa

Pokaż większą mapę

Zapisz się do Newslettera
Festiwal Kultury Wiejskiej w Chojniku.

2012-10-20

We wsi Chojnik (III miejsce w konkursie na „Najaktywniejsze Sołectwo w Dolinie Baryczy” w roku 2011) w gminie Sośnie w sobotę 20 października odbył się I Festiwal Kultury Wiejskiej.

Impreza została zorganizowana przez Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Miejscowości Chojnik i Kuźnica Kącka we współpracy ze Stowarzyszeniem „Partnerstwo dla Doliny Baryczy” oraz gminą Sośnie.

Do świetlicy wiejskiej na godz. 15.00 przybyło przeszło 100 osób – najliczniej pojawili się oczywiście mieszkańcy sołectwa Chojnik i sąsiednich wsi ale nie zabrakło również przedstawicieli sołectw Doliny Baryczy, uczestniczących w konkursie na „Najaktywniejsze Sołectwo 2012” a wśród nich: Chełstów, Chynowa, Dziadkowo, Góry, Granowiec, Łazy, Pakosławsko i Stawiec.  Sołectwo Łazy przygotowało nawet stoisko z wykonanym przez mieszkańców rękodziełem.

Pięknie udekorowana sala wiejska oraz uginające się pod tradycyjnymi potrawami stoły mile zaskoczyły wszystkich przybyłych gości. To niewątpliwie zasługa chojnickiego Koła Gospodyń Wiejskich, które przez cały tydzień przygotowywały menu na imprezę. Na stołach oczywiście królował karp, ponieważ Festiwal został wpisany w tegoroczne obchody Dni Karpia w Dolinie Baryczy. Można go było skosztować w postaci smażonej oraz po wielkopolsku tzn. smażonego w zalewie octowej, podawanego na zimno. Przepis na tego ostatniego zrobił furorę wśród gospodyń przybyłych z dolnośląskich stron Doliny Baryczy, podobnie jak podane na stole dania z ziemniaków – pyry z gzikiem, różnorodne sałatki kartoflane, placki ziemniaczane, pierogi, które przygotowane zostały w związku z podsumowaniem projektu „Wszystko z pyry wielkopolskiej” sfinansowanego ze środków Działaj Lokalnie, którego liderem było chojnickie stowarzyszenie. Nie zabrakło oczywiście ogórków kiszonych, tradycyjnych wędlin i niezliczonych rodzajów pysznych ciast.

Innymi atrakcjami, poza wspaniałą biesiadą, były konkursy, w których można było wylosować upominki ufundowane przez „Partnerstwo dla Doliny Baryczy”, związane z obchodami Dni Karpia. Uczestnicy mogli popisać się wiedzą nt. Doliny Baryczy, tradycji rybackich i ryb hodowanych w naszych stawach oraz podzielić się swoimi przepisami na dania z karpia.

Podczas Festiwalu panowała serdeczna atmosfera. Rozmowom, śmiechom, śpiewom i wspólnym tańcom do muzyki na żywo nie było końca – albowiem dzięki częstym spotkaniom liderów aktywnych sołectw stanowią oni już grono dobrych znajomych, chętnie nawzajem odwiedzają swoje sołectwa i wspólnie uczestniczą w różnych wydarzeniach.

Festiwal Kultury Wiejskiej w Chojniku to pierwsza impreza w ramach Dni Karpia w Dolinie Baryczy na terenie gminy Sośnie a jesteśmy obecnie u schyłku jej VII edycji. Cieszymy się i liczymy, że Sośnie wypracują z czasem własną konwencję obchodów Dni Karpia i wydarzenie te będzie przyciągało spragnionych lokalnej ryby mieszkańców i turystów, którzy dodatkowo z przyjemnością zapoznają się z innymi walorami gminy Sośnie w Dolinie Baryczy. Z kolei Festiwal Kultury Wiejskiej ma szansę stać się wydarzeniem corocznym, podkreślającym koloryt, różnorodność oraz atrakcyjność nadbaryckich i co roku będzie odbywał się w innym aktywnym sołectwie Doliny Baryczy.

Marta Kamińska

Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Doliny Baryczy”